Radyasyon Yayan Cihazlar Nelerdir?

Gün içerisinde etrafımıza baktığımızda mutlaka radyasyon yayan cihazlar ile karşı karşıya geliriz. Örneğin birçoğumuz akşam yatmadan önce sabah kalkacağımız saat için cep telefonunu kullanarak alarm kurmaktayız. Sabah kalktığımızda mikrodalga fırında ısıttığımız yiyecek ve içecekleri tüketmekte, duştan sonra saçımızı saç kurutma makinesi ile kurutmakta, evimizi elektrikli süpürge ile temizlemekteyiz. Bu örnekleri daha da çoğaltarak ne kadar teknoloji bağımlısı haline geldiğimizi görebiliriz. Günlük yaşantımızda hayatımızı oldukça kolaylaştıran bu cihazların, verdiği rahatlığın yanı sıra maalesef radyasyon gibi son derece zararlı bir de yan etkisi bulunmakta. Bu tür radyasyon yayan cihazlar nedeniyle sağlığımızı tehlikeye atmış bulunuyoruz.

En Çok Radyasyon Yayan Cihazlar

Radyasyon yayan cihazlar hangileridir diye sorulan bir soruya büyük bir çoğunluğumuz hastanedeki röntgen ve tomografi cihazlarıdır deriz. Eğer o cihazların bulunduğu odaların kapısında “Radyasyon tehlikesi, hamileler ve hamilelik şüphesi olanlar giremez!” yazmasa eminim ki birçoğumuz onu da söyleyemeyecek maalesef. Çünkü teknoloji sayesinde hayatımızı kolaylaştıran cihazlar yüzünden yaydıkları radyasyon artık normalmiş gibi görülmeye başlandı. Oysa cep telefonları ve telsizler, kablosuz modemler, dizüstü bilgisayarlar, elektrikli ısıtıcılar ve mikrodalga fırınlar, floresan lambalar, yazıcılar, fotokopiler, LCD ve plazma televizyonlar, tıraş ve saç kurutma makineleri gibi birçok elektronik ev aleti en çok radyasyon yayan cihazların başında gelmektedir. Dikkat ettiyseniz bu cihazların tamamını hemen hemen her gün kullanmaktayız.

Cep Telefonları ve Telsizler

Radyasyon yayan cihazlar listesine göz atarken ilk olarak en sık kullandığımız cihaz olan cep telefonlarından başlayalım. Cep telefonları artık herkesin kullandığı sıradan bir ihtiyaç haline geldi. Radyasyon bazında ciddi zararları bulunan cep telefonlarını temel ihtiyaçlar dışında fazla kullanmamakta fayda var. Üstelik uzmanlarca kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulması öneriliyor. Tabii hayatımızın hemen her yerinde kullandığımız bir cihaz olmasından dolayı da en dikkat etmemiz gereken radyasyon faktörlerinin başında gelmekte. Bunun yanı sıra görüşme yapılırken kulaklık ile görüşülmeli, kalp, bel ve göğüs bölgelerinde asla tutulmamalı.

Kablosuz Modemler

Kablolu internet kullanımı yerini kablosuz internete bırakırken, doğal olarak beraberinde yüksek radyasyon da getirmiş bulunuyor. Bu tür cihazların kullanılmadığı zamanlara mutlaka kapatılması öneriliyor. En nihayetinde bir elektronik cihaz olan modemler, sürekli açık kalmaları halinde radyasyonu etrafa yaymaya devam edeceklerdir. Ayrıca yatak odalarında veya çocuk odalarında asla bulundurulmamasında da fayda var.

Elektrikli Ev Aletleri

Günlük hayatta kullandığımız mikrodalga fırınlar, ısıtıcılar, televizyonlar, saç kurutma ve tıraş makineleri gibi elektrikli ev aletleri ciddi oranda radyasyon yaymaktadır. Bu tür cihazlar çalıştırılırken mümkün olduğu adar uzak durulmalıdır. Kullanılmadığı zamanlarda kapalı tutulmalı, hatta fişi çekilmelidir. Kesinlikle bekleme modunda bırakılmamalıdır. Tıraş makineleri şarjlı bir şekilde kullanılmalıdır ve kullanırken olabildiğince hızlı olunmalıdır. Floresan lambalardan uzak durmak ve dizüstü bilgisayarları asla dizlerin üzerinde tutmamak da fazlasıyla büyük önem arz etmektedir. Elektrikli ev aletlerinin hemen hepsi radyasyon yayan cihazlar listesinde kendisine yer bulmaktadır. Bu nedenle bu tür cihazların yoğun olarak çalıştırıldığı yerlerden uzak durmakta fayda var.

Ofis Makineleri

Ofis ortamında çalışan kimseler yazıcı ve fotokopi cihazlarını çok sık kullanmaktadır. Yüksek oranda radyasyon yayan cihazlar çalışırken asla yakınlarında durulmamalıdır. Özellikle tonerli makinelerin kopyalamada ve çoğaltmada kullanılan tozları yüksek düzeyde radyasyon yaymaktadır. Ofiste kullanılan dizüstü bilgisayar ve LCD monitörler de mümkün olduğu kadar bedenden uzakta tutulmalıdır. Aksi takdirde kişinin ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık problemleri yaşaması muhtemeldir.

radyasyon, radyasyon yayan cihazlar, radyasyon yayan ev aletleri
Radyasyon Yayan Cihazlar İnsan Sağlığına Zararlıdır

Günlük Hayatta Radyasyondan Nasıl Korunabiliriz?

Radyasyon yayan cihazlar nedeniyle zaman zaman birtakım aksaklıklar görülebilmektedir. En bariz belirtisi gün içinde baş ağrısıdır. Göz yanmaları ve ağrıları, boğazlarda kuruluk, görme problemleri, uykusuzluk ve seslere karşı hassasiyet, aşırı yorgunluk gibi belirtiler gösterebilmektedir. Bu tür durumlarla mümkün olduğu kadar az karşılaşmak için radyasyon yayan cihazlar mümkün olduğunca az kullanılmalıdır. Ya da bu tür cihazlar çalışırken belli bir mesafe kadar uzağında beklenilmelidir. İhtiyaç halinde hemen kullanılmalı ve ihtiyaç giderildiyse hemen kapatılarak konulmalıdır.

Radyasyon riski bulunan ortamlarda hamilelerin, bebeklerin ve gelişim çağındaki çocukların bulunması oldukça tehlikelidir. Etrafa yayılan radyasyon nedeniyle elektromanyetik alan oluşur ve bu kişilerin sağlığını olumsuz etkiler. Kısacası sağlıklı ve düzenli bir yaşam için teknolojik aletler olabildiğince kararında kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir