Tablete Format Atma Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda herhangi bir marka tablete format atma işleminin nasıl gerçekleştirilebileceğini işleyeceğiz. Günümüzde kullanımı gittikçe yaygınlaşan tablet bilgisayarlar, zamanla yavaşlayarak kullanılamaz hale gelmektedir. Ya da çeşitli sebeplerden ötürü işlevini yerine getiremez hale gelip kullanılamamaktadır. Bu durumda donanımsal bir arızası yoksa format atmak kaçınılmaz olacaktır. Peki tablete format atma nasıl yapılır? Bu yazımızda tablete nasıl format atılacağını tüm detaylarıyla ele alacağız.

Tabletlere Format Atmadan Önce…

Günümüz piyasasında yer alan tabletlerin birçok marka ve modelleri bulunmaktadır. Bu nedenle format atma adımları da oldukça değişkenlik gösterir. Fakat yazımızın devamında yer alan adımlar hemen her marka tablete göre hazırlanmıştır. Bu nedenle tablete format atma işleminin nasıl gerçekleştirileceğini merak eden herkes, elinde bulunan tablet bilgisayarına rahatlıkla format atabilecektir. Her markanın farklı formatlama adımları olabileceği için işletim sistemlerine göre gruplandırarak tabletlerin nasıl formatlanacağını detaylandıralım.

Android Tablete Format Atma Nasıl Yapılır?

Akıllı cihaz dünyasında en çok kullanılan cihazlar şüphesiz Android cihazlardır. Her geçen gün büyüyen bu pazarda sağlam bir yeri olan Android tabletlerde baş gösteren birçok problemin en etkili çözümü kesinlikle format atmaktır. Android tablete format atma nasıl yapılır adım adım inceleyelim.

Android tablete format atmanın en kolay yolu, fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Bir diğer adıyla sıfırlamak olan bu işlem için tabletinizin “Ayarlar/Gelişmiş Ayarlar” menüsüne gelin. Ardından  “Yedekle ve Sıfırla” yazan yere tıklayıp “Fabrika Verilerine Sıfırlama “ seçeneğini seçin. Son olarak karşınıza gelen ekrandan “ Cihazı Sıfırla” yazan yere dokunarak işlemlerin tamamlanmasını bekleyin. Bu şekilde format atmak için tabletinizi açabiliyor olmanız gerekiyor. Peki hiç açılmayan tablete format atma nasıl yapılır? Bunun için Ses, Ana Ekran ve Güç tuşlarının üçüne aynı anda basarak bir tuş kombinasyonu uygulamak gerekir. İlk olarak ekranda tablet markasının logosunu görene kadar parmaklarınızı basılı tutun. Logo gelince parmaklarınızı çekin. Karşınıza “Kurtarma Modu” ekranı gelecektir. Bu ekranda ses azaltma tuşu yardımıyla ilerleyerek “wipe data/factory reset” yazan kısma kadar gelin. Burası seçili durumdayken güç tuşuna basarak devam edin. Son olarak karşınıza gelecek olan ekrandan “Yes – Delete All User Data” yazılı yere ses düğmesi yardımıyla gelin ve yine güç düğmesine basın. Bir süre tabletiniz kendi kendine işlemler yapacaktır. Son olarak ekranda “Reboot System Now” yazısı belirecektir. Bu yazıyı da seçip güç düğmesine bastığınızda tabletiniz yeniden başlatılarak formatlanmış bir şekilde açılacaktır.

Windows Tablete Format Atma Nasıl Yapılır?

Android cihazlar kadar olmasa da Windows tabanlı cihazlar da dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Peki Windows işlemine sahip bir tablete format atma nasıl yapılır? Windows tabanlı bir tablet bilgisayara format atmak oldukça basittir. Format atmaya başlamadan önce cihazın şarj seviyesinin en az %50 olması gerekir. Bu koşulu sağladıktan sonra tabletin “Ayarlar” menüsünde yer alan “Güncelleştirme ve Güvenlik” yazan bölüme tıklayın. Açılan sayfada “Kurtarma” menüsü altında bulunan “Bu Bilgisayarı Sıfırla” seçeneğine tıklamanız gerekmektedir. Devamında açılan sayfada “Başlayın” kısmına tıklayarak karşınıza gelen “Her Şeyi Kaldır” seçeneğini seçmelisiniz. Bir süre sonra gerekli işlemler tamamlanarak tabletiniz formatlanmış bir şekilde açılacaktır.

IOS Tablete Format Atma Nasıl Yapılır?

Android ve Windows tabanlı tabletlere nasıl format atılacağını anlattıktan sonra şimdi de Apple markasından iOS tabanlı bir tablete format atma işlemlerinden bahsedelim. Tıpkı Windows tabletlerde olduğu gibi iOS tabletlerde de format atmadan önce şarj seviyesinin en az %50 seviyesinde olması gerekmektedir. iOS işletim sistemi kullanan iPad cihazlara format atarken ilk olarak  “Ayarlar”  menüsüne gelmeniz gerekiyor. Bu menüde yer alan  “Genel” sekmesi altındaki “Sıfırla” bölümüne tıklayıp “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” yazan yere bastıktan sonra artık tabletinize format atmaya başlamış olursunuz. Yine diğerlerinde de olduğu gibi cihazınız yeniden başladıktan sonra formatlanmış olarak açılacaktır.

Genel hatları ile tüm işletim sistemlerinin yüklü oldukları tablete format atma işlemlerinin nasıl yapıldığından bahsettik. Bazı sürümlerde ufak tefek farklılıklar olsa da genel hatları ile yukarıda bahsettiğimiz şekillerde tabletlere format atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir