Facebook Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda Facebook yorum kapatma işleminin nasıl yapılacağı birçok kişinin gündeminde. Fakat Facebook normalde var olan gönderiye yorum kapatma özelliğini kaldırdığı için, hemen hemen herkes bu işlemin nasıl yapılacağını merak ediyor. Çünkü internetteki çoğu kaynakta bu güncelleme belirtilmeyerek eski yorum kapatma teknikleri anlatılıyor. Dolayısıyla da çoğu kişi Facebook’ta yorum kapatma özelliğini kullanamıyor.

Bu yazımızda sizlere Facebook’ta bir gönderinin yoruma kapatılmasını açıklayacağız. Bildiğiniz gibi Facebook üzerinde yayınladığımız bazı gönderilere kötü ve hakaret içerikli yorumlar alabiliyoruz. Bunu önlemek adına Facebook yorum kapatma özelliğini tüm kullanıcıların hizmetine sunuyor. Şimdi Facebook yorum kapatma nasıl yapılır? sorusunun cevabını hep birlikte öğrenelim.

Facebook Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook’ta gönderilerinize yorum yapılmasını istemiyorsanız Facebook yorum kapatma özelliğini kullanabilirsiniz. Bu işlemi yapabilmek için öncelikle Facebook ana sayfasına gelelim ve sağ üst tarafta bulunan menü panelindeki “Aşağı Ok” işaretine tıklayalım. Sonrasında çıkan seçeneklerden Ayarlar bölümünü seçelim. Karşınıza çıkan sayfada Facebook hesabınıza dair tüm ayarlamaları yapacağınız bir panel bulunmaktadır. Sol tarafta kalan kategorilerden “Herkese Açık Gönderiler” seçeneğini seçelim.

Eğer bu sayfaya erişmek için anlattığımız adımlarla uğraşmak istemezseniz, öncelikle Facebook hesabınıza giriş yapın. Ardından aşağıda yer alan Facebook yorum kapatma linkine tıklayın. Bu şekilde yorum kapatma sayfasına hızlı bir şekilde erişim sağlayabilirsiniz.

Facebook Yorum Kapatma Linki: https://www.facebook.com/settings?tab=followers&section=comment&view

Bu kısımda dört adet filtre ile karşılaşacaksınız. Bizler yorum filtresiyle ilgileneceğimiz için “Herkese Açık Gönderi Yorumları” bölümünün sağındaki “Düzenle” butonuna tıklayalım. Burada paylaştığınız gönderilere kimlerin yorum yapabileceği filtrelenmektedir. Örneğin standart olarak tüm kullanıcılarda “Herkese Açık” seçeneği işaretlidir. Bunun anlamı, paylaştığınız gönderilere Facebook’u kullanan tüm herkesin yorum yapabileceği anlamına gelmektedir.

facebook yorum kapatma,facebook
Facebook Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

Eğer gönderilerinize herkes tarafından yorum yapılabilmesini istemiyorsanız, bunu “Arkadaşlar” ya da “Arkadaşlarımın Arkadaşları” seçeneğini seçerek kısıtlayabilirsiniz. Aslında Facebook’ta tüm herkese yorum kapatma gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece yorum özelliğini arkadaşlarınız veya onların arkadaşları şeklinde kısıtlayabilirsiniz. Bu sayede tanımadığınız kişilerin gönderinize yorum yapmalarını engellemiş olursunuz.

Az önce dile getirdiğimiz gibi Facebook’ta eskiden gönderiye özel olarak yorum kapatma özelliği mevcuttu. Ancak Facebook bu özelliği kaldırdığı için şu anda kullanılamıyor. Yine de gönderileri tanımadığınız kişilere karşı yoruma kapatmak isterseniz bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Genel olarak Facebook yorum kapatma işlemi bu kadar basittir. Ayrıca bu konuyla ilgili olduğunu düşündüğümüz Facebook Sayfa Açma ve Facebook Sayfaya Yönetici Ekleme başlıklı yazılarımızı inceleyebilirsiniz. Anlattığımız tüm adımları uygulamanıza rağmen yorum kapatma işlemini yapamıyorsanız, yorum olarak sorununuzu dile getirebilirsiniz. En kısa süre içerisinde dönüş sağlanacaktır.

Facebook Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?” için 2 yorum

 • 29 Nisan 2018 tarihinde, saat 13:49
  Permalink

  Merhaba,

  Bize ait bir sayfa var ve paylaşılan gönderiyi yoruma kapatmak istiyoruz ama artık bu seçenek çıkmıyor. Bunu ayarlamanın bir yolu var mı?

  Yanıtla
  • 29 Nisan 2018 tarihinde, saat 16:02
   Permalink

   Merhaba,

   Dediğiniz gibi eskiden sayfalar için yorum kapatma özelliği mevcuttu. Ancak Facebook son güncellemeleri dolayısıyla bu özelliğini kaldırdı. Bunu şu anlık ayarlamak mümkün değil fakat yorum silme özelliğini kullanarak gönderilerinize gelen istenmeyen yorumları manuel şekilde silebilirsiniz. 🙂

   TeknoSonik

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir