Touchwiz Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda touchwiz nedir sorusunu detaylıca cevaplandırdıktan sonra tüm ayrıntılarıyla uygulamayı anlatacağız. Akıllı cep telefonu piyasasında büyük bir pay sahibi olan Samsung, kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar aracılığıyla memnuniyetlerini artırmayı hedeflemektedir. Her geçen gün yeni bir özellik sunmanın yanı sıra en çok beğenilen hizmetlerini de geliştirerek vermeye devam etmektedir. Bu özelliklerden birisi de Touchwiz uygulamasıdır. Bu yazımızda Touchwiz nedir sorusundan başlayarak Touchwiz ile ilgili tüm detayları ele almaya çalışacağız. Faydalı olması umuduyla başlayalım…

Touchwiz Nedir, Nasıl Değiştirilir?

Touchwiz, Samsung tarafından akıllı telefonlar için geliştirilmiş bir uygulamadır. Bu uygulama ile kullanıcılar diledikleri zaman arayüz görünümlerini değiştirebilmektedir. Şimdilik Android 6.0 Marshmallow sürümü ve üzerindeki sürümlerde çalışabilen bu uygulama ile dilediğiniz zaman arayüz tasarımınızı istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Bazı Samsung kullanıcıları zaman zaman yayımlanan Touchwiz güncellemelerinden pek memnun olmamaktadır. Bazıları ise farklılık istediklerinde değiştirme yolunu tercih edebilmektedir. Bunu yapabilmek için yine Samsung tarafından geliştirilmiş bir uygulama olan Good Luck yazılımını tavsiye edebiliriz. Touchwiz nedir ve nasıl değiştirilir sorusuna en iyi cevaplardan birisi olan bu uygulama ile ekranı bölümlere ayırma gibi daha pek çok farklı ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Sadece Samsung Store’da bulunan Good Luck, bildirim ekranı ve çoklu ekran özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. Kısacası Touchwiz yetersiz kalsa dahi bu uygulama ile dilediğinizce değişiklikleri kolaylıkla yapabilirsiniz.

Touchwiz Ayarları Nasıl Yapılır?

Genel olarak Touchwiz nedir sorusuna cevap verdikten sonra biraz da ayarlarının nasıl yapıldığından bahsedelim. Samsung varsayılan olarak Touchwiz kullanılmasını önerse de bazı kullanıcılar farklı bir şeyler daha denemek isteyebilmektedir. Bazı telefonlarda ise “Touchwiz Durduruldu” gibi bir hata ile sıkça karşılaşılmaktadır. Bu tür sebeplerden ötürü kullanıcılar çoğu zaman touchwiz ayarlarını yenilemek ya da kökten değiştirmek isteyebilir. Eğer siz de bu niyetteyseniz Ayarlar menüsünden Uygulama Yöneticisi, oradan da Touchwiz’e dokunun. Açılan ekranda ilk olarak Ön Belleği Sil, ardından da Veriyi Sil butonlarına dokunun. Bu aşamadan sonra artık Touchwiz ayarları tamamen yenilenecektir. Buna ana ekrandaki tüm ayarlamalarınız ve araçlarınız da dâhildir.

touchwiz nedir, touchwiz ne işe yarar
Touchwiz Nedir? Detaylı Anlatım…

Touchwiz Durduruldu Hatası ve Çözümü

Samsung kullanıcıları zaman zaman Touchwiz durduruldu şeklinde hata ile karşılaşabilmektedir. Bu durum daha çok ana ekranda yer alan kısa yollar ve araçlar (widget) ile uğraşırken yaşanmaktadır. Bu hatanın çözümü oldukça basittir. Yukarıda Touchwiz ayarları değiştirmek ile ilgili anlattığımız adımları sırasıyla yapmanız, bu hatadan artık kurtulmanızı sağlayacaktır. Yani sırasıyla Ayarlar > Uygulama Yöneticisi > Touchwiz > Ön Belleği Temizle ve Veriyi Sil işlemlerini sırasıyla yapmanızdır.

Touchwiz Nasıl Kaldırılır?

Samsung akıllı telefonlarla birlikte gelen Touchwiz, herhangi bir sebepten dolayı artık tamamen kullanılmamak istenebilir. Touchwiz nedir sorusuna verdiğimiz cevaptan sonra şimdi de nasıl kaldırılacağından bahsederek yazımızı noktalayalım. Touchwiz kaldırmak için ilk önereceğimiz adım Launcher kurmanız olacaktır. Play Store üzerinden launcher yazarak aratın. Gelen arama sonuçlarından Google Now Launcher veya Nova Launcher uygulamalarından birini yükleyerek artık Touchwiz den tamamen kurtulmuş olursunuz.

Touchwiz ile alakalı aklınızda herhangi bir soru işareti kaldıysa bize yorum bölümünden ulaşabilir ve destek alabilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş yapılacaktır. Ayrıca bu konumuzla alakadar olarak Yaani Nedir? Ne İşe Yarar? ve Lifecell Nedir? başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir