Telefondaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma (Kablosuz)

Telefondaki interneti bilgisayarda kullanma konusunda sizlere detaylı bir rehber hazırladık. Öncelikle konumuzu iki kısma ayırarak inceleyeceğimizi belirtelim. İlk kısım Android Telefondaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma, ikinci kısım ise iPhone Telefondaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma şeklinde olacaktır. İlk başlığımız ile konumuza giriş yapalım…

Android Telefondaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma

Android telefondaki interneti bilgisayarda kullanmak için ilk olarak telefon ile bilgisayar arasındaki bağlantıyı başarılı bir şekilde sağlamamız gerekmektedir. Bunun için yapmamız gereken ilk şey, android telefonumuzu modeme dönüştürmek olmalıdır. Adım adım bu işlemin nasıl yapılacağını açıklayalım…

  1. Android telefonu modem yapmak için öncelikle telefonumuzun “Ayarlar” bölümüne geliyoruz.
  2. Açılan pencerede karşınıza “Kablosuz ve Ağ” kısmı çıkacaktır ve buradan diğer ayarlar seçeneğini bulup tıklıyoruz.
  3. Hemen ardından “Bağlanabilir ve Taşınabilir Wi-Fi Alanı” bölümüne giriyoruz.
  4. Son olarak “Taşınabilir Wi-Fi” butonunu açıyoruz.

Bu adımların tamamını uyguladığınız takdirde, telefonunuz bir modeme dönüştürülmüş olur ve diğer cihazlar tarafından görülebilir. Şimdi internet paylaşımını açtık fakat yapılandırmasını da ihmal etmeyelim. Yani yapılandırmaktan kasıt; paylaşıma sunduğumuz internetimizin şifresi, güvenliği ve görünen ismi (Wi-Fi adı) olacaktır. Bunu yapabilmek için, az önce aktifleştirdiğimiz “Taşınabilir Wi-Fi” seçeneğine tekrar tıklamamız gerekir. Açılan pencerede güvenlik tipini, Wi-Fi ismini ve Wi-Fi şifresini çok rahatlıkla değiştirebilmeniz mümkün. Bunu yapmamızın nedeni, dışarıdan herhangi bir yabancı cihazın sizin internetinize şifresiz bir şekilde bağlanmasını önlemektir.

Şimdi ise bilgisayarımızın araç çubuğundaki “İnternet Erişimi” kısmına geliyoruz. Bu bölümden Wi-Fi ismimizi buluyoruz ve “Bağlan” butonuna tıklıyoruz. Burada bize internet şifresini soracaktır. Önceden belirlediğimiz şifreyi yazarak başarıyla bağlantımızı sağlıyoruz. Tabii bu işlemi yapabilmek için bilgisayarınızda bir wireless cihazı bağlı olması gerekiyor ki kablosuz bir şekilde bağlantı sağlanabilsin. Dizüstü bilgisayarlarda wireless otomatik olarak sağlandığı için ek bir cihaza gerek duyulmamaktadır.

İkinci kısmımız olan iPhone Telefondaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma başlığımıza geçelim.

iPhone Telefondaki İnterneti Bilgisayarda Kullanma

Bu kısımda da temel mantık android işletim sistemine sahip telefonlardaki gibi çalışıyor. iPhone marka bir telefondaki interneti bilgisayarda kullanmak için ilk olarak telefondaki “Ayarlar” bölümüne geliyoruz. Zaten burada karşımıza direkt olarak “Kişisel Erişim Noktası” kısmı görüntülenecektir. Kişisel erişim noktasını kapalı durumdan açık duruma getirerek rahatlıkla internet paylaşımınızı açabilirsiniz. Ancak kişisel erişim noktasını açmadan evvel mobil verinizin aktif durumda olduğundan emin olun. Aksi takdirde zaten kişisel erişim noktası aktif edilmeyecektir.

Ardından yukarıda bahsettiğimiz şekilde bilgisayarımızdan “İnternet Erişimi” panelini açarak telefonunuzun internetine bağlanabilmeniz mümkün. Tabii tekrar hatırlatmakta fayda var, tüm bu bahsettiklerimiz kablosuz olarak gerçekleştirilmekte. Yani bilgisayarınızın wireless özelliğinin bulunması gerekiyor. Eğer kullandığınız bilgisayar dizüstü değil de masaüstü ise wireless özelliğini sağlamak amacıyla basit USB cihazlarını edinebilirsiniz.

Tüm bu anlattığımız işlemleri uygulamanıza rağmen telefondaki interneti bilgisayarda kullanma konusunda sorun yaşıyorsanız aşağıdan bizlere yorum olarak sorununuzu dile getirebilirsiniz. En kısa süre içerisinde elimizden geldiğince yardım etmeye çalışacağız.

Ayrıca bu konuyla alakalı olarak önceki yazılarımızdan Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme başlıklı konumuzu okuyarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir