Fare İmleci Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda fare imleci değiştirme işleminin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bilgisayar çevre birimlerinden birisi olan fareler, özellikle masaüstü bilgisayarlarda tercih edilmektedir. Dizüstü bilgisayarlarda ise touchpad denilen dâhili fare olduğu için çoğu zaman ayrıca bir fare kullanımı tercih edilmiyor. Ekranda oldukça kolay ve hızlı bir şekilde işlem yapılmasın yardımcı olan fare, tam ekran videolarda ve bazı oyunlarda görünmeyebilir. Bazılarında ise fare olmadan oynamak, hatta hareket etmek dahi mümkün olmamaktadır. Kısacası fareler, bilgisayar kullanıcılarının en sık kullandığı araçların başında gelmektedir. Varsayılan olarak sol üstü gösteren bir ok şeklindedir. Fakat birçok farklı imleç bulunmaktadır. Bunlardan dilediğinizi fare imleci değiştirme adımlarının altında tüm detaylarıyla bulabileceksiniz.

İnsanlık tarihi boyunca pek çok önemli icatlar olmuştur. Özellikle son yüzyılda yapılan icatlar artık takip edemeyeceğimiz bir boyutta seyretmektedir. Bu buluşlardan birisi de şüphesiz bilgisayar fareleridir. Fareler bilgisayar kullanıcılarının işlerini o kadar kolaylaştırıyor ki, hatta bazı işlerde adeta vazgeçilmez bir hale gelebiliyor. Bu nedenle işlerini ağırlıklı olarak fare ile yürüten kimseler zaman zaman fare imleci değiştirme isteğinde ya da arayışında bulunabiliyor. Peki, fare imleci ile ilgili değişiklikler nereden ve nasıl yapılır? Bu sorunun cevabını hem Windows hem de Linux tabanlı işletim sistemleri için ayrı ayrı ele alacağız. Böylece istediğiniz zaman imlecinizi değiştirerek dilediğiniz gibi kullanmaya devam edebilirsiniz.

Windows Fare İmleci Değiştirme

Windows tabanlı işletim sistemlerinde fare imlecini değiştirmek isteyen kimseler bunu iki farklı şekilde gerçekleştirebilir. Bunlardan birisi Windows’un varsayılan olarak gelen fare imleçleridir. Bir diğeri de Windows için 3. şahıslar tarafından geliştirilen imleçlerdir. İlk olarak işletim sisteminin içerisinden varsayılan imleçler arasından dilediğinizi kullanabilmeniz için gerekli adımlardan bahsedelim.

Bahsedeceğimiz ayarlar Windows sürümleri için farklılık gösterse de genel olarak benzer adımlardan oluşacağı için rahatlıkla uygulanabilecektir. Fare imleci değiştirme adımlarına ilk olarak Denetim Masasını açarak başlayabilirsiniz. Denetim Masasını nereden açacağınızı bilmiyorsanız sol altta yer alan Başlat menüsüne tıklayarak “Çalıştır” yazınız ve Enter tuşuna basınız. Böylelikle Denetim Masası açılacaktır. Denetim Masasını açtıktan sonra burada yer alan Fare kısmına tıklayın ve Fare Özellikleri penceresini açın. Açılan pencerede üst kısımda yer alan menülerden İşaretçiler yazanı seçin. Burada varsayılan olarak gelen imleçleri göreceksiniz. Dilediğiniz bir imleci seçip Uygula ve Tamam butonlarına basarak yeni fare imlecinizi kullanmaya başlayabilirsiniz. Burada yer alan imleçler dışında başkaları veya sizin tarafınızdan geliştirilen bir imleci kullanmak istiyorsanız Gözat butonuna basarak kullanmak istediğiniz imleci seçip Tamam butonuna basınız. Her iki şekilde de fare imleci değiştirme adımlarınızı tamamlayarak yeni imlecinizi kullanabilirsiniz.

fare imleci değiştirme
Fare İmleci Değiştirme: Detaylı

Linux Fare İmleci Değiştirme

Windows işletim sistemlerinin kullanımları yaygın olsa da dünya genelinde Linux işletim sistemleri kullanan kişilerin sayısında da hızla bir artış yaşandığı gerçeğiyle karşı karşıyayız. Özellikle açık kaynak kod taraftarı olan kimseler bu tarafa doğru bir eğilim göstermektedir. Bu kullanıcıların da fare imleci değiştirme istekleri olabileceğini göz ardı edemeyeceğiz. Linux kullanıcıları fare imlecini değiştirmek için ilk olarak dilediğiniz temayı bilgisayarınıza indirin. Ardından kullanıcı profilinin altında yer alan Ev dizini altında .icons dizinine indirdiğiniz temayı kopyalayın. Son olarak “gksu gedit /usr/share/icons/default/index.theme” komutunu çalıştırın. Karşınıza gelen sayfada “Inherits=…. “ yazan satırı bulun. Bulduktan sonra buraya bir boşluk bırakarak kullanmak istediğiniz fare temanızın tam adını yazın ve komutu çalıştırın. Artık yeni fare imlecinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Hem Windows hem de Linux tabanlı işletim sistemlerinin genel olarak fare imleci değiştirme adımları bu şekilde yapılmaktadır. Daha detaylı bilgi için işletim sisteminizin tam versiyonunu aratarak yapmanızı öneririz.

ALAKALI KONULAR

İnternet Şifresi Değiştirme Nasıl Yapılır?

Twitter İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

Outlook Şifre Değiştirme Nasıl Yapılır?

Android IMEI Değiştirme Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir