Flash Bellek Virüs Temizleme Nasıl Yapılır?

Birçoğumuzun en büyük sorunu olan flash bellek virüs temizleme işlemini gerçekleştirebilmek için, duruma göre birkaç farklı yöntem izleyebilirsiniz. Günümüzde bilgisayarı olan hemen hemen herkesin en az bir tane de olsa flash belleği bulunmaktadır. Bu bellekler kimi zaman okul dersleri için veri taşımakta kullanılırken, kimi zaman da arabada müzik dinlemek veya televizyonda film izlemek gibi çeşitli amaçlarla ve şekillerle kullanılabilmektedir. Bu denli yaygın bir kullanımı olan flash bellekler, belki de geniş kullanımı sebebiyle sıkça virüslerin hedefi olmaktadır. Pek çok kişi içeriğini kurtarabilmek adına flash bellek virüs silme yöntemlerine başvurmaktadır. Bu yazımızda sizlere “Flash bellekte nasıl virüs temizlenir?” sorusunun cevabını ayrıntılı olarak açıklamaya çalışacağız. Umarız herkes için faydalı olur.

Flash Bellek Virüs Temizleme İşlemi

Birçok kimse flash belleğine bulaşan virüsler nedeniyle ya içindekiler gizlendiği için, ya da silindiği için görüntüleyememektedir. Her iki durumda da çoğu zaman uzmanlık gerektirmeden flash bellek virüs temizleme işlemi rahatlıkla yapılabilir.

Flash bellekler çok sık veri alışverişinde kullanılan cihazlar oldukları için virüs bulaşma riski de oldukça yüksektir. Bu nedenle neredeyse her flash bellek kullanıcısı belleğine bulaşan virüsler yüzünden epey uğraşmaktadır. Üstelik bu virüslerin bir kısmı sadece olduğu bellekte değil, takıldığı bilgisayarlarda da karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bir bilgisayar kullanıcısı olarak flash bellek virüs temizleme konusunda gayet tecrübeli olduğumu söyleyebilirim. Geçenlerde başıma gelen bir virüslü flash bellekte, güya bilgilerin silindiği ama kendilerinin asla silmediklerini belirtilmişti. Bu flash belleği test amaçlı kullandığımız bilgisayara taktığımızda dosyaların içerisinde halen durduklarını fakat gizlendiklerini fark ettik. Eğer sizin de sorununuz böyle ise çözümü oldukça basit: Flash bellek virüs temizleme için bu aşamada yapılması gereken ilk gizli dosyaları tekrar görünebilir hale getirmektir.

virüs temizleme, flash bellek virüs temizleme
Flash Bellek Virüs Temizleme: Detaylı Anlatım

İlk olarak başlat menüsüne cmd yazarak gelen uygulamayı sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın. Gelen ekrana başında ve sonunda tırnak işareti olmadan “attrib /S /D -h -r -s” yazıp enter tuşuna basınız. Bunu yapmadan önce flash belleğin disk harfini kontrol ederek şu komutla seçili hale getirmeliyiz. (Örnek: D diski kullanılacaksa d: yazıp enter tuşuna basmak gibi…) Bu komutun ardından bilgisayarda takılı olan cihazlar dahil tüm gizli klasörler artık görünür olacaktır. Buradan verilerinizi başka bir yere kopyaladığınızda verileriniz kurtarılmış olacaktır. Ardından flash bellek virüs temizleme işlemini de gerçekleştirebilmek için, bilgisayarım klasörünün içindeki flash sürücünüzde sağ tıklayarak diski biçimlendirmeniz yeterli olacaktır.

Flash bellekten virüs temizlemek için kullanılabilecek bir diğer yöntemse, sağlam bir antivirüs yazılımı ile taratmak olacaktır. Birçok antivirüs programı güncel virüsleri bilir ve onları temizlemek için gereken adımı atar.

Bazı vakalarda ise flash bellekteki veriler bulaşan virüs nedeniyle silinebilmektedir. Bu durumda flash belleği virüslerden kurtarmak için biçimlendirmek sağlıklı bir seçim olacaktır. Kaybolan veriler içinse veri kurtarma programları kullanılabilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak istiyorsanız, Bilgisayardan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemle sadece fotoğrafları değil, şahsi veya resmi dosyalarınızı da kolaylıkla kurtarabilmeniz mümkündür.

Virüs bulaşan flash belleği temizlemenin son bir yolu, Winrar gibi bir sıkıştırma programı ile temizlemektedir. Şöyle ki, sıkıştırma programı çalıştırılır ve flash belleğin içine kadar girilir. Buradan dosyalarınızı açtıktan sonra alacaklarınızı alıp, flash belleği biçimlendirerek virüslerden temizleyebilirsiniz.

Anlaşılacağı üzere flash bellek virüs temizleme konusunda izlenebilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bunlara arasından dilediğinizi seçerek kullanabilirsiniz. Diyelim ki bir tanesini seçtiniz ve işe yaramadı. O zaman bir diğerini deneyebilirsiniz. Bu şekilde ilerleyerek birkaç farklı çözüm yolu geliştirilebilir. Sonuç olarak donanımsal bir arıza olmadığı sürece flash belleğiniz virüslerden temizlenebilir.

Ayrıca yine bu konuyla alakalı olarak Android Telefonda Virüs Var Uyarısı başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Tüm anlatılan işlemleri yapmanıza rağmen flash belleğinizi virüslerden arındıramıyorsanız, lütfen bu yazının altından yorum olarak sorununuzu dile getirin. En kısa süre içerisinde destek olmaya çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir