Photoshop Nedir?

Son yıllarda birçok kişiden photoshop nedir kavramını duymaktayız. Özellikle sosyal medyanın gelişmesi ile beraber birçok resim ve fotoğraflarda “photoshoplu görsel” tabirine sıklıkla şahit oluyoruz. Peki epey bir yaygın olan bu photoshop nedir? Bu yazımızda photoshop kelimesinin detaylı anlamının yanı sıra en iyi photoshop programları içinden bir tanesi olan Adobe Photoshop yazılımını inceleyeceğiz ve tam olarak ne olduğundan bahsedeceğiz. Böylece photoshop nedir diye bir soru artık aklınızda kalmayacak.

Photoshop Nedir? Niçin Kullanılır?

Photoshop, en genel tabiriyle resimleri ve fotoğrafları düzenlemek için kullanılan bir resim editörüdür. Başta tasarım ve reklamcılık sektörü olmak üzere pek çok alanda kullanılan bu program, tek başına bir meslek olarak düşünülebilir. Hatta bu programı profesyonel düzeyde kullanabilen bir kimse, yaptığı işlerden çok iyi kazançlar sağlayabilmektedir. Dünya genelinde bu alanda doğan ihtiyaçları karşılamak üzere büyük adımlar atan Adobe, Photoshop firmasını da satın alarak iyice geliştirmiştir. Yapılan bu yatırımlar sonucunda ortaya çıkan Photoshop da çok beğenilerek dünyaca meşhur bir hale gelmiştir. Photoshop nedir diye sorulduğunda artık verebilecek bir cevabınız olduğunu düşünüyorum. Peki photoshop niçin kullanılır? Başta web siteleri olmak üzere, reklamcılar, karikatüristler ve tasarımcılar gibi bilişim personelleri plan ve projeleri için bu programı kullanmaktadır. Hedef kitlelerinin dikkatini çekerek göz kamaştırmak, akıllarda daha kalıcı olmak gibi çeşitli amaçlar için photoshop gibi yazılımlar kullanılmaktadır. Bu yazılımlar arasında ise dünyaca en yaygın olanı şüphesiz “Adobe Photoshop” programıdır. Tam anlamıyla photoshop nedir sorusunu açıklamaya çalışalım.

Örneğin bir web sitesi için logo ve banner gibi birkaç tasarım yapılacak. Photoshop ile yapılan banner veya vektörler, başka programlarla yapılan çalışmalara göre çok daha kaliteli ve göz alıcı olacaktır. Özellikle fotoğrafçılık sektöründe yeri ve önemi fazlasıyla büyüktür. Çeşitli amaçlarla çekilen fotoğraflar üzerinde iyileştirmeye yönelik çalışmalar yapabilmek için Photoshop programı son derece uygundur.

Adobe Photoshop programı haricinde benzer özelliklere sahip olan daha pek çok program mevcuttur. Fakat bunlar arasında kullanımı kolay ve işlevselliği en ideal olan program açık ara Adobe Photoshop olmaktadır. Bu nedenle sektörde oldukça yaygın bir şekilde kullanım sahası bulunmaktadır.

Photoshop Ne İşe Yarar?

Photoshop nedir diye aklında soru olanların tamamı aradıkları cevabı bulduklarında, bir grafik tasarım aracı olduğu gerçeği ile karşılaşacaklardır. Bu program sayesinde web tasarımı ve reklamcılık sektörleri büyük bir gelişim göstermektedir. Hayal gücü yüksek olan ve biraz da photoshop bilen veya merakı olan bir kimse için, yapabileceklerinin bir sınırı yoktur. Profesyonel ve orta düzey grafikerler tarafından logo tasarlama, web tasarlama, maskot tasarlama, fotoğraf düzenleme, reklam hazırlama ve afiş hazırlama gibi birçok alanda ciddi miktarlarda kazanç sağlanılabilir.

Photoshop nedir sorusuna cevap verdikten sonra konuyu biraz daha farklı örneklerle anlatmaya çalışalım. Photoshop, piksel tabanlı bir program özelliği gösterir. Bu programa uygun olarak içe aktarılan tüm resim veya fotoğraflar üzerinde istenildiği gibi değişiklikler yapılabilir ve yeniden kaydedilebilir. Bu değişiklikler resme ekleme veya çıkartmalar şeklinde olabileceği gibi, yeniden efektlendirme gibi farklı tarzlarda da karşımıza çıkabilir. Değişikliklerin yanı sıra buğulandırma, bulanıklığı giderme, kontrast oranını arttırmak veya azaltmak, parlaklığı arttırmak veya azaltmak, resmin orijinalinin boyutunu küçültmek gibi farklı amaçlarla dahi kullanılabilmektedir.

Tüm bunların haricinde yıllar öncesine giderek photoshop nedir diye bir araştırma yaptığınızda cevapsız kalmayacağınızdan emin olabilirsiniz. İlk olarak 1987 yılında Thomas Knol tarafından geliştirilmeye başlanılan ilk photosop yazılımı, günümüze kadar çok büyük değişiklikler yaşayarak gelmiştir. Bir doktora öğrencisinin ödevi şeklinde ortaya çıkmıştır. Sonucunda da sürekli geliştirilerek günümüzdeki en güncel versiyonu olan Adobe Photoshop CS6 ve CC’ye kadar gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir