Facebook Profil Gizleme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda Facebook profil gizleme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Bildiğiniz üzere dünyanın en popüler sosyal medya platformu olan Facebook, sayıları her geçen gün artan milyonlarca kullanıcıya hitap etmektedir. Ülkemizde de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olup, çoğu zaman sunduğu imkânların büyük bir kısmı bilinmeden sadece genel özellikleri kullanılmaktadır. Pek fazla kullanılmayan ama birçok kimse tarafından büyük bir ihtiyaç olan Facebook profil gizleme de bu özelliklerden birisidir.

Bu özelliğin önemi, Graph Search özelliğinin geliştirilmesinden sonra oldukça mühim bir hale gelmiştir. Graph Search özelliği; kişiler, fotoğraflar, ilgi alanları ve yerler alanına bakarak arkadaş listesinde olmayan fakat tanıyor olabileceğiniz ihtimali üzerine hareket ederek birbirinize bağlanmanıza yardımcı oluyor. Genel olarak düşünüldüğünde oldukça faydalı görünebilen bu özellik, bazen kötü niyetle kullanılabiliyor. İstenmeyen mesajlar ve arkadaşlık istekleri buna örnek gösterilebilir. Bu nedenle aramalardan gizlenmek ve bu tür sorunlarla uğraşmamak adına profil hareketlerinizi ve profilinizi gizlemeniz rahatlamanızı sağlayacaktır.

Arama Sonuçlarında Facebook Profil Gizleme Nasıl Yapılır?

Facebook arama sonuçlarında profilinizin ve paylaşımlarınızın gizlenmesi ya da sadece belirli kişilere görülebilir şekilde kısıtlanması gibi özellikleri kişiselleştirebilmeniz için öncelikle hesabınıza e-posta ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra sağ üstte aşağı doğru gösteren oka tıklayın ve açılan menüden Ayarlar’ı seçin. Açılacak olan sayfada sol taraftan “Gizlilik” sekmesine tıklayın. Bu alanda iki alt başlık ve onun altında da gerekli ayarları göreceksiniz. Facebook profil gizleme işlemini bu alandan yapacağız. İlk olarak “Senin Hareketlerin” kısmından başlayalım. Burada 3 kısım göreceksiniz. Bunlar;

  • İleride paylaşacağın gönderileri kimler görebilir? : Buradan Herkese Açık, Arkadaşlar, Şu Kişiler Hariç Arkadaşlar, Belirli Arkadaşlar, Sadece Ben ve Özel gibi seçenekler göreceksiniz. Buradan seçtiğiniz duruma göre yapacağınız paylaşımların kimler tarafından görüleceğini belirleyebilirsiniz.
  • Tüm gönderileri ve etiketlenmiş olduğun şeyleri gözden geçir: Hareketler dökümünü kullanarak etiketlendiğiniz tüm gönderileri görüp, dilediklerinizi kaldırabilirsiniz.
  • Zaman tünelindeki eski gönderilerin hedef kitlesini sınırla: Daha önce yaptığınız paylaşımların Arkadaşlarınızın arkadaşlarıyla veya herkesle açık olanlarını sadece arkadaşlarınızla sınırlayabilirsiniz.
facebook, facebook profil gizleme
Facebook Profil Gizleme Adımları

Buraya kadar olan alanlar tamamen sizlerin yaptığı paylaşımlarla ilgili yapılacak gizlemelerdi. İkinci alt başlık olan “İnsanlar Seni Nasıl Bulabilir ve Seninle Nasıl İletişim Kurabilir?” kısmında ise facebook profil gizleme ile ilgili diğer alanları göreceksiniz. Bu alanlar şu başlıklardan ve sorulardan oluşmaktadır:

  • Sana kimler arkadaşlık isteği gönderebilir?: Arkadaş listenizde olmayan ve arama sonuçlarında veya herhangi bir yerde sizi görerek arkadaşlık isteği gönderen kişileri buradan belirleyebilirsiniz.
  • Arkadaş listeni kimler görebilir: Buradan arkadaş listenizi dilediğiniz şekilde paylaşabilirsiniz. Eğer sadece ben derseniz facebook profil gizleme adımlarından birisini daha yerine getirmiş olursunuz. Arkadaş listeniz herkesten gizlenir ve başkaları sadece varsa ortak arkadaşlarınızı görebilir.
  • Facebook’ta kayıtlı e-posta adresini aratarak seni kimler bulabilir?: Facebook hesabınızda kayıtlı olan ve kullanımda olduğunuz e-posta adresinizi arayarak sizi kimlerin bulabileceğini buradan kısıtlayabilirsiniz.
  • Facebook’ta kayıtlı telefon numaranı aratarak seni kimler bulabilir?: Tıpkı e-posta kısmında olduğu gibi telefon numaranızla da arama yaparak sizi kimlerin bulabileceğini belirleyebilirsiniz.
  • Facebook’un dışındaki arama motorlarının, profiline bağlantı vermesini istiyor musun?: Burada yer alan kutucuğu işaretlediğiniz herhangi bir arama motorunda arama yaparak kişilerin sizi bulmasına izin verirsiniz. Burayı işaretlemeyerek arama sonuçlarında çıkmamanızı sağlayabilirsiniz.

Anlaşılacağı üzere facebook profil gizleme adımları birden fazla basamaktan oluşmaktadır. Buralardaki ilgili alanları Sadece Ben ya da Arkadaşlarım gibi seçeneklerle kısıtlayarak profilinizi gizleyebilirsiniz.

ALAKALI KONULAR

Facebook Yorum Kapatma Nasıl Yapılır?

Facebook Sayfa Açma Nasıl Yapılır?

Facebook Sayfaya Yönetici Ekleme Nasıl Yapılır?

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir