Teknolojinin Yararları ve Zararları Nelerdir?

Teknolojinin Yararları ve Zararları

Bu yazımızda teknolojinin yararları ve zararları başlığı adı altında teknolojinin bizlere kazandırdıkları ve kaybettirdiklerini anlatmaya çalışacağız. Günümüzde hızla gelişen teknoloji, insanoğlunun hayatını günden güne kolaylaştırırken bir yandan da beraberinde birtakım sorunları da getirmiyor değil. Bilimsel çalışmalar ve günümüz koşulları ışığında yapılan teknolojik gelişmelerin ilk olarak öneminden bahsederek başlayalım.

Teknolojinin Önemi

Teknolojinin yararları ve zararları hakkında konuşmaya başlamadan evvel teknolojinin neden önemli olduğundan bahsetmemizde fayda var. Teknolojinin herhangi bir dalının ufacık bir ucundan dahi tutarak takip eden kimseler, ne kadar hızlı bir şekilde geliştiğini ve ilerlediğini rahatça görebilmektedir. Adeta baş döndüren bir şekilde ilerleyen teknoloji ile artık ister istemez herkes muhatap olmak zorunda. En basitinden bir yerden bir yere giderken dahi kullandığımız araçlar, evlerimizdeki elektronik ürünler, iletişim için kullandığımız telefonlar derken bu liste uzayıp gider… İnsan ve hayvan gücü ile saatlerce, belki de günlerce sürebilecek olan işler teknoloji sayesinde çok daha kısa süre içerisinde daha verimli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Kısacası tüm teknolojik ürünler hayatımızın tam anlamıyla bir parçası haline gelmiş vaziyette. Bu nedenle teknolojinin hayatımızdaki yeri oldukça önemlidir.  Örneklerimizi biraz daha açarak teknolojinin yararları ve zararları ile ilgili detaylı anlatıma yer verelim.

Teknolojinin Yararları

Teknoloji kullanım amacına göre insanlara fayda da sağlayabilir, zarar da verebilir. Birisi için faydalı olabilen bir teknolojik ürün, bir başkası için zararlı da olabilir. Ya da faydası için kullanırken beraberinde zarar dahi verebilmektedir. Bu cümlemize en güzel örnek olarak hasta iken kullandığımız ilaçları gösterebiliriz. Teknoloji sayesinde bilimsel çalışmalar neticesinde bulunan ilaçlar, yan etkileri nedeniyle bir yandan da zarar verebilmektedir. Bu nedenle teknolojinin yararları ve zararları aslında kullanım amacına veya bakış açısına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu bilgiler ışığında teknolojinin hayatımıza kazandırdığı yararlarıyla ilgili örneklere bir göz atalım.

Bilgi Alış Verişi

Teknolojinin hayatımıza kazandırdığı en önemli faydaların başında şüphesiz bilgi alışverişi gelmektedir. Özellikle internet teknolojisi sayesinde ihtiyaç duyulan herhangi bir bilgi hızlı bir şekilde edinilebiliyor. Dünyanın bir ucunda gerçekleşen en ufak bir şey dahi hızla tüm dünyaya yayılabiliyor.

Zaman Tasarrufu, Hayatı Kolaylaştırma

Teknolojinin getirdiği en büyük kolaylıklardan birisi de kesinlikle zaman tasarrufudur. Artık ihtiyaç duyulan bir şeyi satın almak için mağaza mağaza dolaşmaya gerek yok. İnternetten hızlı ve kolay bir şekilde sipariş geçilebiliyor.

Teknolojinin yararları ve zararları açısından zaman konusunu ayrı bir yere koymanız gerekir. Günümüzde birçok kimse bilgisayar ve akıllı telefonlar başında gereksiz yere saatlerini harcayarak zamanlarını boşa geçirebilmektedir. Bu nedenle teknoloji bir yandan zaman tasarrufu sağlarken bir yandan da tam tersine sebep olabiliyor maalesef.

Tıbbi İlerlemeler

Sağlık alanında yaşanan teknolojik gelişmeler sayesinde artık birçok hastalığın kesin tanısı ve tedavisi bulunmuş durumda. Birçok hastanın iyileşme süreci kısalmış vaziyette.

Ulaşım Kolaylığı

Teknolojinin yararlarının en başta gelenlerinden birisi ulaşım kolaylığı ve rahatlığıdır. Işınlanma hayallerinin kurulduğu şu günlerde dünyanın bir ucundan öbür ucuna gitmek yaklaşık 1 günde gerçekleştirilebiliyor.

Teknolojinin Zararları

Tembellik

Teknolojik güzelliklerin karşısında artık hızla tembelleştiğimizin farkında mısınız?

Çevresel Zararlar

Teknolojik gelişmeler neticesinde ortaya çıkan bazı ürünler ve atıklar çevreye oldukça büyük zararlar vermektedir.

Elektromanyetik Dalgalar

Artık her tarafımızı elektronik cihazlar sarmış durumda. Başta telefon, bilgisayar ve tablet olmak üzere bu cihazların oluşturmuş olduğu elektromanyetik alan nedeniyle insan beynindeki nöronlar dahi zarar görebilmektedir.

İletişim Azalması

En basitinden akıllı telefonların yaygınlaştığı günümüzde yan yana gelen arkadaşların dahi telefonlarıyla ilgilenmeye devam ettiklerini görebiliyoruz. Yani teknoloji insanlar arası iletişimi bir yandan kolaylaştırırken, bir yandan da koparabiliyor. Kısacası teknolojinin yararları ve zararları çoğu yerde maalesef birbiri ile iç içe geçmiş durumda. Bu nedenle bunları birbirinden ayırmanın oldukça zor olduğunu dile getirebiliriz.

Teknolojinin yararları ve zararları elbette saymakla bitmez. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi teknolojiyi nasıl kullanırsak o şekilde karşılık buluruz. İyi kullanırsak yararınız görürüz, kötü kullanırsak da zararıyla karşılaşırız. Bu durum tamamen biz insanların kontrolündedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir