Buzdolabı Soğutmuyor Sorunu

Kullandığınız buzdolabı soğutmuyor ise bu yazımızdaki olası çözüm önerilerinden faydalanabilirsiniz. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, buzdolapları günümüzde yiyecek ve içecekleri taze olarak korumada en iyi yardımcılarımızdan birisidir. Bu nedenle de birçok kişi buzdolabı arızalarıyla karşı karşıya gelmekte ve ciddi sorunlarla yüz göz olmaktadır. Bunlardan en sık karşılaşılanı ise buzdolabı soğutmuyor şikayeti olmaktadır. Bu şikayetle ilgili evde neler yapılabilir ve bu sorun evdeki imkânlarla giderilemezse ne yapmak gerekir gibi sorulara cevap vermeye çalışalım.

Buzdolabı Neden Soğutmuyor?

Mutfaklarımızın vazgeçilmez eşyası olan buzdolapları artık temel işlevi olan soğutma görevini yerine getiremiyorsa bu durumun birçok sebebi olabilir. Kullandığınız buzdolabı soğutmuyor ise ilk olarak yapmanız gereken şey, sorunun neden kaynaklandığını anlamaya çalışmak olmalıdır. Eğer sorunu teşhis edebilirseniz çözüm bulmanız da kolaylaşacaktır. Böyle bir sorunla karşılaştığınızda eğer garantisi devam ediyorsa hiçbir şey yapmadan doğrudan yetkili servisi aramalısınız. Eğer garantisi yoksa evde sizin kendi başınıza yapabileceklerinizi genel olarak şöyle sıralayabiliriz:

Buzdolabı Soğutmuyor Ne Yapmalıyım?

  • İlk olarak dolabınızın içindekileri tamamen boşaltın. Fişini elektrik prizinden çekerek yaklaşık 4-5 saat boyunca dinlendirin. Bu esnada dolabın kapakları da açık olmalıdır. 4-5 saatlik beklemenin ardından kapağını kapatın, fişini takın ve soğutup soğutmadığını kontrol edin.
  • Hala buzdolabı soğutmuyor ise kapı filtreleri eskimiş veya zarar görmüş olabilir. Sağlam olup olmadığını kontrol edin. Bu kontrolü yaparken ilk olarak gözle bakıp zarar görüp görmediğinden emin olun. Ardından dolabın kapağını kapatırken araya bir kağıt koyun. Kapağı kapattıktan sonra kağıdı çekin. Eğer kolaylıkla çekebiliyorsanız lastiklerin arası açılmış olabilir.
  • Buzdolabı çalışmasına rağmen soğutmuyor ise bir diğer sebebi de filtrenin tıkanmış olmasıdır. Kompresör arızası, evaporatörün üst taraflarının karlanması, rezidans yanması gibi sebepler de buzdolabının tam anlamıyla soğutamamasına yol açabilen muhtelif sorunlardır. Bu tür sorunlar için tamirci çağırmak gerekir.
  • Tüm bunlara rağmen buzdolabı soğutmuyor ise son olarak gaz borularının kontrol edilip sızıntı yapıp yapmadıkları teşhis edilmelidir. Bu gibi durumlarda daha önce de belirttiğimiz üzere varsa garanti kapsamında yoksa yetkili teknik servisi arayarak profesyonel destek alınmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir