Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar?

Tam olarak mikrodalga fırın ne işe yarar sorusunun cevabını merak eden herkes için bu konumuzu sizlerle paylaşıyoruz. Artık evlerimizin büyük bir çoğunluğunda mikrodalga fırınları görmekteyiz. Evlerin yanı sıra gıda sektöründe yer alan irili ufaklı tüm işletmelerde dahi mutlaka mikrodalgalar yer almaktadır. Bu kadar yoğun bir kullanım alanı olan mikrodalga fırın ne işe yarar diye hiç merak ettiniz mi? Sadece ısıtma veya buz çözme yaptığını zannediyorsanız demek ki hala eski nesil mikrodalga fırınları biliyorsunuz ve henüz yenileri ile tanışmamışsınız demektir. O halde yeni nesil mikrodalga fırınları daha detaylı bir şekilde ele alarak incelemeye başlayalım.

Mikrodalga Fırın Ne İşe Yarar ve Nasıl Çalışır?

Mikrodalga çalıştırıldığı zaman mikrodalga enerji ışınları fırının içinde bulunan besinin içindeki su ve yağ moleküllerini titreştirir. Bu titreşimler de ısınma ve pişme için gerekli olan enerjiyi üretir. Bu sayede yemek pişirilir. Hatta bu titreşim hareketi mikrodalga fırının elektriği kesildikten sonra yaklaşık 4 dakika daha sürer ve pişirme işlemi devam eder. Bu pişirme hareketi dışarıdan içeri doğru olur. Enerji titreşimlerinin dışarıdan içeriye doğru olması en fazla 4 cm kadar derinlikte gerçekleşir. Bu nedenle mikrodalga fırında pişirilecek olan yemeklerin büyüklüğü ona göre ayarlanmalıdır. Aksi takdirde yemeklerin dış kısmı çok pişip sertleşirken iç kısmı çiğ kalabilir. Bu da yemekleri tam olarak pişirmedikten sonra mikrodalga fırın ne işe yarar ki gibi yersiz bir serzenişe neden olacaktır.

Mikrodalga Fırında Neler Pişirilir, Neler Pişirilmez?

Mikrodalga fırın ne işe yarar diye araştıran bir kimse çalışma mantığını kavradıktan sonra nelerin pişirilip nelerin pişirilemeyeceğini öğrenmelidir. Bunun için öncelikle ilk başlarda biraz az sürede pişirme işlemine tabi tutup, pişmediyse biraz daha devam ederek ideal zaman bulunmaya çalışılmalıdır. Mikrodalga fırınlarda bol yağlı yemeklerin sıçrama riskinden ötürü yapılmaması tavsiye edilir. Her kapta pişirme yapılamayacağı için uygun kaplarda pişirme geçekleştirilmelidir. Kabuklarının çatlaması nedeniyle yumurta pişirilmeye çalışılmamalıdır. Alüminyum folyo ile kaplı bir yemek pişirilecekse folyo kaplaması 1/3’ünden fazla olmamalı ve folyo kısmı fırının iç yüzeyi ile asla temas etmemeli.

Mikrodalga fırın ne işe yarar başlıklı konumuzun sonuna gelmeden evvel nasıl bir seçim yapmanız gerektiğinden de bahsedelim. Eğer sadece ısıtma ve çözme amacıyla kullanacaksanız sıradan bir mikrodalga fırın işinizi görecektir. Eğer pişirme işlemleri için de kullanacaksanız bu durumda yüksek watt gücünde bir seçim yapmanız gerekecektir. Çünkü watt değeri güçlü olan mikrodalga fırınlar daha iyi bir pişirme yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir