Kombiye Su Basma Nasıl Yapılır?

Günümüzde evleri kombiyle ısınan birçok kişi kombiye su basma konusunda fazlasıyla merak içindeler. Yaz sıcaklarının bittiği ve kendini hızlı bir şekilde kış soğuklarına bıraktığı bu günlerde artık yavaş yavaş kombileri yakmaya başlıyoruz. Özellikle evlerinde küçük bebeklerin ve çocukların olduğu aileler kombileri çoktan yaktılar. Fakat birçoğu kombinin bakımının yapılmadığı için verimli kullanamayacaktır. Bunun bilincinde olan kişiler ise gerekli bakımları yaptırarak veya kendileri yaparak kombilerini daha verimli kullanmaktadır. Kombi için yapılması gereken birkaç bakım bulunmaktadır. Bu bakımlardan en önemlilerinden birisi şüphesiz kombiye su basmaktır. Çünkü ısınma sisteminde yer alan borular ve peteklerde dolaşan sıcak su, evin ısınmasını sağlamaktadır. Su seviyesi yeterli seviyede olmadığı durumlarda kombi ne kadar yanarsa yansın evi asla ısıtmayacaktır. Anlaşılacağı üzere son derece önemli olan kombiye su basma işlemine şimdi hep birlikte bir göz atalım.

Kombiye Su Basma İşlemi

Kombi kullanılan evlerde sıkça bahsi geçen konulardan birisi kombiye su basma işleminin nasıl yapılacağı yönündedir. Oldukça basit olan bu işlem için usta çağırıp para vermeye gerek yok. Hemen herkes birazdan detaylarıyla anlatacağımız hususları dikkatlice ve adım adım yaptığında her marka ve model kombiye su basmayı öğrenmiş olacaktır. Fakat yine de her markanın su basma vanaları ve bar değerleri farklı olmaktadır. Bu detayı göz önünde bulundurarak genel hatları ile yapacağımız anlatımın sonunda hemen her marka kombiye su basmayı rahatlıkla yapabileceksiniz.

Kombiye su basma derdine düşmeden evvel öncelikle su vanasını bulmanız gerekiyor. Genellikle kombinize giren veya kombinizden çıkan boruların hemen yanında bulunan, çoğu zaman kombinin altında bir vana şeklinde kendini gösteren bir mandal göreceksiniz. Eğer su vanasının bu mandal olduğundan emin değilseniz kombinizin marka ve modelini internette araştırarak su basma vanasını bulabilirsiniz. Bu vanayı bulmanın bir diğer yolu da su giriş borusunu takip etmektir. Kombinize gelen suyun borusunu takip ederek de bu mandala ulaşabilirsiniz. Su vanasına bağlı olan mandalı bulduktan sonra veya bulmadan önce kombinizin içindeki su miktarını öğrenmenizde fayda var. Kombiye su basma işlemini kendiniz yapabilmek için bunu da mutlaka öğrenmelisiniz. Kombinizin ön tarafında yer alan göstergeye bakarak içerisinde ne kadar su kaldığını ya da su bastığınızda ne kadarlık bir su olduğunu bar birimi cinsinden görebilirsiniz. Orada görünen göstergenin ideal aralığı 1 ve 2 arasında 2’ye daha yakın bir değerde olmasıdır. 1’in altında ise kombiniz için tehlike çanları çalıyor demektir.

Kombiye Fazla Su Basılırsa Zararı Olur Mu?

Kombiye su basma işini kendim göreyim derken yanlışlıkla fazla su basabilirsiniz. Bu durumla karşılaştığınızda panik yapmanıza gerek yok. Su bastığınız mandalın yanında tahliye vanası yer almaktadır. Burayı biraz açarak fazla basılan suyu tahliye edebilirsiniz. Tahliye edilen suyu da bir kap yardımıyla etrafı ıslatmadan alabilmeniz mümkün.

Birçok kombi kullanıcısı kombiye nasıl su basılacağını fazlasıyla merak etmektedir. Yukarıda bahsedilen şekliyle hareket eden kimseler artık bu meraklı arayışlarına bir cevap bulmuş olacaktır.  Bunun yanı sıra bazen acemilik veya heyecandan olsa gerek ki, kombiye su basılan mandal tam olarak kapatılmıyor veya tahliye vanası tam sıkılmadığı için açık kalıyor. Her iki durumda da kombideki ideal su seviyesi değişecektir. Neyse ki günümüzde birçok kombi teknolojik olarak fazla suya karşı korumalıdır. Fakat düşük su basıncında kombi tam anlamıyla çalışmayacak ve içeriyi ısıtmayacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kontrol etmeniz gereken ilk unsur kombinizdeki su seviyesi olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir