Prezi Sunum Hazırlama Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Prezi sunum hazırlama işleminin nasıl yapıldığını detaylı olarak ele alacağız. Bildiğiniz üzere Prezi, en etkili şekilde unum hazırlama tekniklerinden biridir. Örneğin PowerPoint de bir çeşit sunum hazırlama servisidir fakat PowerPoint ile hazırlanan sunumlar artık fazlasıyla sıradanlaşmıştır. Doğal olarak en etkili ve verimli bir şekilde sunum hazırlayabilmek için de yeni yazılımlar geliştirilmiştir. Prezi de bunların başında gelir. Peki Prezi sunum hazırlama nasıl yapılır? Şimdi bunu etraflıca açıklayalım.

Prezi Sunum Hazırlama Nasıl Yapılır?

Prezi web tabanlı bir sunum hazırlama servisidir fakat sunumlar ister çevrimiçi, ister çevrimdışı ortamlarda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu nedenle Prezi ile sunum hazırlamak için öncelikle www.prezi.com internet sitesine kaydolarak giriş yapmalısınız. Tabii birçok platformda olduğu gibi Facebook ya da Google hesabınız ile de giriş sağlayabilmeniz mümkündür. Bir hesap oluşturup Prezi sunum hazırlama paneline giriş sağladıktan sonra sizler hakkında uğraş alanınız gibi birkaç bilgi sorusu sorulacaktır. Bu adımı kendinize göre işaretleyip geçebilirsiniz.

Sonrasında kendinize bir adet sunum oluşturmanız gerekecek. Bunun için de kullanıcı panelindeki “New Presentation” butonunu kullanabilirsiniz. Bu butona tıklamanızın ardından karşınıza hazır sunum şablonları gelecektir. Bu şablonlar, Prezi tarafından sizlere kolaylık sağlamak amacıyla oluşturulmuş özel taslak çalışmalardır. Bunlar arasından dilediğiniz şablona tıklayarak hemen düzenlemeye başlayabilirsiniz.

Eğer bu sunum şablonları arasında ilginizi çeken herhangi bir çalışma yoksa ve kendiniz sıfırdan sunum tasarlamak istiyorsanız, menü bölümündeki “General” sekmesi altından Blank Tamplete seçeneğini seçebilirsiniz. Bu şekilde boş bir çalışma sayfası açabilir, tamamıyla kendiniz özgün bir çalışma ortaya çıkarabilirsiniz.

Sunum şablonunuzu seçtikten sonra üzerine tıklayıp “Use This Tamplate” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Sonra yeni bir tarayıcı sekmesi altında sunu düzenleme editörüne yönlendirileceksiniz. Karşınıza çıkan panelin sol kısmında “Overview” başlığı ile sunum sayfaları gözükür. Prezi, sizlere genel sayfa taslağı içerisindeki geçişlerle sunum yapma imkanı sunar. Bu da sunumun PowerPoint gibi standart sayfa geçişli programlardan daha etkili ve görsel görünmesini sağlar.

Sunum düzenleme paneli ile dilediğiniz resmi, yazı kutucuğunu, müziği, şekli ve ikonu kolayca içe aktarıp sunumunuzda kullanabilirsiniz. Bunun için üst kısımdaki “Insert” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Zaten sunumu düzenlerken en çok Insert butonunu kullanırsınız. Çünkü neredeyse tüm düzenleme ve içe aktarma araçları bu seçenek üzerinden kullanılır.

Sunumunuzun geçişlerini daha etkili yapmak için Animations seçeneğini kullanabilirsiniz. Eğer sunum yaparken aynı zamanda bir fon müziğinin arka planda çalmasını isterseniz, Animations seçeneğinin hemen sağındaki nota butonunu (Add Audio) kullanabilirsiniz. Buna tıkladıktan sonra sağ taraftan müzik ekleme ve düzenleme paneli açılır. Sizler “Upload Audio” butonuyla slayt arkasına müzik ekleyebilirsiniz. Ancak bu ve bunun gibi özellikleri kullanmak için Premium üye olmanız gerekir. Premium üyeliği de 15 dolar karşılığında satın alabilirsiniz. Prezi sunum hazırlama işlemi genel itibariyle bundan ibarettir.

Son olarak sunumunuzun düzenlemesini bitirdikten sonra kaydetmeniz gerekir. Sunumunuzu kaydetmek istiyorsanız üst menüdeki “File” seçeneği ile Save kısmını seçebilirsiniz. Bu şekilde sunumunuz kendi panonuza kaydedilecektir. Yani hesabınızdan çıkış yapsanız dahi, bir sonraki girişinizde tekrar sunumunuzu kaldığınız yerden rahatlıkla düzenleyebilirsiniz.

prezi sunum hazırlama
Prezi Sunum Hazırlama Nasıl Yapılır?

Sunumu Kaydettikten Sonra Nasıl Kullanırız?

Sunumunuzu hazırladınız ve başarıyla panonuza kaydettiniz. Sonrasında kitlenize hazırladığınız slayt gösterimini sunmak için üç farklı yöntem izleyebilirsiniz. İlk olarak eğer sunum yapacağınız platformda internet bağlantısı mevcutsa, www.prezi.com adresinden hesabınıza giriş yapabilirsiniz. Ardından da kaydettiğiniz sunuma tıklayarak bu şekilde sunumunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

İkinci bir diğer yöntem ise sunumu “.exe” uzantısı ile indirip, çevrimdışı olarak sunmaktır. Bunu yapabilmek için öncelikle panonuza kaydettiğiniz sunumun üzerine fare işaretçisi ile gelerek beliren üç nokta simgesine tıklamalısınız. Devamında sunum bilgilerinizin bulunduğu sayfaya geçeceksiniz. Burada “Download for presentation” seçeneğine tıklayarak sunumu exe formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Bu şekilde internet bağlantısına ihtiyaç duymadan sunumunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapabilmek için de 15 dolar kadar bir ücretle Premium üye olmanız gereklidir.

Son yöntemimiz ise PDF olarak sunumu dışa aktarmaktır. Bu işlem için de az önce bahsettiğimiz sunum bilgilerinin bulunduğu sayfaya geçmemiz gerekecek. Aynı şekilde bu sayfaya erişim sağladıktan sonra, Export PDF seçeneğini kullanarak sunumunuzu PDF formatında dışa aktarabilirsiniz. Ancak bu işlemi gerçekleştirebilmek için ücretli üyelik zorunluluğu mevcuttur.

Prezi sunum hazırlama ve kaydetme işlemleri anlattığımız gibidir. Bu hususta aklınıza takılan veya sorun yaşadığınız herhangi bir konu varsa yorum olarak bizlere bildirebilirsiniz.

Ayrıca önceki konularımızdan olan Başkasının Whatsapp Mesajlarını Okuma başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir