Flash Player Güncelleme Nasıl Yapılır?

İnternet kullanıcılarının hemen hepsi mutlaka flash player güncelleme uyarısı ile karşılaşmıştır. Bazen bir video izlemek istenildiğinde, bazen de bir oyun oynamak istenildiğinde flash player güncellemesi ile yüz yüze gelinebiliyor. Peki bu flash player nedir, tam olarak ne işe yarıyor, neden güncelleme istiyor, ücretli mi ve hepsinden de önemlisi güvenli mi? Bu yazımızda flash player ile ilgili aklınıza takılan tüm sorulara cevap bulabileceksiniz.

Flash player güncelleme ile ilgili detaylara geçmeden önce flash player yazılımının tam olarak ne olduğundan bahsedelim. Flash player, Adobe firması tarafından web sitelerindeki etkileşimli içerikleri ve geliştirilmiş uygulamaları görüntülemek için oluşturulmuş bir yazılımdır. SWF ve FLV uzantılı dosyaların görüntülenmesi için gerekli olan bu program, ister Windows ister Linux tabanlı işletim sistemlerinin hemen hemen tamamında gerekli olan bir uygulamadır. Bu nedenle de dünya genelinde kullanılan bilgisayarların yaklaşık % 98’inde flash player yüklüdür.

Adobe Flash Player Güncelleme Nasıl Yapılır?

Adobe Flash Player güncelleme işlemlerini gerçekleştirebilmek için öncelikle yazılımınızın güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Güncel olmadığını fark ettiğiniz anda Adobe firmasının resmi web sitesini ziyaret ederek flash player kategorisinden sayfaya giriş yapmalısınız. Karşınıza üzerinde “Şimdi Yükle” yazan sarı bir buton çıkacaktır. Bu butona tıklayarak güncelleme dosyasını indirebilir, ardından dosyayı çalıştırarak güncellemenizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca dosyayı indirmeden önce sol kısımdaki tik kutucuklarını okumanızda da fayda var. Burada ekstra uygulama indirme kutucukları genellikle onaylı durumda oluyor. Siz yüklemek istemediğiniz uygulamalardan tiki kaldırarak devam edebilirsiniz. En son olarak güncelleme adımları tamamlandığında Adobe sizi resmi web sayfasına yönlendirecektir. Buradaki son bilgileri de edinip, internet kullanımınızı rahatlıkla sürdürebilirsiniz.

Neden Flash Player Güncelleme İsteniyor?

Flash player güncelleme isteği ile karşılaşmayan bir bilgisayar kullanıcısı yoktur diyebiliriz. Bu nedenle zaman zaman güncelleme isteği ile karşılaşılmış olacağını düşünüyoruz. Her şey yolunda giderken, istediğim dosyaları oynatırken neden bir anda güncelleme istiyor diye hiç düşündünüz mü? Böyle bir şey aklınıza geldiyse cevap olarak öncelikle bilgi güvenliği diyebiliriz. Adobe, tespit ettiği güvenlik açıklarını, eksikliklerini vb. durumları yayınlamak için güncelleme paketi hazırlar. Aynı zamanda geliştirdiği yazılımını da güncellemeler şeklinde yayınlayarak kullanıcılarına sunar. Bu güncellemeler neticesinde flash player daha düzgün bir şekilde çalışacaktır.  Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Adobe, özellikle güvenlikle ilgili güncellemeleri çok fazla bekletmeden belli dönemlerde yayınlayarak kullanıcıların yüklemelerini istemektedir.

Flash player güncelleme veya sıfırdan yüklemek için herhangi bir ücret ödemeye gerek yoktur. Tamamen ücretsiz olan bu uygulamayı indirip kurmak yeterlidir. Bazı web uygulamaları, oyunlar vb içerikler Adobe flash player olmadan çalışmamaktadır. Bu nedenle neredeyse her bilgisayara flash player kurulması gerekir. Hatta web sitelerinde yer alan açılır pencere veya diğer şekillerdeki reklamlar dahi flash player tabanlı olabilmektedir.

Adobe Flash Player Güvenilir Mi?

Flash player güncelleme veya ilk kez indirmede sizin haberiniz olmadan herhangi bir yere arka planda veri göndermemektedir. Bilgi alışverişi ile ilgili yaptığı tek şey Adobe firmasının resmi web sitesine giderek yeni bir güncelleme var mı veya yok mu diye bakmasıdır. Bu sayede bilgisayarda yüklü olan sürümün güncel olup olmadığı kontrol edilmektedir.

Birçok web sitesinde çeşitli amaçlarla yerleştirilmiş reklamlar ve kötü niyetli yazılımlar bulunmaktadır. Bu nedenle internette gezilen her sayfa, indirilen her veri bir nevi risk unsurudur. Fakat Adobe flash player güncelleme için herhangi bir virüs sıkıntısı yok denecek kadar azdır. Bu hususta Adobe, gereken tedbirleri alarak kullanıcılarının gönül rahatlığıyla indirip kullanabilmelerini sağlamaya çalışmıştır. Güveli bir bağlantı aracılığıyla indirilen flash player, bu esnada güvenlik mekanizmalarından geçmektedir. Otomatik olarak flash player güncelleme açık olsa dahi, yapılan güncelleme ve indirilen veriler tamamen güvenli bağlantı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Hatta bazı durumlarda bilgisayarınızda yüklü olan flash player, siz web ortamında gezinirken ekstra korumalar sağlayarak güvenli internet kullanımınıza yardımcı olur.

Flash player otomatik olarak güncellemelere açık olmasa bile, kullanıcılar güncelleme olup olmadığını elle kontrol edebilirler. Bilgisayarlarında yüklü olan flash player ile Adobe’nin resmi web sitesinde yayınladığı güncel sürüm bilgisi ile karşılaştırıp, varsa yeni güncelleme indirilerek kurulabilmektedir. Dilerseniz Flash Player güvenlik önerilerini takip edip yayınlanacak olan tüm güvenlik önlemlerini ve güncellemelerini e-posta adresinizi kaydederek alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir