Uncharted: Kayıp Miras (Detaylı İnceleme)

Son zamanların en fazla isim yapmış oyunlarından olan Uncharted serisi, bu yıl da karşımıza efsane bir sürprizle gelmişti. Uncharted 4’ten sonra merakla beklenen serinin yeni oyunu, 22 Ağustos 2017 tarihinde piyasaya sürüldü. Zaten oyunun ilk fragmanından da anlaşılacağı gibi yepyeni karakterlerle yepyeni bir serüvenin başlayacağı aşikar şekilde görülüyor. Naughty Dog firması tarafından geliştirilmiş olan Uncharted: Kayıp Miras oyununun yayıncılığını ve dağıtıcılığını Sony Interactive Entertainment yapıyor. Oyunun sadece fragmanına dahi bakıldığında, oyun grafiklerinin inanılmaz olduğu net bir şekilde gözlemleniyor. Anlaşılan başarılı tasarımcılardan olan James Cooper, burada da ismini duyurmayı başarıyor.

Oyunun hikaye kısmına geldiğimizde, Uncharted 4’te olduğu gibi Nathan karakterini bu seride maalesef göremiyoruz. Hikaye bölge olarak Hindistan’da geçmekle birlikte, Chloe Frazer başrolde kendini gösteriyor. Fakat bu karaktere serideki baş kötülerden olan Nadine Ross eşlik edecek. Bu karakterin Chloe’ye eşlik etmesinin altında yatan sebepse, kaybettiklerini geri alma umudu…
Babasından yarım kalan görevi tamamlamak isteyen Chloe, bu kez uzun zamandır kayıp olan altın dişin peşine düşüyor. Elbette bu mirası elde etmek çok kolay olmayacak. Hindistan’daki baş isyancılar hem Chloe’yi, hem de Nadine’i çok iyi biliyorlar ve buna göre hareket ediyorlar. Taraflar arasındaki yaşanan muhteşem mücadele, oyunu fazlasıyla etkili kılmaya yetiyor da artıyor tabii.

Genel anlamda senaryoya baktığımızda, serinin diğer oyunlarıyla aynı çizgiyi taşıdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Yani olayların yaşanış sırası, neyin ne zaman yapılacağı, bölüm sonunda nelerle karşılaşılacağı gibi birçok ana unsurda Uncharted yapısını bozmuyor. Aslında serideki diğer oyunlara kıyasla baktığımızda da değişen unsurlar sadece mekan, karakterler ve hikaye diyebiliriz.

Oyun Grafikleri ve Performans

Naughty Dog firması yine bu oyunda da grafik konusunda kendini göstermeyi başarıyor diyebiliriz. Uncharted 4’te olduğu gibi ve Madagaskar ortamına benzer şekilde karşımıza gelen grafikler, oyuncuları adeta büyülüyor. Oyunun tasarım ekibindeki en önemli isimlerden olan James Cooper, her zaman olduğu gibi bütün çizimleri en ince ayrıntısına kadar hazırlamış. Bu da Uncharted: Kayıp Miras oyununu diğer birçok oyundan farklı kılan en önemli etken.

Performans bazında oyun gayet başarılı. Hikaye ve hayatta kalma modunda grafikler maksimum seviyede olduğu gibi, oyunculara 30 FPS hızında tatmin edici bir performans sağlanıyor. Çoklu oyuncu modundaysa grafik kalitesi çok hafif düşürülüyor ve hız 60 FPS performansına çıkarılıyor. Bu da Uncharted: Kayıp Miras oyununa göre son derece normal olarak karşılanabilir.
Oyun içi seslendirme ve müzikler de performans bazında bakıldığında mükemmel seviyede. Ayrıca Uncharted: Kayıp Miras oyununda Türkçe dublaj seçeneğinin bulunmasının yanı sıra, Türkçe altyazı opsiyonu da bizlerle birlikte. Oyunu seslendiren kişiler işlerinde son derece iyiler. Vurgu ve tonlama gibi daha birçok unsurda gayet başarılı bir projeye imza atılmış.

Sonuç Olarak Bakıldığında…

Oyunun bitişi kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi, ortalama olarak 6 – 7 saat civarında sürüyor. Görsellik açısından inanılmaz olmasının yanı sıra, serideki oyun zevki hala fazlasıyla eğlenceli geliyor. Bulmacalarsa başlı başına oyunu oyun yapan ana etkenlerden.

Olumsuz yönlerine bakacak olursak, pek fazla bir şey söylememiz mümkün değil. Sadece senaryo çizgisinin her seride aynı olması oyunun dezavantajlarından bir tanesi gibi görünüyor. Tüm bunların haricinde oyunda karakterler arası diyaloglar da Uncharted: Kayıp Miras’a ayrı bir hava katmış. PlayStation 4 ve PlayStation 4 Pro konsollarında sorunsuzca oynanabilen Uncharted: Kayıp Miras oyunu, tek kelimeyle harikalar yaratmış diyebiliriz.

Uncharted: Kayıp Miras (Detaylı İnceleme)” için bir yorum

  • 9 Eylül 2017 tarihinde, saat 23:21
    Permalink

    Geçekten güzel açıklama olmuş. Bu oyunun videosunu youtube da izlemiştim. Grafikleri, oyunun konusu, oyunun türkçesi vs herşeyi çok ama çok başarılı. Özellikle karşılıklı kavga sahneleri filan hayet güzel. Film gibi bir oyun gerçekten. Oyun içerisinde bir çok esprili sahneler bulunuyor 🙂 Teşekkürler.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir