Uçan Araba Piyasaya Sürülüyor!

İnsanoğlu bir hayalini daha gerçekleştirmek üzere… Uzun yıllar boyunca filmlerde ve çizgi filmlerde gördüğümüz, hep hayalini kurduğumuz uçan araba artık gerçek oluyor. Geçtiğimiz aylarda Monaco’da yapılan bir etkinlikle tanıtılan ilk ticari uçan araçlar yeni sahipleriyle buluşmak üzere geri sayım yapıyor.

Birçok teknoloji geliştirme çalışmalarına konu olan uçan otomobillerin en gelişmiş örneği Slovak firması Aeromobil tarafından tasarlandı. Son birkaç yıldır çeşitli zaman dilimlerinde yapılan duyurularla geliştirilme çalışmaları devam ederken nihayet mutlu sona geliniyor. Hem karada hem de havada gidebilen bu araçlar sayesinde trafik sorununa çözüm bulunması bekleniyor. Şirket tarafından yapılan açıklamalarda da hava trafiği sayesinde kara trafiğinin büyük ölçüde rahatlayacağı tahmin ediliyor. İlk denemeleri başarıyla gerçekleştirilen uçan araba karada iken birkaç dakika içerisinde uçabilecek duruma dönüşebiliyor. Görünümü şık bir spor arabayı andırıyor. Bu özelliği sayesinde benzin kullanarak normal kara trafiğinde seyir edebiliyor. Uçak moduna geçirildiğinde ise havalanarak yol alabiliyor. Tekrar yere konması için ise düzgün bir çim zemin veya asfalt yeterli olmaktadır. İlla büyük bir havaalanına gerek duyulmuyor. Kısa mesafede yükselerek yine kısa mesafede yere iniş gerçekleştirebiliyor.

İlk Uçan Araba Aeromobil Teknik Özellikleri ve Fiyatı

İki koltuklu bir spor araba şeklinde olan ilk uçan otomobil, karada 160 km hıza ulaşabilirken havada ise 200 m hıza erişebiliyor. Havalanabilmesi için ise 130 km hıza ulaşması gerekiyor. Tıpkı orta halli bir araç gibi 8 litre/100 km özelliği sayesinde beklenenden çok daha iyi bir yakıt tüketimi yapıyor. Bu özelliği sayesinde 1 depo yakıt ile yaklaşık 875 km menzil kat edebiliyor. Uçak olarak ise bu mesafe yaklaşık 700 km oluyor.

Uçan araba Aeromobil, 3.0 modelinin yaygınlaşmasının ardından geliştirilmeye devam edecek ve insansız uçağa dönüştürülecek. Tamamen hibrid ve sürücüsüz olarak geliştirilmesi planlanan bu araç için, muhtemelen yeni bir araç kategorisi oluşturulacak. Çünkü mevcut özellikleri ile dahi ne kara araçlarına ne de hava taşıtlarına kategorize edilemiyor. Bu araçların fiyatları henüz belirtilmemiş olsa da tahmini olarak yüzbinlerce dolar olacağı konuşuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir