Telsiz Kullanım Ücreti Nedir?

Telsiz kullanım ücreti, devletin sağladığı telekomünikasyon hizmeti dolayısıyla yine devlete ödenmesi gereken vergi tarzındaki ücretlendirmedir. Turkcell, Vodafone veya Avea (Türk Telekom) operatörleri tarafından genellikle faturalara yansıtılmaktadır ve fatura genelinde bilgisi müşteriye verilmektedir. Operatörler müşteriden tahsil ettikleri telsiz kullanım ücretlerini doğrudan devlete ödemektedirler.

2012 yılında yürürlüğe girmiş olan bu kanun neticesinde, telsiz kullanım bedelleri faturalı/faturasız hat sahiplerinden düzenli olarak operatörler aracılığıyla tahsil edilmektedir. İlk çıktığı yıl olan 2012 yılında yıllık ödenmesi gereken kullanım ücreti 11,4 TL idi. Günümüze kadar her yıl bir önceki yıldan daha fazla miktarda tahsil edilen, dolayısıyla yıllar ilerledikçe miktarı da artmaya devam eden bu verginin 2018 yılı itibariyle güncel miktarı 22,52 TL olmuştur. Buna ek olarak belirtmekte fayda var; 2017 yılında kullanıcılardan alınan bu tutar 19,68 TL kadardı. Ücretler son 6 yıl içerisinde neredeyse iki katına çıkmıştır.

Tüm operatörler tarafından aylık veya yıllık olarak ödemenize yansıtılan bu ücret, faturasız hat sahipleri için hatlarında yeterli bakiye bulunmadığı zamanlarda ilk yükleme sonrası TL bakiyenizden kesilerek tahsil edilmektedir. Herhangi bir TL yüklemesi yapmamanız halinde, ödenecek ücret vergi borcunuza eklenir ve bu borcu yine ödememeniz durumunda ise yasal faizlere tabii tutulabileceğinizi aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Bu nedenle telsiz kullanım ücretlerinizi zamanında ödemeniz her zaman için sizlerin yararına olacaktır.

Telsiz Kullanım Ücreti Sorgulama Yolları

Telsiz kullanım ücreti 2018
Telsiz kullanım ücreti: 2018 sorgulaması

Telsiz kullanım ücretleri operatörlere göre farklı şekillerde sorgulanabilmektedir. Şimdi Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom hat sahiplerinin nasıl bu ücreti sorgulayabileceklerini ve hangi şekilde ödeme yapabileceklerini detaylı olarak anlatacağız.

Turkcell Telsiz Kullanım Ücretini Sorgulama

Turkcell faturalı ya da faturasız hat sahiplerinin telsiz kullanım ücretlerini sorgulamaları için *100# şeklinde arama yapmaları gerekmektedir. Ekranda beliren panelde “Cevapla” seçeneğini seçerek arama kısmına 4 yazdıktan sonra telsiz kullanım bedelinizin ne kadarını ödemediğinizi rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız Turkcell resmi web sitesi üzerinden kullanım ücretiyle alakalı olan bilgileri inceleyebilirsiniz.

Vodafone Telsiz Kullanım Bedeli Sorgulama

Vodafone operatörü üzerinde faturalı/faturasız herhangi bir hatta sahipseniz, telsiz kullanım ücretini sorgulamak için *7000# numara kombinasyonunu tuşlamanız gerekmektedir. Ardından açılan pencerede numaralandırılmış olarak kategorileri göreceksiniz. Buradan en üstte numarası 1 olan “Hat İşlemleri” bölümüne girmemiz gerekecek. Bunun için yanıtla butonuna basarak arama yerine 1 yazıyoruz. Ardından karşımıza yine numaralarla kategorize edilmiş kısımlar gelecektir. Buradan “Telsiz Kullanım Ücreti” bölümünün numarasını (4) yanıtla butonuna tıklayarak giriyoruz. Ardından karşımıza ödemeniz gereken borcumuzun olduğu ekran çıkacaktır. Eğer borcunuz varsa yapacağınız ilk yüklemede bu miktar bakiyenizden düşülerek tahsil edilecektir.

Türk Telekom Sorgulama Servisi

Eğer Türk Telekom bireysel faturasız hatta sahipseniz, telsiz kullanım borcunuzu öğrenebilmek için birkaç farklı yöntem mevcuttur. Bunlardan ilki arama yerine *123# yazarak açılan paneldeki adımları tıpkı yukarda anlattığımız gibi takip etmek olacaktır. İkinci bir diğer yöntem ise “Telsiz” yazıp 5555’e mesaj atmanızdır. Her iki yöntemle de telsiz kullanım borcunuzu çok rahatlıkla sorgulayabilirsiniz. Buna ek olarak müşteri temsilcisiyle yapacağınız görüşmeler sayesinde de telsiz kullanım borcunuzu öğrenebilmeniz mümkündür.

Ayrıca Telefondaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma başlıklı yazımızı detaylıca inceleyerek telefonunuzu modeme nasıl dönüştürebileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Detaylıca anlattığımız telsiz kullanım ücreti sorularınız için aşağıdaki yorum bölümünden bizlere yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir