Telefonun Şarjı Hemen Bitiyor Diyenlere…

Telefonun Şarjı Hemen Bitiyor Diyenlere…

Kullandığınız akıllı telefonun şarjı hemen bitiyor ise mutlaka bu sorunun temelinde yatan birkaç farklı neden vardır. Birçok kişi gündelik yaşamında sürekli yanında bulundurduğu akıllı telefonunu şarjı bitmeden uzun süre kullanmak ister. Ancak bazı önlemler alınmadığı takdirde maalesef bu imkansızdır. Bu yazımızda benim telefonun şarjı hemen bitiyor diye yakınan kişilere birkaç tüyo vereceğiz.

1) Kablosuz Ağlara Aman Dikkat!

Günümüzde internet kullanımının hızlı bir şekilde yaygınlaşması sonucunda hemen herkes kablosuz internet ağlarını telefonlarına bağlayarak işlemlerini gerçekleştiriyor. Buna bağlı olarak da telefonda wifi bölümü sürekli açık bir şekilde bırakılıyor. Haliyle bu durum telefonun şarjını hızlı bir şekilde tüketen en önemli noktadır. Bu nedenle gece yatılmadan, akıllı telefon şarja takılmadan ve ihtiyaç dışı tüm zamanlarda kablosuz ağ butonunu kapalı biçimde tutulmalıdır. Aksi takdirde akıllı telefonun şarjı hemen bitiyor.

2) Ekran Parlaklığı Olabildiğince Kısılmalı

Yeni nesil akıllı telefonların çoğunda otomatik ekran parlaklığı düzenleyici yaygın olarak kullanılsa da, ekran ışığının fazla oluşu akıllı telefonların şarjının aniden tükenmesine yol açan unsurların başında gelmektedir. Akıllı cihazların parlaklıkları ne kadar düşük olursa, harcadıkları batarya enerjisi de o kadar tasarruflu olacaktır. Bu da telefonun şarjının hızlı bir şekilde tükenmesini engellemiş olur. Tabii parlaklıktan tasarruf edeyim derken ekranı göremeyeceğiniz kadar karartmanın bir manası olmayacaktır. Bulunduğunuz ortamın ışık durumuna göre telefonunuzun parlaklığını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Böylelikle pil ömrünü fazlasıyla artırmış olacaksınızdır.

3) Ana Ekran Duvar Kağıdı ve Kullanılan Widget

Genellikle Android telefonlar başta olmak üzere arka plan görseli hareketli (animasyonlu) olan telefonlar normale göre çok daha fazla şarj tüketimi yapmakta. Bu durumun önüne geçmek için telefonlarda en sade duvar kağıtları tercih edilmelidir. Bu sayede hem enerjiden tasarruf edilmiş, hem de telefonun kasma sorunu en aza indirgenmiş olunur.

Keza yine aynı şekilde ana ekrana yerleştirmiş olduğunuz gelişmiş widget uygulamaları telefonunuza büyük oranda kasma sorunu teşkil edecek ve şarjınızı hızlı bir şekilde tüketecektir. Bu nedenle olabildiğince az sayıda widget kullanmak her akıllı telefon için en yararlısı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir