Outlook Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok kişi Outlook şifre değiştirme konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır. Tabii Microsoft şirketinin yapmış olduğu mail arayüz güncellemesi bunun en temel sebeplerinden birisi. Bundan dolayı sizlere Outlook şifresinin nasıl değiştirileceği hakkında detaylı bir yazı hazırlamak istedik. İlk olarak Outlook hesabınıza erişiminiz olduğunda nasıl şifre değişimi yapabileceğinizi açıklayalım.

Outlook Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Outlook şifre değiştirme işlemini gerçekleştirebilmek için öncelikle mevcut hesabınızla oturum açmanız gerekmektedir. Kullanıcı adı ve mevcut şifreniz ile birlikte www.outlook.com adresinden oturum açtıktan sonra gelen kutusu bölümüne yönlendirileceksinizdir. Burada ekranın sağ üst köşesinde bulunan profilinize (isminizin yazdığı yere) tıklamanız gerekiyor. Sonrasında sağ taraftan “Hesaplarım” başlıklı bir panel açılacaktır. Panel içerisinde üç adet seçenek karşınıza çıkar. Bunlar arasından “Hesabı Görüntüle” bölümünü seçtiğinizde Outlook sizi otomatik olarak hesap bilgilerinizin bulunduğu sayfaya yönlendirecektir.

Açılan sayfanın sol kısımda isminiz ve hesap bilgileriniz yer almaktadır. Eğer mevcut hesap isminizi değiştirmek istiyorsanız “Adı Düzenle” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Fakat biz şifremizi değiştireceğimiz için mail adresimizin yazılı olduğu kısmın sağ tarafında bulunan “Parola Değiştir” seçeneğini seçiyoruz. Ardından Outlook, hesabın size ait olup olmadığını doğrulamak amacıyla sizi bir doğrulama sayfasına yönlendirir. Bu kısımda hesabın size ait olduğunuz kanıtlamanız istenir. Şimdi Outlook hesap doğrulama işleminin nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde açıklayalım.

Yönlendirildiğiniz bu doğrulama sayfasında Outlook hesabınızı oluştururken vermiş olduğunuz güvenlik bilgileri devreye girecektir. Hesabınızı oluştururken kayıt formuna yazdığınız telefon numarası veya ikincil mail adresi sayesinde hesabınızı rahatlıkla doğrulayabilirsiniz. Örneğin telefon numarasıyla doğrulama seçeneğini seçerseniz, sizden ilk olarak telefon numaranızın son dört hanesini yazmanız istenecektir. Telefon numaranızın son dört hanesini doğru bir şekilde girdiyseniz “Kod Gönder” butonuna tıklayabilirsiniz. Sonrasında telefonunuza Verify başlığında bir SMS kodu gönderilecektir. Bu kodu panelde istenen yere yazarak Outlook şifrenizi kolay bir şekilde değiştirebilmeniz mümkündür.

Eğer telefon numaranız ile değil, ikincil e – posta adresiniz ile hesabınızı doğrulamak isterseniz doğrulama sayfasında e – posta ile doğrulama seçeneğini seçin. Açılan pencerede size kaydolurken vermiş olduğunuz e – posta adresinizi soracaktır. Bu adresi doğru bir şekilde girdiğinizden eminseniz “Kodu Gönder” butonuna tıklamalısınız. Sonrasında yazdığınız mail adresine bir doğrulama kodu gelecektir. Bu yüzden ikincil e – posta adresinizde gelen kutunuzu kontrol edin ve size gönderilen doğrulama kodunu istenen yere hatasız şekilde girin. Doğrulama işlemini başarıyla tamamladıktan sonra Outlook parola sıfırlama paneline yönlendirileceksiniz.

Bu panelde sizden geçerli parolanız ve yeni parolanız istenecektir. Eski şifrenizi ve yeni şifrenizi sorunsuz bir şekilde girdikten sonra “Kaydet” butonuna tıklamanız yeterlidir. Bu anlatılan adımları eksiksiz bir şekilde tamamlarsanız, Outlook şifre değiştirme işleminiz başarıyla gerçekleştirilmiş olacaktır.

Tüm bu anlattıklarımız, hesabınıza erişim sağladığınız durumlarda yapabileceğiniz bir şifre değiştirme yöntemidir. Şimdi ise şifrenizi unuttuğunuz durumlarda nasıl Outlook şifrenizi değiştirebileceğinizi anlatalım.

Şifremi Unuttum – Outlook Şifre Değiştirme

Eğer şifrenizi unuttuysanız ve Outlook şifre değiştirme işlemini nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, öncelikle Outlook oturum açma paneline gelmeniz gerekiyor. Burada mevcut e – posta adresinizi yazarak şifre kısmına erişin. Ardından alt kısımda bulunan “Parolamı Unuttum” seçeneğine tıklayın. Sonrasında Outlook size neden oturum açamadığınızı soracaktır. Bu kısımda parolamı unuttum seçeneğini seçerek ileri butonuna tıklayabilirsiniz.

İleri butonuna tıkladıktan sonra hesap kurtarma bölümüne geçeceksiniz. Burada mevcut mail adresinizi ve güvenlik karakterlerini doğru bir şekilde girerek devam edin. Hemen ardından az önce anlattığımız doğrulama sayfasına yönlendirilirsiniz. Buradan yine ister telefon numaranız sayesinde, isterseniz de ikincil e – posta adresiniz sayesinde parola sıfırlama ekranına ulaşabilirsiniz.

Outlook şifre değiştirme adımları detaylı olarak bu şekildedir. Tüm bu adımları uygulamanıza rağmen Outlook şifrenizi değiştiremediyseniz, karşılaştığınız sorunu yorum olarak dile getirebilirsiniz. En kısa süre içerisinde sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Ayrıca İnternet Şifresi Değiştirme başlıklı yazımızı da detaylı bir şekilde inceleyerek internet/modem şifrenizin nasıl değiştirilebileceğini ayrıntılarıyla birlikte öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir