Google Akıllı Telefonlardan Bizi Mi Dinliyor?

Geçtiğimiz günlerde sıklıkla duyduğumuz ve şahitlik ettiğimiz konulardan bir tanesi de Google gibi büyük bir firmanın bizleri dinliyor olabileceği durumuydu. Peki bu kanıya nasıl varıldı? Aslında tam olarak şöyle: Android ve iOS işletim sistemine sahip akıllı telefonların mikrofon sistemleri sayesinde, Google veya diğer reklam kuruluşlarının harekete geçtiği savunuluyor.

Örneğin siz telefonda bir arkadaşınız ile evcil hayvanlar hakkında konuşuyorsunuz. Telefon görüşmesini sonlandırdığınız andan itibaren Google sizlerin evcil hayvanlarla yakından ilgilendiğinizi anlıyor olabilir ve sizlere kedi, köpek, kuş veya balık gibi hayvanlar hakkındaki reklamları göstermeye başlayabilir. Bu durumun kanıtlanmış şekilde bir göstergesi yoktur, fakat insanların bu gibi durumlara sıklıkla şahit olması aklımıza Google veya diğer reklam kuruluşlarının bizleri dinliyor olabileceği geliyor.

Bu duruma şahit olduğumuz bir başka olay da şu şekilde: Bir yerde özel okullar hakkında sohbet ediliyor. Konuşma sonlandıktan sonra buradaki insanlardan bir tanesi akıllı telefonuyla internete giriyor ve az önce konuştukları özel okulun reklamlarıyla karşılaşıyor. Sizce tüm bu durumlar tesadüf eseri mi, yoksa Google ve diğer reklam şirketleri gerçekten bizleri mi dinliyor? Aslında bakacak olursak, Google hiçbir şekilde insanların sesleri vasıtasıyla veri aktarımı yapmadığını iddia ediyor. Fakat az önce anlattığımız şekilde belki de binlerce olay olmuştur. Şimdi aklınıza “Google neden bizi dinlesin ki?” sorusu gelebilir. Dilerseniz bunu bir alt başlık halinde açıklayalım.

Google Bizi Dinliyorsa Bunu Neden Yapıyor?

Bildiğiniz üzere Google çok büyük bir reklam şirketi. Yani aslında Google’ı sadece bir arama motoru olarak görmemek gerek. Her gün milyarlarca insan Google’da arama yapıyor ve bu nedenle de Google sahip olduğu kitleyi kazanca dönüştürüyor. Peki nasıl? Dünya çapındaki büyük ve küçük şirketler kendilerini tanıtmak isterler. Bu nedenle de genellikle Google reklamlarına başvururlar. Belli bir ücret ödeyerek Google’dan kendi şirketlerini tanıtmasını, yani reklamlarını Google’da arama yapan kişilere göstermesini isterler. Google da bu şirketlerin reklamlarını arama motorundaki web sitelerinde veya YouTube üzerindeki videoların içerisinde göstererek tıklanmalarını sağlar. Bu şekilde hem web site sahipleri reklam yayıncılığından kazanmış olur, hem de Google reklam veren ile yayıncı arasındaki etkileşimi sağladığından komisyon ücretini alır. Reklam verenler de firmalarının tanıtımını en iyi şekilde yapmış olurlar. Kısacası bu şekilde çift taraflı bir memnuniyet söz konusu oluyor.

İşte Google reklam sistemi tam olarak bu şekilde işliyor. Yani reklamlara ne kadar fazla tıklanırsa, hem Google hem de reklam yayıncıları o kadar fazla kazanmış oluyor. Bu nedenle de Google her zaman için kişiyle alakalı olan reklamları ona göstermeyi hedefler ki tıklama oranı artsın.

Tıklama oranı kişiye alakalı reklamların gösterilmesine bağlı olduğu için, Google bunu en iyi şekilde yapmak isteyecektir. Şimdi durun ve tekrar kendinize şu soruyu sorun: Google bizim ilgi alanlarımızı anlamak için akıllı telefonlar sayesinde bizleri dinliyor olabilir mi?

Akıllı Telefonlarımız Nasıl Dinlenebilir?

Dünya üzerinde akıllı telefonları dinleme özelliğini bir firma çok rahatlıkla uyguladığını dile getiriyor. Peki bu nasıl yapılabilir? Sistem şu şekilde işliyor: örneğin arabalar ile ilgili lastik, sedan ve jant kelimeleri belirlensin. Bu kelimeleri telefon mikrofonunuz algıladığı anda sistem sizin arabalar hakkında sohbet ettiğinizi anlıyor. Yani aslında çok zor bir işlem değil, belki yazılım/kodlama aşaması birkaç gün içerisinde dahi tamamlanabilir. Fakat yine de son sözü yine Google amca söyler, dinlemediklerini iddia ediyorlarsa demek ki dinlemiyorlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir