Özel Numara Kapatma Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda birçok kişi özel numara kapatma işleminin nasıl yapıldığını merak etmektedir. Bildiğiniz gibi bazen cep telefonlarımız çaldığında ekranda arayan kişinin numarası veya ismi görünmez. Onun yerine özel numara ya da gizli numara yazar. Bu tür aramalar çoğumuzun canını sıkmaktadır. Kimin aradığı belli olmayan, açtığımızda neyle nasıl bir şekilde karşılaşacağımız bilinmeyen bir aramadan bahsediyoruz. Elbette kimse bu durumdan memnun kalmaz.

Bu esnada özel numara kapatma imdadımıza yetişmektedir. Gelen aramalar içerisinden özel ve gizli numaraları engelleyerek aramalarının önüne geçebilmekteyiz. Bu amaç doğrultusunda hattımızın kayıtlı olduğu cep telefonu operatörünün ayarları ya da akıllı telefonlar için geliştirilen uygulamaları kullanabiliriz. Yazımızın devamında özel numara engellemeyi nasıl yapacağımızdan detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.

Özel Numara Kapatma İşlemi

Bilindiği üzere ülkemizde üç tanesi başta olmak üzere birçok operatör abonelerine mobil iletişim hizmeti sağlamaktadır. Sağlamış olduğu bu hizmetlerden birisi de arayan özel ve gizli numaraların engellenmesi hizmetidir.

  • Türk Telekom Özel Numara Engelleme: Aycell ve Aria’nın birleşmesinin ardından Avea ismini alan operatör, daha sonra Türk Telekom çatısı altına girerek Türk Telekom adını almıştı. Yeni hat alan kişiler Türk Telekom olarak alırken eskiden diğer operatörlerden alınan hatları olanlar ise dilerse onları kullanmaya devam ediyorlar. Tüm bu operatörlerden özel numara kapatma adımları ortaktır. Bahsettiğimiz operatörlerden özel numara aramasını kapatmak için arama ekranından *253# yazıp arama tuşuna basmak yeterli olacaktır. Operatöre istek olarak giden bu aramanıza cevap olarak gelen mesajda artık numaranızın özel aramalara kapatıldığı bilgisini alacaksınız.
  • Turkcell Özel Numara Engelleme: Ülkemizde mobil iletişimin öncü isimlerinden birisi olan Turkcell de tıpkı Türk Telekom’da olduğu gibi *253# yazıp arama yapan abonelerine özel numara engelleme hizmeti sağlamaktadır.
  • Vodafone Özel Numara Engelleme: Dünyanın en büyük mobil iletişim hizmeti veren firmalarından birisi olan Vodafone, özel numaraları engellemek isteyen müşterilerine sms ile bu hizmeti sağlamaktadır. Aboneler, cep telefonlarından mesaj bölümüne girip yeni mesaj olarak GIZLI AC yazıp 7046’ya gönderebilir. Tamamen ücretsiz olan bu sms ile artık gizli numaralardan gelen aramaların önüne geçilmiş olacaktır.
  • Fenercell Özel Numara Engelleme: Fenercell kullanan aboneler tıpkı Türk Telekom ve Turkcell abonelerinde olduğu gibi cep telefonlarının arama bölümlerine girip *253# yazarak arama yapabilirler. Bu aramanın ardından gelen kısa mesajda artık özel numaralardan gelen çağrıların sizin numaranıza yönlendirilmeyeceğini göreceksiniz.
  • Bimcell Özel Numara Engelleme: Sayıları her geçen gün artan Bimcell aboneleri özel numaralardan gelen çağrıları engellemek için *253# yazarak arama yapabilirler.
  • PTTCELL Özel Numara Engelleme: PTTCELL kullanıcıları da yine cep telefonlarından *253# ibaresini tuşlayıp arama yaparak özel numaralardan gelen aramaları engellemiş olurlar.
özel numara kapatma, özel numara engelleme
Özel Numara Kapatma İşlemi

Yukarıda bahsedilen özel numara engelleme yöntemleri tamamen operatörler tarafından sağlanan bir hizmet olup herhangi bir uygulama kullanımı gerektirmemektedir. Bunların yanı sıra hem özel numara kapatma, hem de istenmeyen çağrıları ve mesajları engelleme gibi daha kapsamlı amaçlar için akıllı telefon sahipleri uygulama kullanabilirler. Bu tür uygulamalar sayesinde özel aramalarının engellenmesinin yanı sıra daha çok pek farklı işlevleri dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR

Başkasının Whatsapp Mesajlarını Okuma

Google Akıllı Telefonlardan Bizi mi Dinliyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir