PNG Boyut Küçültme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda PNG boyut küçültme işleminin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Birçok kişinin yaygın olarak kullandığı PNG resim formatı, arkası saydam (transparan) resimlere verilen addır. Günümüzde birçok web sitesi içerik görsellerini sıklıkla tercih ederler. Bundan dolayı bir web sitesinde kullanıcı deneyimi için görseller oldukça önemlidir. Fakat PNG görsel boyutları ne kadar fazla olursa, bir web sayfası o kadar geç açılacaktır. Yani hem kullanıcı için, hem de web sitesi sahibi için bu durum hiç hoş karşılanmayacaktır. İşte tam burada “PNG boyut küçültme nasıl yapılır?” sorusu akla geliyor.

Bunun yanı sıra Facebook gibi bazı sosyal medya platformlarında profil fotoğrafının belli boyut sınırını aşmaması gerekir. Eğer görsel dosya boyutu maksimum kapasiteyi geçecek olursa, profil fotoğrafınızı yüklemekte sorun yaşayabilirsiniz. Böyle durumlarda da PNG dosya boyutu küçültme uygulanmalıdır.

PNG Boyut Küçültme İşlemi

PNG dosyalarının boyutunu küçültmek için çeşitli site, program ve resim optimizasyon yazılımları mevcuttur. Fakat biz en verimli ve kullanışlı yöntemi sizlerle paylaşacağız. Anlatımımız güvenilir bir görsel boyutu sıkıştırma sitesi olan https://compressor.io/ üzerinden gerçekleşecektir.

İlk olarak siteye giriş yapalım ve altta bulunan “Try It!” butonuna tıklayalım. Burada boyutunu küçültmek istediğimiz PNG görselini siteye yüklememiz gerekiyor. İster tarayıcıda pencerenizi küçültüp PNG dosyanızı gösterilen alana sürükleyerek, isterseniz de “Select File” yazan butonu kullanarak resminizi seçebilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, yükleyeceğiniz PNG dosyasının 10 MB boyuttan fazla olmamasıdır. Yani 10 MB üzerindeki PNG görsellerini siteye yükleyemezsiniz.

Resminizi seçtikten sonra sistem otomatik olarak PNG boyut küçültme işlemlerine başlayacaktır. Kısa süre içerisinde resminizin boyutu maksimum şekilde düşürülür. Karşınıza çıkan sonuç panelinde, görsel boyutunuzun önceden kaç KB olduğu, sonrasında kaç KB olduğu ve boyut düşürme oranı görüntülenecektir. Tabii boyut küçültürken normal şartlarda fotoğraflarda kalite kaybı yaşanır. Fakat bu site sayesinde kalitenin düşmesi minimuma indirgeniyor. Öncesi ve sonrası arasındaki fark bile anlaşılmayacak şekilde PNG resminizin boyutu düşürülmüş oluyor.

png boyut küçültme
PNG Boyut Küçültme Nasıl Yapılır?

Son olarak da sonuç sayfasında “Download Your File” butonunu kullanarak PNG resminizin boyutu düşürülmüş halini bilgisayarınıza ya da telefonunuza indirebilirsiniz. Eğer Google Drive ya da Dropbox kullanarak görselinizi indirmek isterseniz, yine sonuç sayfasında yer alan indirme seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra bu yöntemi kullanarak sadece PNG boyut küçültme değil; aynı zamanda JPG, SVG ve GIF formatlarında herhangi bir görselin boyutunu da küçültebilirsiniz. Görüldüğü üzere PNG boyut küçültme işlemi bu kadar basittir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PSD Dosyası Açma Nasıl Yapılır?

Photoshop Font Ekleme Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir