iPhone 6 Plus vs iPhone 7 Karşılaştırması

iPhone 6 Plus vs iPhone 7

Uzun zamandır iPhone 6 Plus vs iPhone 7 karşılaştırmalarını fazlasıyla merak ediyorduk. Şimdi Apple firmasının ard arda çıkarmış olduğu iki telefonu da donanımsal ve tasarımsal bazda detaylandırarak inceleyeceğiz.

iPhone 6 Plus Özellikleri

iPhone 6 Plus vs iPhone 7 karşılaştırmasında ilk olarak her iki telefonun da tasarımsal olarak hemen aynı olduğunu dile getirebiliriz. Yalnızca iPhone 6 Plus ekran boyutunda 0.8 inç farkla daha üstün. Bunların haricinde iPhone 6 Plus cihazının genel özelliklerinden bahsedecek olursak, öncelikle batarya kapasitesinin 2915 mAh olduğunu belirtmek gerekir. Arka kamera çözünürlüğü 8 MP olan iPhone 6 Plus, aynı zamanda optik görüntü sabitleyici özelliğini bünyesinde barındırıyor. Ayrıca iPhone 6 Plus, video çözünürlüğü konusunda da zamanının en kaliteli donanımını sağlıyor. Maksimum 1080p HD video kalitesine sahip olmasının yanı sıra; yavaş çekim video kaydı, sürekli otomatik odaklama ve kayıttayken fotoğraf çekme gibi özellikleri de kullanıcılarına sunuyor.

Şimdi Temel Özellikler…

Temel donanımsal özelliklerine baktığımızda, ilk olarak 1 GB RAM kapasitesinin olduğunu başlıca söyleyebiliriz. İphone 6 Plus CPU bazında çift çekirdekli bir şekilde çalışıyor olup, 1.4 GHz hızla kendini birçok telefondan üstün kılıyor. Tüm Apple ürünlerinde olduğu gibi, iPhone 6 Plus da iOS işletim sistemine sahip. Kutu içerisinde iOS 8 ile gelen iPhone 6 Plus, günümüzde iOS 10.3.3 sürümüne kadar yükseltilebiliyor. Hatta çok yakında güncellenecek olan iOS 11 işletim sistemine de yükseltilebilecek. Bunun yanı sıra iPhone 6 Plus vs iPhone 7 karşılaştırmasında, her iki cihazda da ek hafıza kartı desteğinin olmadığını dile getirmek gerekir. Yine iPhone 6 Plus için baktığımızda, radyonun olmaması da kullanıcı için başka bir dezavantaj. Bluetooth teknolojisinde 4.0 versiyonunun kullanılmasıyla birlikte; 2G, 3G, 4G ve 4.5G bağlantı seçenekleri cihaz bünyesinde mevcut. Son olaraksa herhangi bir suya ve toza dayanıklılık sertifikası bulunmayan iPhone 6 Plus; kutu içeriğinde bir adet USB güç adaptörü, gerekli belgeler, USB kablosu ve Apple orijinal kulaklıkla birlikte kullanıcılara sunuluyor.

iPhone 7 Özellikleri

iPhone 6 Plus vs iPhone 7 kıyaslamasında ikinci olarak iPhone 7’nin özelliklerinden bahsedeceğiz. Öncelikle 1960 mAh batarya kapasitesiyle iPhone 7, bir günü rahatlıkla çıkarmamıza yeterli. Ekran boyutunda 4.7 inç gibi bir genişliğe sahip olmasının yanı sıra, suya ve toza karşı oldukça dayanıklı. Hatta bu durum IPX7 derecesinde sertifikalandırılmıştır. Arka kamera özelliklerinde 12 MP’lik HD çözünürlüğü rahatlıkla görebiliyoruz. Ön kamera özelliği 7 MP olan iPhone 7, video kayıtlarında da üst düzey performans gösteriyor. Ayrıca iPhone 7, iPhone 6 Plus cihazının tam tersine 2160p HD video kalitesine kadar çekim yapabiliyor. CPU bazında 4 çekirdeğe sahip olmasıyla birlikte parmak izi okuyucusunun da bulunması, iPhone 7’yi diğer telefonlardan fazlasıyla üstün kılıyor. Ayrıca iPhone 7, yine iOS 10 işletim sistemiyle kutu içeriğinden çıkıyor ve kullanıcılarıyla buluşuyor. Kutu içeriğine tam anlamıyla bakacak olursak; ilk gözümüze çarpan şey USB şarj adaptörü, bir adet iğne ve bir adet orijinal Apple kulaklığı olacaktır. Tabii bunların yanında iki adet Apple logosu şeklindeki sticker yapışkanlarını da unutmamak gerekir. 2G, 3G, 4G ve 4.5G bağlantı seçenekleriyle karşımıza gelen iPhone 7, bizleri ses konusunda da oldukça tatminkar sonuçlarla yüz yüze bırakıyor. Tüm bunların haricinde 2 GB boyutunda bir RAM kapasitesi bulunmasının yanı sıra, 2.34 GHz hızında CPU frekansına sahip.

Son Kıyaslama

Son olarak iPhone 6 Plus vs iPhone 7 kıyaslamasında fiyat konusuna gelelim. iPhone 6 Plus için 2500, iPhone 7 içinse 3500 TL gibi ortalama bir fiyat biçerek düşündüğümüzde aslında her şey burada ortaya çıkıyor. Aralarında yaklaşık olarak 1000 TL gibi bir fiyat farkı bulunan iki cihazdan pahalı olanı tabii ki de iPhone 7 olacaktır. Gerek donanımsal özellikler, gerekse tasarımsal özellikler bazında yapılan kıyaslamalarda iPhone 7’nin bir tık daha üstün olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ne de olsa aralarında bir senelik büyük bir donanımsal fark bulunuyor.

Apple marka bir akıllı telefon alacaklar için bütçeniz yeterliyse iPhone 7’yi elbette öncelikli tercihte belirtebiliriz. Tabii diğer tüm akıllı telefonlara kıyasla baktığımızda iPhone 6 Plus da kullanıcılar için gayet makul bir telefon. Sonuç olarak iPhone 6 Plus vs iPhone 7 karşılaştırması detaylı olarak bu şekilde olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir