İnternet Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

Günümüzde internet kullanımının hızla yaygınlaşması sonucunda internet şifresi değiştirme sorunları da bir hayli artış gösterdi. Bu yazımızda sizlere İnternet Şifresi Nasıl Değiştirilir? sorusunun cevabını detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Modem Arayüzüne Giriş

Kablosuz internetinizin şifresini (wi-fi şifresi) değiştirmek için öncelikle modem arayüzüne giriş yapmanız gerekmektedir. Peki modem arayüzüne nasıl gireceğiz? Bunun cevabı oldukça basit. Google Chrome, İnternet Explorer veya bunların haricinde herhangi bir tarayıcıya girip URL kısmına “192.168.1.1” yazıyorsunuz. Devamında “Enter” tuşuna bastıktan sonra karşınıza bir kullanıcı paneli gelecektir. Bu kısımda size kullanıcı adı ve şifre bilgilerinizi soruyor. Eğer daha önce bu bilgilerde değişiklik yapmamışsanız modeminizin kutusunda veya modeminizin üzerinde bulunan bilgiler ile giriş yapabiliyorsunuz. Eğer daha önce şifrenizi veyahut kullanıcı adınızı değiştirdiyseniz ve hatırlamıyorsanız, modeminizi sıfırlayarak bilgileri yenilemeniz gerekmektedir.

Modem arayüzüne başarıyla giriş sağladıktan sonra “Kablosuz” isimli kategoriyi bulup bu kısma geçmelisiniz. Açılan pencerede kablosuz internet şifresi değiştirme için gerekli bölümler yer alıyor. Sizler için en uygun ve en güvenilir şifreyi belirleyip bilgilerinizi kaydediyorsunuz. Böylelikle çok rahatlıkla internet şifrenizi değiştirmiş olacaksınızdır.

Şimdi AirTies, ZyXEL ve TP Link marka modemlerde nasıl şifre değişimi yapılacağını çok daha ayrıntılı bir şekilde ele alalım.

AirTies Modemlerde Şifre Değişimi

AirTies marka modemlerde internet şifresi değiştirme işlemini yapabilmeniz için, yine yukarda bahsettiklerimizi uygulamanız gerekir. Ancak arayüzler markalara göre farklılık gösterebildiği için tekrar açıklama gereği duyuyoruz.

Burada modem arayüzüne kullanıcı adı ve şifreniz ile birlikte giriş yaptıktan sonra karşınızda “Ana Sayfa” ekranı belirir. Bu bölümde kablosuz internet bağlantısı ile alakalı teknik bilgiler yer almaktadır. Sizler internet şifre değişimi için sol menüde bulunan “Kablosuz” kategorisine tıklamalısınız. Burada bağlantı hızı ve sinyal seviyesi gibi bilgiler bulunuyor. Fakat bizim bu sayfayla bir işimiz yok, hemen yine sol menüde kendini gösteren “Kablosuz Ağ Güvenliği” bölümüne tıklıyoruz. Açılan pencerede WPA güvenlik seçeneğini işaretledikten sonra şifre değiştirme bilgileri karşımıza gelecektir. Buradan istediğimiz şifreyi değiştirerek kaydet butonuna basmamız yeterli olacaktır.

ZyXEL Modemlerde Şifre Değişimi

ZyXEL modemlerde wi – fi şifresi değiştirmek için de yine aynı şekilde modem arayüzüne giriş sağlıyoruz. Bu kez karşımıza görsel bir ağ haritası gelecektir. Devamında alt menülerden ikincisine (Ağ Ayarı) fare işaretçimizi getiriyoruz ve bu kısımda çeşitli kategoriler bizleri karşılıyor. Buradan da “Kablosuz” seçeneğini seçiyoruz. Açılan pencerede (Kablosuz->Genel) modemimize ait detaylı bilgiler yer alıyor. Biraz aşağıdaysa güvenlik bilgilerini rahatlıkla görebilirsiniz. Bu panelden modem kullanıcı adınızı ve modem şifrenizi kolaylıkla değiştirebilmeniz mümkün.

TP Link Modemlerde Şifre Değişimi

Evet, bu kısımda da ilk olarak tarayıcımızın URL bölümüne “192.168.1.1” yazarak modem arayüzüne girişimizi yapıyoruz. Kullanıcı adı ve şifrenizi daha önce hiç değiştirmediyseniz modeminizin altındaki veya yanındaki etiketin üzerinde yazan bilgileri kullanabilirsiniz. Panele giriş yaptıktan sonra bu sefer otomatik olarak “Temel Durum” başlıklı sayfaya yönlendirileceğiz. Burada modemimize ait temel ve teknik bilgiler bizlere sunuluyor. Tıpkı AirTies modemlerde olduğu gibi burada da sol menü panelimizde mevcut. Buradan “Kablosuz” kategorisini seçerek direkt olarak güvenlik bilgilerimize erişebiliriz. Devamında yapmanız gereken tek işlem, eski internet parolanızı yenisiyle değiştirerek kaydet butonuna tıklamak olacaktır.

Gördüğünüz gibi internet şifresi değiştirme işlemi sanıldığı kadar zor değil. Yapmanız gereken her şeyi en ince ayrıntısına kadar bu yazımızda anlattık. Burada anlattığımız adımları uygulamanıza rağmen internet şifresi değiştirme konusunda sorun yaşıyorsanız, yorum olarak yazı altından bizlere bildirebilirsiniz. En kısa süre içerisinde sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Ayrıca “İnternet şifremi değiştirdim fakat unuttum.” diyorsanız bunu öğrenmenin çok daha kolay bir yolu var. Herhangi bir panele ihtiyaç duymadan direkt olarak bilgisayardan internet şifrenizi öğrenmek istiyorsanız, Bilgisayardan Wi – Fi Şifresi Öğrenme başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir