GetContact Çalışma Prensibi Nasıldır?

Bu yazımızda sizlere GetContact çalışma prensibi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz üzere sayıları her geçen gün oldukça faydalı ama bir o kadar da tehlikeli uygulamalara bir yenisi daha eklendi. Akıllı telefonlarımızda yer alan; kamera, dahili hafıza, mesaj gibi alanlara erişim izni verilmeden çalıştırılamadığı uygulamalara bir de rehbere erişim izni verildiğini düşünün. Tehlikenin oldukça büyük boyutlarda seyrettiğini kolaylıkla anlayabiliriz.

Bu tehlikenin yanı sıra karşılıklı bilgi alışverişinde bulunarak oldukça faydalı bir şekilde de kullanılabilen bir uygulamadan bahsediyoruz. Yani kullanımı fazlasıyla yararlı görünmesine karşın, talep ettiği izinler göz önünde bulundurulduğunda büyük bir riskle karşı karşıya kaldığımızın resmi çıkıyor karşımıza. Geçtiğimiz günlerde uygulama marketlerinde yayınlanan GetContact, işte tam da bu noktada karşımıza çıkıyor. Şimdi ilk olarak GetContact uygulamasının ne olduğundan ve nasıl kullanıldığından biraz bahsedelim.

GetContact Nedir?

GetContact, tanınan ve en çok bilinen özelliğiyle, cep numaranızın karşı tarafta nasıl kaydedildiğini gösteren bir uygulamadır. Son günlerde gündeme oturan bu uygulama beraberinde de büyük bir tartışmaya yol açtı. Uygulamayı indirip kullanan kullanıcıların rehberleri ile ilgili tüm bilgileri (kişileri okuma, cihazdaki hesapları bulma, kişileri değiştirme, telefonun durumu ve kimliğini okuma, çağrı günlüğü vb.) uygulamaya izin verildiğinden dolayı karşı tarafın eline geçme tehlikesiyle karşı karşıya bırakıyor. Buradan elde edilen bilgilerin kim tarafından ve ne amaçla kullanıldığı henüz bilinmiyor. Fakat Kişisel Verilerin Korunması Kanunu göz önünde bulundurulduğunda bu uygulamanın son derece sıkıntılı olduğu meydana çıkmış oluyor.

GetContact Nasıl Kullanılır?

GetContact çalışma prensibi olarak ele alındığında çok basit ama bir o kadar da tehlikeli bir uygulama olduğunu görmekteyiz. Bu uygulamayı kullanabilmek ve tüm özelliklerinden faydalanabilmek için hem sizin hem de karşı tarafında bu uygulamayı yüklemiş olması gerekmektedir.

Uygulamanın geliştirilme amacı aslında rahatsızlık veren numaraların engellenmesidir. Bu konuda uygulamaya rahatsız edici bir numara olarak bildirilen numaralar uygulamanın havuzunda toplanmaktadır. Buradan da diğer kullanıcılara paylaştırılarak onların da bu numaralardan gelen spam çağrılardan kurtulmalarını sağlamaktır. Bu temel amacının yanı sıra uygulamanın çağrı tanımlama ve keşfet gibi bir takım fonksiyonel özellikleri daha bulunmaktadır. Uygulamayı çalıştırmak istediğiniz cihaza indirdikten sonra kurulumunu tamamlayıp hızlıca kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanımı oldukça basittir ve kısa sürede anlaşılabilecek şekildedir.

getcontact nedir, getcontact nasıl kullanılır, getcontact çalışma prensibi
GetContact Çalışma Prensibi

GetContact Uygulaması Özellikleri Nelerdir?

GetContact çalışma prensibi üç ana özellik üzerine kurgulanmıştır. Bunlar; çağrı tanımlama, arama engelleme ve keşfet özellikleridir.

  • Çağrı Tanımlama Özelliği: Bu özellik sayesinde rehberinizde kayıtlı olmayan kişinin dahi kimlik bilgilerini öğrenebilirsiniz.
  • Arama Engelleme Özelliği: Adından da anlaşılacağı üzere bu özellik sayesinde istenmeyen numaraları engelleyebilirsiniz. Hatta engellediğiniz spam içerikli numaraları raporlayarak uygulamayı kullanan tüm kişilere bildirerek korunmalarını sağlayabilirsiniz. Bunun için spam koruma özelliğinin aktif hale getirilmesi yeterli olacaktır.
  • Keşfet Özelliği: Son olarak keşfet özelliğinden bahsedecek olursak öncelikle en çok kullanılan özelliği olduğunu vurgulamakta fayda var. Bu özellik sayesinde dilediğiniz kişinin telefon rehberinde nasıl kaydedildiğinizi kolaylıkla görebilirsiniz. Bu son cümlemiz eminiz ki pek çok kimsenin aklına birtakım şeyler getirdi ve büyük bir merak uyandırdı. Sırf bu özelliği nedeniyle GetContact uygulaması bir anda popüler oldu ve beraberinde de büyük tartışmalara yol açarak dünya gündemine oturdu.

GetContact Çalışma Prensibi Nedir?

GetContact çalışma prensibinde son derece kolay ve basit bir ara yüzle karşılaşıyoruz. Uygulama indirilip cihaza kurulduktan sonra rehbere erişmek için izin talep ediyor. Bu izin ile rehberde bulunan kişileri alan uygulama, bunları kullanarak sosyal bir ağ oluşturuyor. Bu şekilde tüm kullanıcılarda kullanılan bu uygulama ile sosyal ağdaki kişiler arasında bağlar kuruluyor. Böylece geniş bir ağ kullanarak keşfet özelliğinin işlevselleşmesini sağlıyor.  Karşı tarafın rehberinde nasıl kaydedildiğinizi bilmeniz için onların da bu uygulamayı kullanmaları gerekiyor.

Eğer GetContact uygulamasının nasıl kullanılacağı hakkında aklınızda soru işaretleri varsa, bunları bize yorum olarak yazı altından bildirebilirsiniz. Mümkün olan en kısa süre içerisinde tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başkasının Whatsapp Mesajlarını Okuma Yöntemleri

İnstagram’da Hikayeye Gizlice Bakmak

Facebook Sayfaya Yönetici Ekleme Nasıl Yapılır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir