Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

Üç Boyutlu Yazıcı Nedir?

Uzun zamandır merak edilen içeriklerden birisi de üç boyutlu yazıcı nedir sorusuna müteakip gelişmiştir. Teknolojinin büyük bir hızla ilerlediği günümüzde kıyısından köşesinden tutunarak yakından takip etmeye çalışıyoruz. O kadar büyük bir yapıda olan teknolojiyi her alanda takip etmek haliyle mümkün olmuyor. Bu nedenle daha çok ilgi alanları ve çalışma sahaları ile alakalı olan gelişmelerin daha yakından takip edilmesi çok daha doğru bir hamle olabiliyor. Bu hususta üç boyutlu yazıcı nedir sorusuna cevap arayanlara yönelik olarak hazırladığımız bu yazımızda, 3D teknolojisi ile yazıcıların buluşmasından bahsediyor olacağız.

Üç boyutlu yazıcı; bilgisayar ortamında üç boyutlu olarak hazırlanmış bir modeli, katmanlarına ayırarak yine 3 boyutlu olarak çıkarabilme teknolojisidir. Bu sayede akıllarda canlanan bir çizim 3D yazıcılar ile gerçekleşmiş oluyor.

3 Boyutlu Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Üç boyutlu yazıcı nedir sorusuna genel olarak cevap verdikten sonra konuyu biraz daha açarak aydınlatmaya çalışalım. Üç boyutlu yazıcılar için öncelikle bilgisayardaki çizimin 3D teknolojisine uygun bir şekilde çizilmiş olması gerekmektedir.  Bu sayede 3 boyutlu modeli çizili olan örneğin 3 boyutlu modeli çıktı olarak alınabiliyor. Modeli oluşturulan 3 boyutlu çizim yazdırılırken genelde ince katmanlar şeklinde plastik malzemeler tercih edilmektedir. 3 boyutlu yazdırma teknolojisinde yaygın olarak iki farklı yazdırma işlemi kullanılır.

FDM (Fused Deposition Modelling)

Türkçemize “Kaynaştırılmış Yığma Modellemesi” olarak geçirilen bu teknikte polimer madde kullanılmaktadır. Bu malzeme 200 derecelik bir ısıtmadan geçtikten sonra üst üste yığdırılarak katmanlar halinde üç boyutlu üretim yapılabilmektedir.

DMLS (Direct Metal Laser Sintering)

Üç boyutlu yazıcı nedir konusundan bahsederken DMLS tekniğinden bahsetmeden olmaz. Bu teknik kullanılırken asıl önemli olan üretimde kullanılan malzemedir. Örneğin titanyum gibi bir madde kullanılıyorsa Direk Metal Lazer Katılaştırma yöntemi kullanılarak titanyum tozu eritilip katman haline getirilmektedir. Yeni bir katman oluşumu için yine aynı adımların tekrarlanması gerekmektedir. Her bir katmandaki titanyum tozunun kalınlığı ortalama 20 – 40 mikron aralığında değişkenlik göstermektedir.

Üç Boyutlu Yazıcı Neden Önemlidir?

Yaklaşık 40 yıllık bir mazisi olan üç boyutlu yazıcılar, özellikle son 10 yılda büyük bir çıkış yapmış bulunuyor. Ağırlıklı olarak sanayi alanında kullanılan bu cihazlar hızla gelişerek evlerde dahi kullanılabilir hale gelmiştir. Birçok kullanıcı çizimini kendi bilgisayarında hazır ederek dilediği kadar basım yapabilir. Üç boyutlu yazıcı nedir diye sorulduğunda cevap olarak kabaca bunları verebiliriz.

Üç Boyutlu Yazıcıların Kullanım Alanları

Günümüzde üç boyutlu yazıcıların kullanım alanı oldukça geniştir. Genel olarak sanayi alanında kullanılan bu cihazları inşaat, otomotiv, havacılık ve uzay, sağlık, coğrafi bilgi sistemleri, eğitim, aksesuar ve mücevherat sektörlerinde de rahatlıkla görmek mümkündür. Üç boyutlu yazıcı nedir, nerelerde kullanılır diye sorulduğunda kabaca bu yanıtı verebiliriz. Üstelik bu yazıcılar ev kullanımı için uygun hale getirilerek bireysel kullanım için de yaygınlaşmaya başlamaktadır.

Üç boyutlu yazıcılar ile ilgili yapılan çalışmalardan birisi de yiyecek üretimi yapabilmektir. Bu konuda yaşanan gelişmeleri yakından takip eden birisi olarak merakla şu sorunun cevabını beklemekteyim: Acaba yerimden kalkmadan her şeyi 3 boyutlu yazıcıdan çıktı alarak gerçekleştirebilecek miyim? Acaba istediğim bir şeyi 3 boyutlu yazıcıdan bastırabilecek miyim? Örneğin karnımız acıktığında 3 boyutlu yazıcıdan bir çıktı alıp yiyebilecek miyiz? Üç boyutlu yazıcı nedir diye sual edildiğinde genel olarak bunlar düşünülebilir.

Chuck Hull of 3D Systems firması bundan yaklaşık 30 yıl kadar önce ilk üç boyutlu yazıcıyı üreterek satmayı başarmıştır. Bu cihazların icadında ana fikir olarak herkesin ihtiyaç duyduğu her şeyi kendisinin basabilmesidir. Kim bilir, belki de yarın bir gün bu hayal gerçek olacak ve o zaman üç boyutlu yazıcı nedir sorusu gerçekten amacına uygun bir cevap bulmuş olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir