PSD Dosyası Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok bilgisayar kullanıcısı PSD dosyası açma konusunda oldukça zayıftır ve ne yapacağını tam olarak bilmez. Bu nedenle yazımızda bir PSD dosyasının nasıl açılabileceğini detaylı bir şekilde ele aldık. Bu uzantıya sahip dosyaların nasıl açıldığını öğrenmek için öncelikle PSD formatının ne anlama geldiğini iyice anlamak gerekir.

PSD Formatı Nedir?

İlk olarak PSD kısaltmasının açılımına bakacak olduğumuzda “PhotoShop Document” kelimelerinin baş harflerinden oluştuğunu rahatlıkla kavrayabiliriz. İsminden de anlaşılacağı üzere bu dosya formatı belli başlı photoshop programları için ortaya çıkmış bir uzantıdır. Örneğin Adobe Photoshop CS6 programında bir çalışma yaptınız ve sonradan düzenlemek isteyebileceğinizi düşündünüz. Bu noktada PNG veya JPG formatıyla kaydetmek yerine PSD formatında çalışmanızı kaydetmeniz en sağlıklısı olacaktır. Çünkü çalışmada bir yazıyı yanlış yazmış olabilir veya başka bir nesneyi istenmeyen biçimde yerleştirmiş olabilirsiniz. Bunları çalışma PNG/JPG formatlarındayken tekrar açıp düzenlemeniz neredeyse imkansız olacaktır. PSD uzantısıyla kaydedilmiş bir çalışmayı istediğiniz zaman kaldığınız yerden devam ettirebilir ve düzenleyebilirsiniz. Genel itibariyle PSD dosyası açma işlemi de bunun üzerine inşa edilmiştir. Peki gelelim asıl konumuza, bir PSD dosyası nasıl açılır?

PSD Dosyası Açma Nasıl Yapılır?

Daha önceden de belirttiğimiz üzere Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Gimp ve Corel Dreaw gibi alanında isim yapmış kapsamlı photoshop programları bu dosya uzantısını açabilmektedir. Daha doğrusu açtıktan sonra düzenleyebilmektedir. Çünkü günümüzde çok çeşitli yazılımlar aracılığıyla PSD dosyası açma işlemi yapılabiliyor. Fakat bu yazılımlar aracılığıyla açılan dosyaları düzenlemek maalesef mümkün olmuyor. Örnek verdiğimiz photoshop programlarıyla ise bu dosyayı açtıktan sonra düzenleme imkanına sahip oluyorsunuz. Eğer elinizde PSD uzantılı bir dosya var ve bunu düzenlemek istemenize rağmen açamıyorsanız, yukarıda belirttiğimiz programlardan herhangi birini indirip bilgisayarınıza kurarak ilgili belgeyi görüntüleyebilir ve düzenleyebilirsiniz.

PSD Dosyalarını Açtıktan Sonra Düzenleme  

Bir PSD dosyasını açarak photoshop programınız ile görüntüledikten sonra üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz. Örneğin bir yazı katmanı oluşturulmuşsa ve bu istemediğiniz bir yazıysa, arayüzdeki “title” aracı ile yazıya bir kez tıklamanız yeterli olacaktır. Devamında mevcut yazıyı silip yeni bir yazı yazabilirsiniz. Veya katmanlar kısmında düzenlenebilir olan herhangi bir nesneyi kaldırıp kendinizin istediği bir görseli çalışmaya dahil edebilirsiniz. Tabii tüm bunları yaptıktan sonra “Farklı Kaydet” seçeneği ile çalışmanızı kaydetmeyi unutmayın. Eğer düzenleme yaptığınız PSD dosyasının orijinalinin durmasını istemiyorsanız direkt “Kaydet” butonu ile orijinal çalışmanın üzerine de kaydedebilirsiniz.

PSD dosyası açma işlemi ve açtıktan sonra düzenleme adımları genel anlamda bu şekildedir. Bunların haricinde aklınıza takılan herhangi bir soru varsa konu altından yorum yaparak bizlere bildirebilirsiniz. Saatler içerisinde dönüş yapılarak ilgilenilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir