Ses Tuşu Olmayan Tablete Format Atma Nasıl Yapılır?

Ses tuşu olmayan tablete format atma konusunda çok çeşitli yol ve yöntemler mevcuttur. Fakat biz bu yazımızda var olan tüm içerikleri analiz ederek en verimli bilgileri sizlere sunmaya çalışacağız. İlk olarak hepimizin de bildiği gibi herhangi bir tablete ya da android telefona format atma işlemi gerçekleştirilirken iki ana yöntem kullanılırdı. Birincisi ayarlar bölümünden fabrika ayarlarını sıfırlamak, ikincisi ise genellikle hard reset olarak adlandırdığımız tuş kombinasyonu aracılığı ile yapılan formattı. Fakat tuş kombinasyonu ile format atarken ses açma/kapama tuşlarına mutlaka ihtiyacımız oluyor. Peki ses tuşu olmayan tablete format atma işlemlerini nasıl gerçekleştireceğiz?

Ses tuşu bulunmayan bir tablete format atmak için toplamda üç farklı yöntemimiz mevcuttur. Bunlardan ilki az önce bahsettiğimiz fabrika ayarlarını sıfırlamak, ikincisi tableti bilgisayara bağlayarak format atmak, üçüncüsü ise yalnızca home tuşu (ana ekran düğmesi) bulunan tabletler için geçerli olan farklı bir format atma yöntemidir. Şimdi bu üç yöntemi de en ince ayrıntısına kadar detaylandırarak inceleyeceğiz. İlk olarak fabrika ayarlarını sıfırlama yöntemiyle başlayalım.

1) Fabrika Ayarlarını Sıfırlama Yöntemi

Öncelikle tabletinize fabrika ayarlarını sıfırlayarak format atmadan önce mutlaka önemli olan dosyalarınızı yedekleyiniz. Bunu yapmanızın nedeni, format sonrasında tabletinizde bulunan dosya ve resimlerin hepsinin silinmesinden dolayıdır. Bazı android tabletlerde format sonrası resimler silinmese de, genellikle hemen hemen her tablette dosyalar bölümündeki tüm veriler silinmektedir.

Fabrika ayarlarını sıfırlamak için ilk olarak menü kısmındaki “Ayarlar” bölümünü açıyoruz. Ardından “Yedekle ve Sıfırla” seçeneğini bulmamız gerekiyor. Yedekle ve sıfırla bölümünden “Fabrika Verilerini Sıfırla” şeklinde bir seçenek karşınıza çıkacaktır. Buna tıkladıktan sonra “Tableti Sıfırla” bölümünü seçerek “Her Şeyi Sil” diyorsunuz. En sonunda “Tamam” butonuna bastığınızda tabletinizin format işlemlerini, yani fabrika ayarlarını sıfırlama işlemlerini başlatmış oluyorsunuz. Bu esnada tabletin markasına göre bir süre bekleyebilirsiniz. Ardından tabletiniz tamamıyla sıfırlanmış olacaktır.

Fabrika ayarlarını sıfırlama işlemini genellikle tabletiniz donma, yavaşlama ve kasma gibi sorunlar yaşadığı zamanlarda kullanabilirsiniz. Ancak tablet hiç açılmadığı zamanlarda, yani fabrika ayarlarını sıfırlama kısmına hiç erişim sağlayamadığımız durumlarda daha farklı ve etkili yöntemlere ihtiyacımız olacaktır. Bunun için de genellikle bilgisayar aracılığı ile hard reset olarak nitelendirdiğimiz yöntemi kullanıyoruz. Şimdi de bu yöntemi ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

2) Bilgisayar ile Hard Reset Yöntemi         

Burada ses tuşu olmayan tablete format atma başlıklı yazımızın ikinci ve en etkili yöntemini sizlerle paylaşacağız. Fakat önceden belirtmemiz gerekir ki, bu yöntemi uygulamadan önce tabletinizin şarj miktarının %50’nin üzerinde olduğundan emin olun. Ayrıca az önce de belirtmiştik, format atmadan önce mutlaka önemli dosya ve resimlerinizi yedeklemeyi unutmayın. En azından bu dosyaları bir flash bellek üzerinde saklamanız sizler için en iyisi olacaktır.

İlk olarak ses tuşu olmayan tablete format atma yöntemini uygulamadan evvel, tabletinizi güç tuşu (Power) yardımıyla kapatmanız gerekiyor. Tabletiniz tamamıyla kapandıktan sonra, tabletinize ait USB kablosu ile cihazı bilgisayara bağlamalısınız. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, bozuk bir kablo kullanmamak ve kabloyu taktıktan sonra ekranda şarj simgesinin belirmesini sağlamak olacaktır. Sonrasında yapmanız gereken en önemli şey ise, çok hızlı ve seri bir şekilde güç tuşuna basıp çekerek tableti açmaktır. Bu işlemi tabletin logosu ekranda belirene kadar yapmaya devam ediyoruz. Logo ekrana yansıdıktan sonra güç tuşundan elimizi çekiyoruz ve “Android System Recovery” kısmının açılmasını bekliyoruz.

Android system recovery bölümü açıldıktan sonra güç düğmesini kullanarak “Wipe Data/Factory Reset” seçeneğine erişiyoruz. Tabletinizin güç düğmesine birkaç saniye basılı tutarak bu seçeneği rahatlıkla seçebilmeniz mümkündür. Karşımıza gelen ekranda yine güç düğmesi yardımıyla “Yes-Delete All User Data” seçeneğine geliyoruz. Burada da güç tuşuna birkaç saniye basılı tuttuktan sonra format işlemlerini başlatmış oluyoruz. Gerekli işlemler tamamlanırken belli bir süre bekliyorsunuz. En sonunda da “Reboot System Now” seçeneğini güç düğmesiyle basılı tutarak cihazınızı yeniden başlatmış oluyorsunuz. Tabletiniz açıldıktan sonra tüm verileriniz sıfırlanmış olacak ve cihazınız ilk aldığınızdaki gibi sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam edecektir.

3) Ana Ekran Düğmesini Kullanarak Format Atma

Daha önceden de belirttiğimiz üzere, kullanacağımız bu yöntem üzerinde yalnızca ana ekran düğmesi (home tuşu) bulunan tabletler içindir. Öncelikle format işlemlerine başlamadan evvel şarj seviyemizin %50’nin altında olmadığından emin oluyoruz ve tüm önemli belgelerimizi yedekliyoruz. Ardından tabletimiz açık vaziyetteyken güç tuşu ile home tuşunu aynı anda basılı tutuyoruz. Ekranda kapat ve yeniden başlat seçenekleri belirene kadar basmaya devam edebilirsiniz. Sonrasında ana ekran düğmesine bir yandan basılı tutarken, diğer yandan da kapat tuşuna bir kez basıyoruz. Karşınıza tabletinizin güvenli mod ile yeniden başlatılacağına dair bir yazı gelecektir. “Tamam” seçeneğine tıkladıktan sonra ikinci bir ekran belirene dek ana ekran düğmesi ve güç tuşlarına aynı anda basılı tutuyoruz. Ekran geldikten sonra basılı tuttuğumuz tuşlardan elimizi çekiyoruz ve bir kez güç tuşuna basıyoruz. Devamında ise ana ekran düğmesine basılı tutacağız.

Android system recovery kısmı açıldıktan sonra tıpkı yukarıda anlattığımız şekilde format işlemlerini rahatlıkla başlatabilirsiniz. Yukarıda anlatılanlardan tek fark, geçişlerin güç düğmesi yerine ana ekran düğmesi ile yapılıyor olmasıdır. Geri kalan kısımda herhangi bir değişiklik yoktur. Son olarak işlemleri tamamladıktan sonra “Reboot System Now” seçeneğini seçtiğinizde tabletiniz formatlanmış bir şekilde yeniden başlatılacaktır.

Tüm bu anlattığımız yöntemleri ve adımları harfi harfine uygulamanıza rağmen hala ses düğmesi olmayan tablete format atma konusunda sorun yaşıyorsanız, bizlere yorum olarak bildirebilirsiniz. Sorununuzla en kısa zaman içerisinde ilgilenilecektir.

Ayrıca önceki yazılarımızdan olan Grafik Tablet Nedir? başlıklı konumuzu detaylı bir şekilde inceleyerek grafik tabletler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir