Google Chrome 10.yıla Özel Yeni Tasarımı Ne Zaman Çıkacak?

Google Chrome’un 10. Yaş günü, bununla beraber yeni tasarım anlayışını getirdi. Yeni ergonomik ve çağdaş tasarım bununla beraber işlevsel iyileştirmeler de getiriyor.
Google, 2 Eylül 2008 yılında piyasaya sürülen Chrome’u 10. Doğum günü şerefine yeniden tasarladı. Hemen hemen her insanın kullandığı web tarayıcısının yenilenmesi için şirketin önemli dönüm noktası olan bu gün tercih edildi.

Doğum günü şerefine gelen yeni tasarım, birkaç beta testinin ardından Chrome’a getirildi. Chrome’a bazı işlevsel iyileştirmeler getireceği vadedilen yeni tasarım; daha yuvarlak, çağıl “Material 2” anlayışına haiz. Çok sayıda açık sekmeyi daha basit görmeyi sağlayacak bayağı tasarımın yanı sıra menüler, komutlar ve adresler de çok daha sıradan hale getirildi. Ek olarak araç çubuğu da iOS kullanıcılarının ulaşımını kolaylaştıracak şekilde alt kısma yerleştirildi.

Chrome’un yeni tasarımında daha derin değişimler de var. Birleştirilmiş arama çubuğu (öteki adıyla Omnibox), artık bazı cevapları doğrudan adres çubuğunda gösteriyor; örneğin hava durumunu denetim etmek için yeni bir sekme açmanıza gerek kalmıyor. Parola yönetimine getirilen yeni akıllı tanıma ve yerleşik parola oluşturma ise gerektiği süre parolaları daha iyi ve ergonomik yönetmenizi sağlayacak.

Chrome, Microsoft’un yazılım sektöründeki baskısını en başarılı şekilde alt eden tarayıcı oldu. Geçtiğimiz 10 yılda teknoloji endüstrisinde kalıcı bir yer edinen Chrome; web Explorer ve Edge’in kullanımını yüzde 62’lerden 21’lere düşürerek en güçlü tarayıcılardan biri oldu. Bu tarz şeylerin yanı sıra Chrome; web uygulamaları, cihazdan cihaza tercih senkronizasyonu ve korumalı alan benzer biçimde güvenlik özelliklerinin popüler olmasını sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir