Çamaşır Makinesi Su Almıyor (Çözüm Yolları)

Birçok kişi gibi sizin de evinizdeki çamaşır makinesi su almıyor ise büyük bir sorunla karşı karşıyasınız demektir. İnternet kullanımının hayatımızı büyük ölçüde kolaylaştırdığını hepimiz biliyoruz. Aklımıza takılan en ufak bir soruyu, anlaşmazlıklara düştüğümüzde doğru cevabı ve daha pek çok şeyi sadece birkaç fare tıklamasıyla öğrenebiliyoruz. Evde başımıza bir iş geldiğinde, bir yer kırıldığında ya da bozulduğunda çoğumuzun ilk başvuru noktası hemen internet oluyor. Bu konuya örnek olarak çamaşır makinesi su almıyor sorunundan ve çözüm yollarından bahsedeceğiz.

Yakın bir geçmişe kadar elde yıkanan çamaşırlar artık yerini çamaşır makinelerine bırakmış durumda. Teknolojinin sağladığı büyük kolaylıklardan birisi olan çamaşır makineleri, her teknolojik cihazda olduğu gibi zamanla arızalanabilmektedir. En çok yaşanan arızaların başında da çamaşır makinesi su almıyor deniliyor. Makineye çamaşırları ve deterjanları atıp çalıştırıldığı halde su almadığından şikayet ediliyor kısacası. Bu durumda yapılması gereken ilk şey hemen servisi aramak olmamalıdır. Eğer ilgili problem birazdan bahsedeceğimiz birkaç husustan kaynaklı bir sorunsa, evde tek başınıza gerekli işlemleri uygulayarak sorunu giderebilirsiniz. Böylece servis gelene kadarki zamanı beklemeye değil, başka bir işinize ayırabilirsiniz. Bahsedeceğimiz önerileri yapmanıza rağmen hala çamaşır makinesi su almıyor ise artık yetkili servisini veya tamircisini çağırmanız gerekecektir.

Neden Çamaşır Makinesi Su Almıyor?

Çamaşır makinenizin su almadığı zamanlarda ilk olarak bu sorunun sebebini araştırmanızı tavsiye ederiz. Sorunun neden kaynaklandığını tespit ettiğinizde artık nasıl çözeceğinizi de bilebilirsiniz. Sizin de sahip olduğunuz çamaşır makinesi su almıyor ise sebepleri şunlar olabilir:

1) Her zaman soruna en basit yanından yaklaşacaksınız. Yani ya sular kesiktir ya da musluk kapalıdır diyerek ilk bunları kontrol etmelisiniz. Özellikle evde küçük çocuklar varsa oyun oynarken onların vanayı kapatabileceği ihtimali hemen akla gelmeli. Elektrik fişinin takılı olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın. Bu kontrollerden sonra her şey takılı ve açık ise bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

2) Su giriş filtresi zaman içerisinde tıkanarak su geçirmeyecek hale gelebilir. Bu filtreyi çıkararak temizleyin. Filtreyi çıkarmak için öncelikle suyu kapatın ve filtreyi sökün.

3) Çamaşır makinesinin yıkma haznesinin kapağı açık kalmış olabilir. Kapağın plastik kısımlarına çamaşır veya herhangi bir şey sıkışmış da olabilir. Bu durumlarda kapak tam olarak kapanmayacaktır. Kapağın tam olarak kapalı olduğundan emin olun. Sıkışan herhangi bir şey olmamasına rağmen kapak halen kapanmıyorsa ve çamaşır makinesi su almıyor ise bu durumda kırık olma ihtimali yüksektir. Bunu fark ettiğinizde ilk yapmanız gereken şey, yetkili teknik servisi aramak olacaktır.

4) Su giriş hortumu kırılmış veya bükülmüş olabilir. Çamaşır makinesi yerinden oynatıldığında veya etrafına bir şeyler konulduğunda boru farkında olmadan bükülebiliyor. Bu nedenle hortum için gerekli kontrolleri sağlamanız sizin yararınıza olacaktır.

5) Su basıncının yeterli seviyede olmadığı zamanlarda (özellikle yaz günlerinde) üst katlarda oturuyorsanız bu sorunla karşılaşabilirsiniz.

6) Toz deterjan konulan yerlerde yaşanacak bir tıkanmadan kaynaklı olmak üzere çamaşır makinesi su almıyor olabilir. 

Çamaşır Makinesi Yeniden Su Almaya Başlamadıysa Ne Yapmalı?

Yukarıda bahsedilen çözüm önerileri dışında çamaşır makinesinin mekanik veya elektronik donanımlarında yaşanan bir sorun nedeniyle çamaşır makinesi su almıyor olabilir. Bu durumda yetkili teknik servisi arayarak durumu izah etmeniz gerekecektir. Yapılan teknik incelemeler neticesinde elektronik bir arıza söz konusu ise parça değişimi veya servise göndermek gerekecektir. Bu gibi durumlarda asla kendi başınıza müdahale etmeye kalkışmamalısınız. Belki basit olan bir arızayı daha büyük hale getirip daha fazla masraf açabilirsiniz.

Makinenin su almamasının nedenleri bazen makine dışındaki etkenlerden kaynaklı da olabilir. Elektrik kaçağı, düşük voltaj gibi nedenlerle makine çalışmayabilir. Ya da su kesintisi nedeniyle geçici süreliğine çamaşır makinesi su almayabilir. Nadiren de olsa bu tür vakalar görülebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir