Modem Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda Modem Nedir sorusunun cevabını ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışacağız. Modem, bilgisayarların telefon hatları üzerinden haberleşmesine olanak tanıyan bir donanımdır. Modülatör – Demodülatör (Mo – Dem) kelimelerinin kısaltmasından ismini almaktadır. Telefon hatları, ilk kurulduklarında yalnızca ses sinyalleri taşımaları öngörülmüştür. Telefon teknolojisinin yaygınlaşması ve bilgisayarların herkesin evine girebilmesi sayesinde telefon hatlarının, bilgisayarların veri alışverişinde kullanılabilmesi fikri ortaya çıkmıştır.

Bilgisayarlarda kullanılan ilk modemler, Acoustic Coupler (Akustik Eşleyici) isimli bir cihaza sahipti. Cihaz üzerinde bulunan mikrofon ve hoparlör, telefon ahizesinin mikrofonu ve hoparlörü ile karşılıklı şekilde konumlandırılacak şekilde ahize cihazın üzerine yerleştirilmekteydi. Bu şekilde, ses sinyalleri kullanarak iki yönlü veri alışverişi gerçekleştirilebiliyordu. Daha sonraki yıllarda üretilen modemler ise doğrudan telefon hattına bağlanabildikleri için bu cihaza gerek kalmamıştır.

modem nedir, modem ne işe yarar, modem
Modem Nedir, Ne İşe Yarar?

İnterneti çevirmeli ağ döneminde kullanmış olanlarımızın da hatırlayacağı üzere; eski modemler, kullanıldıkları esnada telefon hattını meşgul etmekteydi. Yani internete bağlı olduğumuz süre boyunca telefon üzerinden sesli görüşme yapmamız olanaksızdı. Günümüzde kullandığımız DSL (Digital Subscriber Line) modemler ise yine telefon hatları kullanmalarına karşın, ses görüşmeleri ile veri alışverişinin farklı frekans bantlarında yapılması sayesinde telefon hatlarını meşgul etmemektedir.

Modem üzerinde bulunan veya telefon hattına bağlanan Splitter (Ayırıcı) isimli cihaz, bu frekans bantlarının ayrılmasını sağlar. Günümüzde geniş bant internet kullanmamızı sağlayan modemler; bağlantılarını kablo, televizyon, fiber, telefon hatları veya elektrik şebekesinden alabilmektedir. Evlerimizde ve işyerlerimizde birden çok cihazın aynı internet bağlantısını paylaşabilmesi için bu internet bağlantısının dağıtılması gereklidir. Bu dağıtımı gerçekleştiren cihazın ismi ise Router (Dağıtıcı)’dır. Günümüzde modem ismini verdiğimiz cihazların neredeyse tamamı, bu işlemi de ek bir cihaza ihtiyaç duymadan yapabilmektedir.

Umarız bu yazı modem nedir, ne işe yarar gibi aklınıza takılan çeşitli soruları gidermeyi başarmıştır. Ayrıca bu konuyla alakalı olarak İnternet Şifresi Değiştirme başlıklı yazımıza göz atabilir ve daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Aklınıza takılan herhangi bir soru bulunuyorsa bizlere yorum olarak yazı altından bildirmeyi unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir