System UI Durduruldu Hatası Çözümü

Bu yazımızda sıklıkla karşılaşılan hatalardan birisi olan System UI Durduruldu Hatası ve bu hatanın çözümü ile ilgili paylaşımda bulunacağız. Bildiğiniz üzere günümüzde akıllı telefonların kullanım oranı giderek artmaktadır. Haliyle karşılaşılan sorunların ve çözümlerin aranma oranları da hızla artış gösteriyor. Özellikle Android tabanlı cihazlarda daha yaygın olarak sorunlar veya hatalarla karşılaşıldığını ve çözüm yolları arandığını görmekteyiz. Şimdi bahsettiğimiz hatanın nasıl çözülebileceğini detaylı olarak ele alalım.

System UI Durduruldu Hatası Nedir?

2017 yılının başlarında Android kullanıcıları ilk kez bu hata ile karşılaştı ve binlerce kişi hata nedeniyle sıkıntılar yaşadı. Bu hatayı alan kullanıcıların telefonlarının ekranları kilitlendi ve cihazlarını kullanamamaya başladılar. Ekranda yer alan bu hatadan kurtulmak için cihazı yeniden başlattıklarında hata ekrandan kayboluyordu. Fakat maalesef ki bir süre sonra tekrar aynı hata ekranda beliriyordu.

Yani anlayacağınız kalıcı bir çözüm olmamıştı. Bu nedenle alınan hatanın neden kaynaklandığını tespit etmek ve ona göre bir çözüm yolu geliştirme yoluna gidelim istedik. Yaptığımız araştırmalar neticesinde System UI Durduruldu Hatası alan cihazlarda bu hataya sebep olan iki farklı unsurun olduğu ortaya çıktı. Bunlardan birincisi, cihazın cache belleğinin tamamen dolmuş olmasından kaynaklanmaktadır. Diğeri de yüklenen bir uygulamadan ötürü bu hatanın alınmasıdır. Daha çok bu iki şekilde ortaya çıkan hatanın çözümü ise oldukça basittir.

System UI Durduruldu Hatası Çözümü

System UI Durduruldu Hatası ile karşılaşılan kişiler, bu hatayı çözmek için herhangi bir program yüklemek zorunda değildir. Çünkü oldukça basit ve kesin sonuç veren bir çözümü bulunmaktadır.  Bu çözümü adım adım ele alacak olursak:

  • Bu hata ile karşılaştığınızda yapacağınız ilk şey cihazınızın cache belleğini temizlemek olacaktır. Bunun için Ayarlar > Uygulamalar > Uygulama Yöneticisi > Sistem Arayüzü > Hafıza > Önbelleği Temizle adımlarını izleyebilirsiniz.
  • Hatanın çözümü için herhangi bir program yüklemenize gerek yok dedik ama buna rağmen bir programdan yardım almayı düşünürseniz eski adı Clean Master olan CM Security uygulamasını sizlere önerebiliriz.
system uı durduruldu hatası
System UI Durduruldu Hatası Çözümü

Cache Bellek temizledikten sonra karşılaşılan hata büyük oranda çözülecektir. Buna rağmen çözülmezse aşağıda yer alan adımları izleyiniz:

  • Akıllı cihazınızdan Play Store’u açın ve sol tarafta açılan menüdeki “Uygulamalarım ve Oyunlarım” sekmesine tıklayın. Açılan sayfada cihazınıza yüklemiş olduğunuz tüm uygulamaları liste halinde göreceksiniz. Eğer yeni bir uygulama yüklediyseniz ve bu uygulamanın ardından hatayı aldıysanız ilgili uygulamayı kaldırıp yeniden kurun.
  • Eğer son zamanlarda Mercury Browser uygulamasını kurduysanız aldığınız hatanın sebebi büyük ihtimalle bu uygulamadır. Bu nedenle Mercury Browser uygulamasını kaldırarak hatanın bundan kaynaklı olup olmadığını test edin.
  • Eğer yukarıdaki adımlara karşın aldığınız System UI Durduruldu Hatası halen devam ediyorsa bu durumda Google Play Store güncellemelerini uygulamalar içinden bularak kaldırın.

Genel olarak hatanın çözümü için bu listelediğimiz işlemler yeterli olacaktır. Tüm bu işlemleri harfiyen uygulamanıza rağmen herhangi bir sonuç alamadıysanız, telefonunuzu bir yetkili servise göndermeniz en mantıklısı olacaktır.

Bunların haricinde ilginizi çekebilecek bazı konular:

Bilgisayar Telefonu Görmüyor Sorunu

Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu

Kulaklıktan Ses Gelmiyor Sorunu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir