Inverter Klima Nedir?

Inverter Klima Nedir?

Uzun zamandır merak edilen sorulardan bir tanesi de inverter klima nedir sorusuydu. Inverter kelimesinin Türkçe karşılığına bakacak olursak, tam manasıyla “çevirici” anlamına geldiğini görüyoruz. Çevirici denmesinin temel sebebiyse, elektrik akımını sürekli olarak devretmesidir. Yani inverter klimalar, split klimalarda olduğu gibi oda sıcaklığı belirli bir düzeye düştüğü zaman otomatik olarak çalışmasını durdurmaz ve sürekli soğutmaya devam eder.  Sürekli açılıp kapanmadığı için de inverter klimalar bu şekilde elektrikten büyük miktarda tasarruf eder. Öncelikle bir inverter klima alacak kişilere, bu cihazların sürekli çalışan bir sisteme sahip olduğunu hatırlatmak gerekir. Bu yüzden de alınacak olan klima eğer gün içerisinde birkaç saatliğine çalıştırılacaksa, kesinlikle A enerji sınıfına uygun olan üst düzey güç tasarruflu klimalar tercih edilmelidir. Fakat klima bir ofiste kullanılacaksa, gün boyu soğutma işlevini gerçekleştiren inverter klimalar öncelikli tercih olmalıdır. Genel anlamda inverter klima nedir sorusunun cevabı detaylandırılarak bu şekilde açıklanabilir.

Klimanın Çalışma Prensibi

Başta inverter klima nedir sorusunun cevabını açıkladıktan sonra, şimdi de klimaların çalışma prensiplerinden bahsedelim. Klimaların yapılışlarındaki asıl amaç; sıcak havalarda ortamı soğutmak, soğuk havalardaysa ortamı ısıtmaktır. Klimalar kendi içlerinde split ve inverter olmak üzere iki ana bölümde incelenmektedirler. Çalışma şekillerine bakacak olduğumuzda; split klimalar ortamda belirli bir soğukluk sağlandığı zaman otomatik olarak çalışmayı durdurur, fakat bu olay inverter klimalarda böyle değildir. Inverter klimaları split klimalardan ayıran en önemli faktör ise, ortam sıcaklığı belirli bir düzeye düşse bile split klimalarda olduğu gibi çalışmasını durdurmamasıdır.

Klimaların genel olarak çalışma prensibi de buzdolaplarıyla yaklaşık olarak aynıdır. Yalnızca klimalarda mevcut olan fan motoru, dışarıdan almış olduğu havayı soğutarak içeriye verir. Aynı zamanda dışarıdan aldığı havayı içerisinde bulunan filtre yardımıyla toz ve pisliklerden arındırdığı için de içeriye temiz ve oksijen dolu bir havanın girişini sağlar.

Klimanın Tarihçesi

İlk modern klimayı 1902 yılında Willis Haviland Carrier adlı elektrik mühendisi icat etmiştir. Carrier bu icadıyla, kapalı ortamlardaki sıcaklık ve nemi kontrol altına almayı hedeflemiştir. Aynı zamanda bu klima insanlar için değil, kağıt fabrikasında üretilen kağıtların sıcaklık ve nemden etkilenerek bozulmaması için geliştirilmiştir. Aslında bakacak olursak, klimaların ilk icat edildiği zamanlarda geniş bir kullanım kitlesinin bulunduğunu söyleyemeyiz. İlk zamanlarda yalnızca yaz sıcaklarında kapalı alışveriş merkezlerindeki nemi yok etmek için kullanım görmüştür. Tabii ki bu durum ilerleyen zamanlarda daha farklı bir hal almıştır. Tarih ilerledikçe neredeyse her yerde klima kullanılmaya başlanmıştır ve böylelikle klimalar kendilerine çok geniş bir kitle elde etmiştir.

İnverter Klima Fiyatları

Inverter klimaların ortalama olarak fiyatlarına göz atacak olursak,  1500 TL ile 6000 TL gibi bir fiyat aralığında paha biçildiğini rahatlıkla görürüz. Bu rakam bazı kişiler için çok abes kaçsa bile, fonksiyonlarına baktığımızda fiyatı çok da fazla kaçmayacaktır.

Tüm hatlarıyla detaylı incelendiğinde inverter klima nedir sorusunun cevabı bu şekildedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir