Önbellek Temizleme Nasıl Yapılır?

Bu konumuzda önbellek temizleme işleminin bilgisayar ve telefonlarda nasıl yapılacağını detaylı olarak ele alacağız. Bilgisayarlarda tarayıcı önbelleğini temizlemeyi, telefonlarda ise hem tarayıcı hem de uygulama önbelleği temizlemeyi sizlere açıklayacağız.

Bildiğiniz gibi telefonlarımızda kullanmakta olduğumuz uygulamaların sistem dosyaları, ses dosyaları ve görsel dosyaları gibi birçok belge telefonumuzda önbelleğe atılarak saklanmaktadır. Bu saklama işleminin uygulama açılma hızı başta olmak üzere birçok yönden faydası vardır. Ancak bu saklanan dosyalar gereğinden fazla birikmeye başlarsa ve telefon hafızasının büyük bölümünü kaplayacak duruma gelirse cihazınızın yavaşlamasına neden olabilir. Bu nedenle uygulamalarda önbellek temizleme son derece önemlidir.

Aynı durum internet tarayıcılarında da söz konusu… İnternette ziyaret ettiğiniz her sitenin görsel dosyaları önbellekte depolanmaktadır. Bu da interneti kullandığınız cihazda yer kaplamaktadır. Eğer uzun süredir internette dolaşıyor ve önbellek silme işlemini uygulamıyorsanız, bu dosyalar önbelleğinizde birikmeye başlar. Bu da cihazınız için hiç hoş bir durum olmaz. Şimdi tarayıcı önbelleği ve uygulama önbelleğini nasıl temizleyebileceğimizi anlatalım.

Tarayıcıda Önbellek Temizleme

Öncelikle bilgisayarda tarayıcı önbelleği temizleme işlemiyle başlayalım. Çoğu kişinin de sıklıkla kullandığı Google Chrome, İnternet Explorer, Opera, Yandex ve Mozilla gibi pek çok internet tarayıcısı vardır. Bizler bir siteye girmek istediğimizde bu web tarayıcıları üzerinden arama motorlarına erişir, böylelikle de internet sitelerine erişim sağlayabiliriz. Aşağıda en çok kullanılan web tarayıcılarında nasıl önbellek temizleme yapabileceğinizi gösterdik.

Google Chrome: Geçmiş > Tarama Verilerini Temizle > Önbelleğe Alınan Resim ve Dosyalar (İşaretleyin) > Verileri Temizle

Yandex: Ayarlar > Tarama Verilerini Temizle > Önbellekte Kaydedilmiş Dosyalar (İşaretleyin) > Tarama Verilerini Temizle Butonu

İnternet Explorer/Edge: Ayarlar > İnternet Seçenekleri > Sil

Eğer mobil cihazlardan önbellek silmek istiyorsanız, telefon ya da tablet tarayıcınızın ayarlar kısmını kullanmanız gerekir. Fakat Apple marka bir mobil cihaza sahipseniz geçmişi silmeniz yeterli olacaktır. Çünkü geçmişle birlikte tüm önbellek dosyaları da Apple cihazlarda silinmektedir.

önbellek temizleme
Uygulamada Önbellek Temizleme

Uygulamada Önbellek Temizleme

Android cihazlarda yüklü durumda olan uygulamalar, bir süre sonra önbellek dosyalarının birikmesi ile cihazları yavaşlatmaktadır. Bunu önlemek adına uygulamaların önbelleğini temizlememiz gerekir.

Android cihazımızda uygulama önbellek dosyalarını silmek için, öncelikle “Ayarlar” kısmına giriyoruz. Burada Uygulama Yöneticisi seçeneğine tıklayarak telefon ya da tabletimizde yüklü durumda olan tüm yazılım ve oyunları görüntülüyoruz. Sonrasında önbellek dosyalarını temizlemek istediğimiz uygulamayı bulup üzerine bir kez tıklıyoruz. Bu şekilde uygulama bilgilerine girmiş oluyoruz. Burada önbellek sekmesi altında uygulama önbelleğinin boyutu yazmaktadır. Bunun hemen altında ise “Önbelleği Sil” butonunu göreceksiniz. Bu butona tıklayarak uygulama önbelleğini tamamen silmiş oluyoruz.

Genellikle oyunlarda ve büyük çaplı programlarda önbellek boyutu fazlasıyla yüksektir. Ancak sıradan uygulamalarda önbellek boyutu çok fazla olmayabilir. Yine de ara sıra telefon ve tabletlerinizde uygulama önbelleklerini silmenizi öneririz. Bu sayede telefon hafızasını da bir miktar muhafaza etmiş olacaksınızdır. Uygulamada önbellek temizleme en genel hatlarıyla bu şekildedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Flash Bellek Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Ses Tuşu Olmayan Tablete Format Atma

Tablete Format Atma Nasıl Yapılır?

Android Telefona Format Atma Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir