Video Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda birçok kişinin video boyutu küçültme adına çeşitli yöntemler denediklerini ancak başarılı olamadıklarını görüyoruz. Bu yazımızda video boyutunun nasıl küçültülebileceğini detaylı olarak araştırdık ve ele aldık. Bildiğiniz gibi gündelik hayatın içerisinde cebimizdeki telefonlar sayesinde dilediğimiz zaman dilediğimiz amaçlarla video kayıtları alabilmenin ve bunu da paylaşabilmenin rahatlığını yaşıyoruz.

Özellikle akıllı telefonların yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamasıyla birlikte, her an her yerde video çekip paylaşabilme rahatlığına erişmiş bulunmaktayız. Fakat bazen paylaşırken video kalitesine bağlı olarak değişen boyutlar, paylaşım esnasında sıkıntılara yol açıyor. Bu noktada video boyutu küçültme ihtiyacı hasıl olmakta. Bu tür ihtiyaç halinde videoların boyutunu küçültebilmenize yardımcı olmak amacıyla hazırlamış olduğumuz bu yazımızın faydalı olacağını umuyoruz…

Video Boyutu Küçültmeye Neden İhtiyaç Duyulur?

Günlük hayatın akışında gerek şahsi gerekse yürütülen işlerle ilgili bazı durumlarda video boyutlarını sıkıştırma veya küçültme gibi ihtiyaçlar ortaya çıkabilmektedir. Peki, bu ihtiyaç ne gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir gelin hep birlikte bir göz atalım.

  • E-posta ile gönderilen videoların kapasite sınırlamasına takılması,
  • Depolama alanında yeteri kadar yer kalmaması,
  • Yüksek boyutlardan ötürü disklere sığmaması,
  • Youtube, Dailymotion gibi video paylaşım sitelerine ya da sosyal medyaya yüklemek gibi durumlardan ötürü video boyutu azaltma işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Dailymotion Video İndirme

Video Boyutu Küçültme Nasıl Yapılıyor?

Video boyutunu küçültmek amacıyla kullanılan birçok program bulunmaktadır. Bu programların yanı sıra herhangi bir programa ihtiyaç duyulmadan da video sıkıştırmak ve kapasitesini düşürmek mümkün olabilmektedir. Öncelikle programsız bir şekilde video boyutunun nasıl düşürülebileceğinden bahsedelim. Ardından da en çok kullanılan video boyutu küçültme programlarından bahsedelim.

Video boyutunu küçültebilmek amacıyla online olarak hizmet veren pek çok web sitesi bulunmaktadır. Yerli veya yabancı kaynaklı olan bu web sitelerine ulaşmak için arama motorlarında uygun kelimeleri kullanmanız yeterli olacaktır. Örneğin programsız video boyutu küçültme, online video boyutu azaltma, video boyutu küçültme online gibi kelime grupları sizi istediğiniz web sitelerine ulaştıracaktır. Boyutunu küçültmek istediğiniz videoların uzantısına göre bu web sitelerinden en uygun olanını rahatlıkla bulabilirsiniz.

video boyutu küçültme, video boyutu azaltma, video sıkıştırma
Video Boyutu Küçültme Nasıl Yapılır?

Video Boyutu Küçültme Programları

Video boyutu küçültme için online çözümler size çare olmuyorsa, bazı programları kullanmanız gerekecektir. Yüksek boyutlu videoların çözünürlüklerini veya boyutlarını düşürebilmek amacıyla en sık tercih edilen programlar ve özellikleri şu şekildedir:

  • Handbrake: Bu program hem açık kaynak kodlu, hem de ücretsiz olması nedeniyle video boyutu düşürme amacıyla sıkça tercih edilmektedir. İşletim sistemine ve sürümüne göre indirip bilgisayarınıza kurduktan sora dilediğiniz boyutta videolarınızı küçültebilirsiniz.
  • Freemake Video Converter: Bu program video boyutu küçültme işlemlerinin yanı sıra videoların formatını da değiştirebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca ücretsiz olması da tercih edilebilirlik açısından önemli bir etkendir.
  • Windows Movie Maker: Bir süre öncesine kadar Windows işletim sisteminin içinde gelen bu program, artık ayrıca indirilerek kuruluyor. Bu program sadece video değil, fotoğraf düzenleme konusunda da epey başarılıdır. Kurulumu ve kullanımı son derece kolaydır.

ALAKALI KONULAR

İnstagram’da Youtube Videosu Paylaşma

iPhone Video Birleştirme Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir