iOS 11 Özellikleri

Yakın zamanda iOS 11 özellikleri hakkında kullanıcıları detaylı bir şekilde bilgilendiren ve birkaç gün öncesinde de işletim sisteminin çıkışını gerçekleştiren Apple, yepyeni bir çizgiyle iPhone ve iPad kullanıcılarını adeta büyüledi. Bununla birlikte iOS 11, yeni eklenen özellikleri sayesinde kullanıcılarına ekstra bir deneyim kazandırıyor. Zaten Apple kalite konusunda gerek MacBook serisi için, gerekse iPhone 8 ve iPhone X başta olmak üzere tüm telefon serisi için büyük başarılara imza atmıştı. Şimdiyse uzun zamandır merak konusu olan iOS 11 özellikleri başlığımızı ele alarak detaylı bir şekilde inceleyelim.

Tasarımsal Olarak iOS 11 Özellikleri

Gerek iPad serilerine, gerekse iPhone serilerine büyük bir devrim niteliğinde gelen iOS 11; bizleri tasarımsal olarak oldukça tatminkar sonuçlarla karşı karşıya bırakmaya yetiyor. Ancak işletim sistemi güncellemesinden sonra kullanıcılar tarafından beğenilmeyen yönler de olmuyor değil. Örneğin yazı fontlarında ve tuş klavyelerinin olduğu bölümlerde minimal çizgilerden uzaklaşıldığı rahatlıkla gözlemlenebiliyor. Bu da eski işletim sistemini aratan ilk tasarımsal iOS 11 özellikleri arasında yer alıyor. Bunu söyledikten sonra başlıklar halinde genel tasarım özelliklerine değinelim…

ios 11 özellikleri

1 – iPhone Cihazlarda Bildirim Bölmesi ve Kilit Ekranı

Eski işletim sistemi sürümü iOS 10.3.3 genelinde kilit ekranı ve üst bildirim kısmı ayrılmış şekildeydi. iPhone modelleri başta olmak üzere iOS 11’de ise bu iki bölmenin benzerliğine bariz bir şekilde şahit oluyoruz. Eskisi gibi bildirim bölümü efektli bir şekilde inmese de, Apple çok daha yararlı olduğunu düşündüğü yeni bir tasarım getirmiş. Bu özellik bazı kullanıcılar tarafından tam olarak benimsenmese bile, yine de birçok kullanıcı yoğun ilgi gösteriyor. Son olarak kullanıcı deneyimi hakkındaki bu detayları da incelemeden geçmemek gerekir.

2 – App Store Genel Tasarımı ve İşleyişi

Yeni işletim sistemi iOS 11’i tasarımsal bazda incelediğimizde App Store uygulama arayüzünde ciddi değişiklikler olduğunu gözlemliyoruz. İlk giriş kısmında güncel haber, uygulama ve oyun kategorilerinin bulunduğu App Store, kullanıcılarına müthiş şekilde rahatlık sağlamakta. Popüler uygulama ve oyunlar için derlenen ipuçları da gözden kaçmıyor. Ayrıca günün hikayeleri kategorisi de ilgimizi çeken farklı bir bölüm niteliğinde. Bunların yanı sıra arama kısmında da ciddi değişikliklere ve geliştirmelere giden Apple, bu konuda iOS 11 ile zirve yapıyor.

ios 11 özellikleri

3 – Özel Klavye Tasarımları

İlk olarak iPad cihazları için bakıldığında “QuickType” olarak nitelendirilen yeni klavye tasarımı göze çarpıyor. İsminden de anlaşılacağı gibi yazım hızına odaklanarak geliştirilmiş olan klavyede tüm noktalama işaretleri, semboller, harfler ve sayılar aynı ekranda bulunuyor. Bu da kullanıcılara ekstra bir hız ve avantaj sağlamış oluyor.

Donanımsal Olarak iOS 11 Özellikleri

iOS 11 özellikleri için şimdiyse biraz arka plana bakalım. Yine daha önceden de belirtildiği gibi Apple firması bu işletim sistemiyle son noktasını koymuş oluyor. Şimdi iOS 11 işletim sisteminin donanımsal olarak da ne gibi gelişmeler yaşadığını inceleyelim.

1 – Hey Siri!

Son teknoloji bir akıllı asistana “Merhaba” deyin. Muhtemelen o da size “Merhaba, nasılsın?” gibi bir cevap verecektir. Apple şirketinin özenle geliştirdiği Siri uygulaması artık daha kapsamlı bir hal alıyor. Yine uygulamanın iç kısmında da iOS 10.3.3’e kıyasla bir değişim söz konusu ancak sistem değişmemiş. Sanki gerçek bir insanla konuşuyormuşçasına hissedeceksiniz, deneyin…

ios 11 özellikleri

2 – Yeni Denetim Merkezi ve Kontrol Paneli iOS 11’de

Tamamıyla kişiye özel değişikliklerin uygulanabileceği yeni denetim merkeziyle tanışın. Artık ağ bağlantılarını kapatmak veya açmak fazlasıyla kolay. Tek yapmanız gereken, parmağınızı aşağıdan yukarıya doğru sürüklemek…

3 – Kamera Filtre ve Özellikleri

Kamera konusunda da iOS 11 özellikleri fazlasıyla kullanıcıya yönelik olarak ayarlanmış. Yeni fotoğraf filtreleri sayesinde çok daha kaliteli fotoğraflar elde edebileceksiniz. Yine renk canlılığı için de ayrı bir kalite söz konusu. Ayrıca fotoğraflarda kalitenin artıp dosya boyutunun azalması çok avantajlı bir durum halini almış. Kısacası her şey tam yerince uygulanmış, hata oranıysa sıfır!

4 – Yeni Dosyalama Sistemi

iCloud uygulamasına ek olarak getirilen dosyalama sistemiyle iPhone ve iPad kullanıcıları işlerini çok daha seri ve konforlu bir şekilde görüyorlar. Uzun zamandır beklenen bir özellik olmasının yanı sıra, iOS 11 özellikleri içinde en iyisi diyebiliriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir