İlk Bilgisayar ve Tarihçesi

İlk Bilgisayar ve Tarihçesi

Modern anlamda ilk bilgisayar yirminci yüzyılın ortalarında icat edilmiştir. Fakat o zamanın teknolojisiyle doğru orantılı olarak, icadı gerçekleştirilen bu bilgisayarlar günümüzdeki gibi küçük boyutlara sahip değillerdi. Bu sebeple de yapılan bu cihazlar, neredeyse bir oda büyüklüğündeydi. ENIAC ismi verilen bu cihaz, zamanına göre çok geniş bir sisteme sahipti. Fakat bu maddi yönden de bir hayli kötü bir durumdu. Çünkü günümüzdeki bilgisayarlardan onlarca kat daha fazla elektrik tüketiyordu. Mühendisler ve teknikerler zamanla uğraşarak oda büyüklüğünde olan ilk bilgisayar sistemlerini yirmi birinci yüzyılın başlarında bir kol saatine sığacak kadar küçültmeyi başardılar. Bu denli hızlı bir ilerlemenin temelinde yatan sebepse, bilim adamlarının 1900’lü yıllarda yarı iletken maddeleri keşfederek minimum devreleri icat etmesiydi. Bu olaydan sonra geliştirilen yeni nesil bilgisayarlar, eskisi kadar fazla elektrik tüketimi yapmıyordu.
Yine bakacak olduğumuzda geçmiş zamanlarda da birçok eşyaya bilgisayar adı veriliyordu. Abaküs ve hesap makinesi bunlardan sadece ikisi…

ilk bilgisayar

İlk Bilgisayarı Kim Buldu?

Eski kaynaklara bakıldığında 1642 senesinde ünlü bilim adamı Blaise Pascal’ın ilk icadı olan hesap makinesi, kayıtlara ilk bilgisayar olarak geçmiştir. Çoğu ansiklopedide bu bilgi verilmiş olsa da, aslında yanlış bir bilgidir. Tarihteki ilk bilgisayar Çinlilerin icadı olan abaküs olarak kabul edilmektedir. Pascal’ın da Çinlilerin icadı olan abaküsten esinlenerek hesap makinesini icat ettiği iddia edilmektedir.
Pascal’ın icat etmiş olduğu hesap makinesine baktığımızda yalnızca toplama ve çıkarma işlemini gerçekleştirebildiğini rahatlıkla görebiliriz. Almanyalı bilim adamı Gottfreid Leibniz ise 1671 yılında hesap makinesini günümüzdeki haline yakın olarak geliştirmeye başlamıştır. 1694 yılında çalışmalarını tamamlayarak, ilk dört işlem yapabilen hesap makinasını icat etmiştir. Fakat gerçek anlamda bilgisayar diyebileceğimiz sistem, II. Dünya Savaşı’nda daha hızlı bilgisayarlara gereksinim duyulması sonucunda J. Persper Eckert ve Jhon w. Mauchly tarafından yapılmıştır.
Bunların haricinde başka bir araştırmaya göre, Alan Turing isimli İngiliz matematikçi RAM ile çalışan ilk bilgisayar sistemini oluşturmuştur. II. Dünya Savaşı’nda Almanya Enigma ismi verilen makineye mühimmat depolarının yerlerini kodlamış, kendi içlerinde de bu şekilde gizli olarak bilgi alışverişi yapmışlardır. Tam bu sırada Alan Turing, kendi geliştirdiği bir bilgisayar sistemiyle Enigma’nın şifrelerini çözmeyi başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir