Kulaklıktan Ses Gelmiyor Sorunu [ÇÖZÜM]

Bu yazımızda kulaklıktan ses gelmiyor sorunu ve çözümü ile ilgili paylaşımda bulunacağız. Bildiğiniz üzere mobil cihazlarda ve bilgisayarlarda zaman zaman donanımsal veya yazılımsal sorunlar baş gösterebilmektedir. Bazıları donanım çözümleri ile giderilebilirken bazıları da yazılım müdahaleleri gerektirebilmektedir. Hatta bazen de her iki çözüm yolu da denenmesine rağmen sorunun çözümü için daha profesyonel bir müdahale gerekebilir. Kulaklıktan ses gelmemesi sorunu da bunlardan biridir. Şimdi detaylı olarak bu sorunu ele alalım…

Kulaklıktan Neden Ses Gelmez?

Kulaklıktan ses gelmemesinin nedenlerini donanımsal ve yazılımsal olma üzere iki ana başlıkta ele alacağız. İlk olarak donanım sorunlarından bahsedelim. Eğer kulaklıktan ses gelmiyor ise ilk olarak kulaklığın gerçekten çalışıyor olup olmadığını kontrol etmek gerekir. Örneğin bilgisayarınıza veya mobil cihazınıza taktığınız kulaklıktan ses çıkmıyor ise ilk olarak başka bir kulaklık daha takıp çalışabilirliğini kontrol edin. Eğer diğer kulaklıktan ses geliyorsa muhtemelen ilk taktığınız kulaklıkta sorun var demektir. Eğer her iki kulaklıktan da ses gelmiyor ve başka bir cihaza taktığınızda kulaklıklardan ses geliyorsa bu sefer sorun bilgisayarınızda demektir. Bu şekilde sorunun nereden kaynaklandığını tespit ederek çözüm için gerekli adımları kolaylıkla atabiliriz.

Ses gelmeme sorununun kulaklıktan mı yoksa bilgisayardan mı kaynaklı olduğunu test ederek bilgisayardan kaynaklı olduğu kanaatine vardıktan sonra gelelim bilgisayar tarafındaki çözüm yollarına. Belki size komik gelecek ama kulaklığı doğru girişe taktığınızdan ve sesin hem bilgisayardan hem de kulaklıktan açık olduğundan emin olun. Çoğu zaman alelacele yapılan işlerde sorunlar çok basit hatalardan kaynaklanabiliyor maalesef.

kulaklıktan ses gelmiyor, kulaklık ses gelmeme sorunu
Kulaklıktan Ses Gelmiyor Sorunu (Çözüm)

Bunlardan da emin olduktan sonra hala kulaklıktan ses gelmiyor ise bu sefer bilgisayarın ses sürücülerini ve aygıtlarını kontrol etmemiz gerekecektir. İlk olarak masaüstünde yer alan Bilgisayarım > Bu Bilgisayar simgesine sağ tıklayıp Yönet’i seçin. Biraz bekledikten sonra Bilgisayar Yönetimi penceresinin açıldığını göreceksiniz. Sol taraftaki menüden Aygıt Yöneticisi’ne tıklayın ve sağ tarafta açılmasını bekleyin.

Açılan menüden “Ses Girişleri ve Çıkışları” ile “Ses, Video ve Oyun Denetleyicileri” üzerinde kırmızı çarpı veya sarı ünlem olup olmadığını kontrol edin. Eğer bu iki işaretten birisi varsa ses sürücüsü ile ilgili sorun var demektir. Bu işaretlerin olduğu yere çift tıklayıp açılan sayfadan da “Sürücüyü Güncelleştir” butonuna tıklayın. Sürücüyü güncelleştirmek için varsa elinizdeki CD veya DVD gibi bir medyayı ya da internet bağlantısını seçebilirsiniz. Güncelleştirme işlemi biraz zaman alacağı için sonuna kadar bekleyiniz. Sürücü güncellemesi başarılı olduysa ve artık kırmızı çarpı veya sarı ünlem gibi işaretler kaybolduysa kulaklığınızı tekrar takıp çalıştırmayı deneyin.

Yukarıdaki adımları uyguladınız ama yine kulaklıktan ses gelmiyor ise klavyeden Windows + R tuşlarına birlikte basın. Açılacak olan küçük pencereye services.msc yazıp tamam butonuna tıklayın. Açılan sayfada Windows Ses yazan satırı bulun ve üzerinde sağ tıklayıp Yeniden başlat deyin. İşlemin tamamlanmasını bekledikten sonra sorunun giderilip giderilemediğini kontrol edin.

Tüm bu adımlara rağmen kulaklıktan ses gelmeme sorunu halen devam ediyorsa artık ya kulaklık girişiniz bozulmuştur ya da bilgisayarınıza format atmanız gerekecektir. Bunların yanı sıra bu konuyla alakalı olduğunu düşündüğümüz Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu başlıklı yazımızı da inceleyerek daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir