Sahte Batarya Telefona Zarar Verir mi? Zararları Nedir?

Er veya geç her bataryanın ömrü tükeniyor. Hatta bazen öyle durumlara varıyor ki, telefonunuzu (yahut bataryanızı) yenisiyle değişiklik yapmak zorunda kalıyorsunuz.
Pil artık çalışamaz hale ulaştığında biroldukça insan orijinaline yüklü miktarlarda para vermek yerine daha ucuz çözümler aramaya başlıyorlar. Örneğin iPhone’larda bir bataryayı Apple Store’a gidip değiştirebilmek için 149 lira ödemeniz gerekiyor. Bundan dolayı insanoğlu piyasada ufak araştırmalar yapmış olup bunu 50 liraya halledebiliyor; bu durumda da orijinal olmayan, feyk ürün kullanmış oluyorlar.

Sadece feyk batarya kullanımı, yanında birçok riski de getiriyor. Her şeyden önce değiştirdiğiniz bataryanın eskisiyle aynı standartlarda olup olmadığından emin olamayacaksınız. Bu da telefonunuzun bataryayı kabul etmemesine ve hızını yavaşlatmasına sebebiyet verebilir.

Batarya değişimiyle beraber telefon da açıldığı için su geçirmezlik özelliğine de Allah’a emanet ol diyorsunuz. Apple, Samsung benzer biçimde firmalar kendileri değişiklik yaptıklarında nasıl su geçirmezlik devam edebiliyor diye sorabilirsiniz. Bunu cevabı ise sıradan: pahalı aletlerle birlikte özel yapışkanlar kullanıyorlar.

Fakat asıl çekince bu değil. Çünkü düzmece piller, orijinal pillerin geçtiği sıkı testlerden geçmiyor. Böylece feyk pille birlikte yanında aşırı ısınmayı, belki de patlamayı satın almış oluyorsunuz. Ve aslabir para can sağlığınızdan önemli değil.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir