Google Fotoğraf Arama Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Google fotoğraf arama özelliğini detaylıca açıklamaya çalışacağız. Günlük hayatın içerisinde çeşitli amaçlarla internet nimetinden yararlanmaktayız. Hatta neredeyse her türlü iş ve işleyişler için interneti tek bir adres olarak kullanmaya başladık. Bildiğiniz gibi internette arama yaparken arama motorlarından yararlanıyoruz. Arama motorları farklı farklı olsa da birçoğumuz şüphesiz Google arama motorunu sıklıkla tercih ediyoruz. Bu yazımızda Google fotoğraf arama özelliğinden ve nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

Google Fotoğraf Arama Nasıl Kullanılır?

Her geçen gün arama motorunu geliştiren Google, kullanıcılarına yeni yeni özelliklerle kuşatılmış, oldukça kullanışlı arama imkânları sunmaktadır. Arama algoritmalarında yapılan değişiklerle arama sonuçlarında daha kaliteli ve faydalı sonuçlar çıkarmayı amaçlamaktadır. Bir yandan da kullanıcılarına sağladığı kolaylıklarla daha rahat ve kaliteli kullanış sağlamaktadır.

Google’da bulmak istediğiniz bir kelimeyi veya kelime grubunu ararken karşınıza birçok farklı sonuçlar döndürülmektedir. Eğer aradığınız içerik daha çok görselliklerle ilgili bir şeyse web ortamında aramak yerine “Görseller” linkine tıklayarak resimlerde aratabilirsiniz. Böylelikle aradığınız sonuca çok daha hızlı ve kolay bir biçimde erişebilirsiniz. Ya da bunun yerine doğrudan görsellerde aratabilmek için images.google.com adresini kullanabilirsiniz. Buradan Google fotoğraf arama yaparak tüm sonuçları görseller şeklinde görebilirsiniz.

Listelenen sonuçlar arasında dilediğinizi seçerek bilgisayarınıza veya akıllı cihazlarınıza yükleyip dilediğinizce kullanabilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus, ilgili görsellerin telif hakkı olabileceğidir. Eğer telif hakkı olan bir görseli indirip kullanırsanız yasal yaptırımalar maruz kalabilirsiniz. Bu tür sıkıntılarla uğraşmamak adına Google’ın Gelişmiş Resim Arama özelliğini kullanmanızı tavsiye ederiz. Oradan ilgili alanları doldurarak aramak istediğinizi daha net bir şekilde bulabilirsiniz. Arama yapmak için ilgili alanları doldurduktan sonra en altta “Kullanım Hakları” yazan yerden telif hakkı ile ilgili istediğiniz seçeneği seçip aratmanız halinde gelen sonuçlardan gerekli yasal sorumluluğunuzu yerine getirmiş olursunuz.

google fotoğraf arama, google görsel arama, google, google fotoğrafla arama
Google Fotoğraf Arama İşlemi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Google Akıllı Telefonlardan Bizi mi Dinliyor?

Google Fotoğrafla Arama

Görsellerde arama özelliğinin yanı sıra Google fotoğraf arama özelliği de oldukça kullanışlıdır. Örneğin elinizde bir fotoğraf var ve bu fotoğrafın kime ait olduğunu bilmiyorsunuz. Ya da elinizdeki fotoğraf bir bitki ya da bir yer de olabilir. İlgili fotoğrafın linkini ya da doğrudan kendisini Google Görseller’e ekleyerek aratabilirsiniz. Çıkan arama sonuçlarında o fotoğrafın kime, hangi bitkiye ya da nereye ait olduğunu görebilirsiniz. Karşınıza çıkacak olan benzer görsellerle kıyaslayarak belki de çok daha kalitelisini elde edebilirsiniz. Bu özelliği aynı zamanda internette gördüğünüz ama ne olduğunu bilmediğiniz bir görselin üzerinde sağ tıklayarak “Google İçinde Resim Ara” diyerek kullanabilirsiniz. Anlaşılacağı üzere Google resim ve fotoğraf gibi görselleri aratmak ya da mevcut görselleri aramak oldukça kullanışlı ve başarılı bir özelliktedir.

Google fotoğrafla arama özelliğini bilgisayarlarınızın yanı sıra taşınabilir tüm cihazlarınızda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Tıpkı bilgisayardan yükleyerek arama yapar gibi bu tür cihazlarınızı da aynı rahatlıkta kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir