iPhone Video Birleştirme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda sizlere iPhone video birleştirme işleminin nasıl yapıldığını detaylı olarak ele alacağız. Bildiğiniz gibi iPhone marka telefona sahip birçok kişi videolarını çektikten sonra düzenlemek ister. Fakat bunu nasıl yapacağını bilemez. Aslında iPhone video kesme, düzenleme, birleştirme gibi birçok işlem fazlasıyla basit ve sorunsuz bir şekilde yapılabiliyor. Peki iPhone video birleştirme nasıl yapılır? Bu konuyu alt başlıklar halinde etraflıca inceleyelim.

iPhone Video Birleştirme Nasıl Yapılır?

Günümüzde akıllı telefonlarda uygulama kullanımının hızla artmasıyla video düzenlemek için birçok uygulama çıkarıldı. Ancak biz burada iPhone video birleştirme programsız olarak nasıl yapılır, bunu inceleyeceğiz. Aslında yine video düzenlemesini yapabilmek için bir uygulama kullanacağız fakat bu her iPhone cihazında stabil olarak bulunan bir uygulama. Yani Apple firmasının kendi hizmeti…

Kullanacağımız uygulamanın ismi iMovie. Bu uygulama her iPhone cihazında bulunmaktadır. Uygulamanın amacı; galerinizde bulunan videoları dilediğiniz gibi kesmek, birleştirmek, arkasına müzik eklemek, videolara efekt vermek ve hatta videoların üzerine hareketli yazı eklemektir. Kısacası iMovie ile her türlü videoyu istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Bu uygulama ile iPhone cihazlarda video birleştirmek için öncelikle iMovie uygulamasına giriyoruz. Burada karşınıza Video, Projeler ve Theater olmak üzere üç sekme gelecek. Projeler sekmesine gelerek “Proje Yarat” seçeneğine tıklıyoruz. Buraya tıkladığınızda film ya da fragman olarak ne şekilde düzenleme yapacağınız sorulur. Biz videoları düzenleyeceğimiz için “Film” seçeneğini seçiyoruz. Ardından galerinizde bulunan videolardan birini proje için içe aktarmanız gerekir. Düzenlemek istediğiniz videoyu buradan seçerek alt kısımda beliren “Film Yarat” yazısına tıklıyoruz.

iphone video birleştirme
iPhone Video Birleştirme Nasıl Yapılır?

Hemen sonrasında videonuz düzenlenmek üzere projeye aktarılacaktır. Şu anda video düzenleme panelindeyiz. Burada az önce bahsettiğimiz birleştirme, kesme, müzik ekleme gibi birçok özelliği rahatlıkla gerçekleştirebiliriz. Bunları alt başlıklar halinde, nasıl ve ne şekilde yapılacaklarını anlatalım.

1) iPhone Video Birleştirme        

iPhone’da video birleştirmek oldukça basittir. İlk olarak şu anda bulunduğumuz video düzenleme panelinin sol kısmında bulunan (+) işaretine tıklıyoruz. Burada projemize ne eklemek istediğimizi soracaktır. İster müzik, ister ses kaydı, isterseniz de video ekleyebilirsiniz. Bizler video ekleyeceğimiz için Video yazan seçeneğe giriyoruz. Sonrasında dosya kaynağını belirterek ekleyeceğimiz videoya tıklıyoruz ve altından çıkan (+) simgesine tıklayarak projeye aktarıyoruz. Artık zaman çizelgemizde iki adet video arka arkaya bulunuyor. iPhone’da video birleştirme bu kadar kolaydır.

Birleştirdiğimiz videoların arasında otomatik olarak geçiş efekti görünecektir. Dilerseniz zaman çizelgesinde aradaki geçiş efekti simgesine tıklayarak bunu kaldırabilir ya da farklı bir geçiş animasyonu kullanabilirsiniz.

2) iPhone Video Bölme

iPhone telefonunuz ile videolarınızı rahatlıkla bölebilir, kesebilir ve sahne eklemesi gibi özelliklerden faydalanabilirsiniz. Bunun için ilk olarak az önce bahsetmiş olduğumuz zaman çizgisini sağa – sola hareket ettirerek sahne çizgisini bölmek istediğimiz kısma getiriyoruz. Sonrasında zaman çizgisine tıklayarak alt taraftan seçeneklerin çıkmasını sağlıyoruz. Buradan “Böl” seçeneğini seçerek videoyu nokta atışıyla bölebilirsiniz. Hatta az önce bahsettiğimiz gibi bölünmüş araya geçiş efekti dahi uygulayabilmeniz mümkün. Bunu özelleştirmek tamamen size kalıyor.

3) iPhone Videonun Bir Bölümünü Silmek – Kesmek

Yine aynı şekilde iMovie video düzenleme uygulamasıyla videolarınızın içerisinden dilediğiniz kısımları kesebilirsiniz. İlk olarak yukarda anlattığımız şekliyle zaman çizgisinde keseceğiniz bölümün başını bölüyoruz. Ardından kesmek istediğiniz bölümün sonunu da aynı yöntemle bölüyoruz. Başını ve sonunu böldüğümüz için videodan çıkarmak istediğiniz kısım ortada bağımsız olarak kalacaktır. Bu bölümü videodan çıkarmak için de üzerine tıklayarak yine seçeneklerin çıkmasını sağlıyoruz. Sonrasında “Sil” seçeneğine tıklayarak bu kısmı videodan çıkarıyoruz.

Bu tarz işlemleri video üzerinde uygulayarak istediğiniz videoyu dilediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Tüm düzenlemeleriniz bittikten sonra sol üstteki “Bitti” butonuna tıklayarak projenizi kaydedin. Ardından kaydettiğiniz projeye geldiğinizde alt kısımda üç adet ikon belirir. Silme, oynatma ve dışa aktarma (kaydetme). Sizler kaydetme butonuna tıklayarak düzenlediğiniz bu videoyu galerinize aktarabilirsiniz. iPhone video birleştirme, bölme ve kesme işlemleri genel itibariyle bundan ibarettir.

4) iPhone Video Arkasına Ses Ekleme

iPhone cihazınızda videonun tüm kesme – birleştirme işlemlerini tamamladıktan sonra arkasına müzik ekleyebilirsiniz. Müzik ekleyebilmek için öncelikle düzenleme panelinin sol kısmındaki (+) simgesine tıklayın. Devamında “Sesler” kısmını seçin. Burada ses dosyanızın kaynağını bularak sesi içe aktarın. Bu şekilde zaman çizginize ses de eklenmiş olacaktır.

iPhone video birleştirme ve düzenleme adımları genel itibariyle bu şekildedir. Bu konu hakkında aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu yazıyla alakalı oldğunu düşündüğümüz iPhone 8 Kapsamlı İnceleme ve iPhone 6 Plus vs iPhone 7 Karşılaştırması başlıklı konularımızı incelemenizi öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir