Grafik Tablet Nedir?

Bu yazımızda grafik tablet nedir, nasıl çalışır, kullanım alanları nelerdir gibi konulardan etraflıca bahsedeceğiz. Grafik tablet, genellikle karikatürist ve grafik tasarımcıların yaygın olarak kullandıkları çizim cihazıdır. Günümüzde dijital ortamdaki çizimlerin hızla yaygınlaşması sonucunda, bilgisayarlar için bir çizim aracına ihtiyaç duyulmuştur. Çünkü fare ile profesyonel çizim çalışmaları yapmak neredeyse imkansız bir noktada. Bu nedenle çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olan ve grafik tabletler geliştirilmiş ve böylelikle de tasarımcılara çok daha konforlu bir çalışma ortamı hazırlanmıştır.

grafik tablet
Grafik Tablet Nedir?

Grafik Tabletlerin Çalışma Prensibi

Normal düzeydeki grafik tabletlere tasarımsal olarak baktığımızda, standart tabletlerden pek de bir farkı olmadığını görürüz. Fakat tasarımsal olmasa da, donanımsal olarak aralarında uçurum kadar fark vardır.

Öncelikle standart grafik tabletler için ekranlarının açılmadığını, yani ekrana herhangi bir görselin yansımadığını belirtelim. Zaten çalışma prensipleri de tam olarak bilgisayara bağlanma bazlıdır. Grafik tabletlerin sahip oldukları dijital kalemler sayesinde, tablet üzerine çizilen şekiller anında bilgisayar ortamına yansır. Bu da farelerin çizim yaparken sağlayamadıkları konforu fazlasıyla sağlamış olur. Tabii doğal olarak bu, normal kağıda çizim yapılıyormuş gibi düşünülebilir. Aslında mantığı da tam olarak buna dayanıyor. Dijital ortamı gerçek ortama taşımak…

Grafik Tabletler Arası Farklılıklar

Günümüzde gelişen teknoloji ve grafik tasarımcılara duyulan önemin artması sonucunda birçok farklı markada tablet üretimi yapılmıştır. İlk zamanlarda pek fazla kullanılmasa da, günümüzde birçok tasarımcı tarafından kullanılan profesyonel grafik tabletler en üst düzey cihazlardır. Özellikle yapılan çizimlerin direkt tablet ekranına yansıması, profesyonel grafik tabletleri bir adım daha önde tutmaya yetiyor. Fakat tabii  ki fiyat aralıkları da buna bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Ayrıca grafik tabletlerin kalitesini çizimlerin bilgisayara geçerken algılanma süresi de belirlediği için, bu özellik grafik tabletler arasında farklılıklara yol açmaktadır.

Grafik Tabletlerin Fiyatları

Grafik tabletler çok geniş bir kullanıcı kitlesine sahip olduklarından dolayı, fiyat aralıkları da fazlasıyla büyüktür. Ortalama olarak 300 TL’den 12.000 TL’ye kadar sıfır bir grafik tablet satın alabilmek mümkün. Ancak asıl mesleği grafik tasarımcılık veya karikatüristlik olmayan kişilerin, profesyonel tabletler yerine daha uygun bütçeli standart grafik tabletleri tercih etmeleri her zaman için önerilir.

Grafik Tabletlerde Alışma Süreci

Eğer ilk defa bir grafik tablet kullanıyorsanız, alışma süreciniz yaklaşık olarak bir ay kadar sürebilir. Bunun sebebiyse fareden sonra birden tablete geçilmesi ve vücudun buna hızla ayak uyduramamasıdır. Ancak alışma evresinden sonra gayet profesyonel çizimler yapabiliyor duruma geleceksinizdir.

Genel anlamda grafik tablet nedir sorusunu açıkladık. Eğer sizler de grafik tasarım ile ilgileniyor ve bir tablet almayı düşünüyorsanız, mutlaka etraflıca bir araştırma yapmanız önerilir. Çünkü her marka ve çeşitte grafik tablet olabileceği gibi, bu markalara göre farklı fiyatlar da uygulanabilmektedir.

BUNLAR İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Photoshop Nedir?

Adobe Illustrator Nedir?

PSD Dosyası Nasıl Açılır?

En İyi Photoshop Programı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir