Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme

İnternetin vazgeçilmez bir bilgi kaynağı olduğu günümüzde, bilgisayardan wifi şifresi öğrenme işleminin tam olarak nasıl yapılacağı konusu bir hayli önem kazanmış durumda. Birçok kişi wifi şifresini cihazlarına bağladıktan sonra uzun bir süre hiç aklından bile geçirmiyor. Bu nedenle de wifi şifresi unutma vakaları giderek artmakta. Tüm bu unutma vakaları için bu yazımızda bilgisayardan wifi şifresi öğrenme adımlarını tek tek açıklayacağız. Tabii işletim sistemine göre bilgisayardan wifi şifresi öğrenme işleminin değişiklik göstermesinden dolayı iki alt başlık altında yazımızı sunuyoruz.

Windows Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Adımları

Windows işletim sistemine sahip herhangi bir bilgisayardan wifi şifresi öğrenmek için ilk olarak yapılması gereken, bilgisayarınızdan ağ paylaşım merkezini açmak olacaktır. Windows ağ paylaşım merkezini nasıl açacağınızı merak ediyorsanız iki yöntemi vardır. Birincisi araç çubuğunuzun en sağ kısmındaki (yatay konumdaysa) bağlantı simgesine sağ tıkladıktan sonra “Ağ Paylaşım Merkezi’ni aç” seçeneğini seçerek gerçekleştirilir. İkinci yöntemse yine bağlantı simgesine normal olarak tıklayarak, gelen kutucuk içerisindeki ağ paylaşım merkezini aç seçeneğiyle işlemi gerçekleştirmektir. Devamında ağ paylaşım merkezini açtıktan sonra kablosuz ağ bağlantınızın isminin yazılı olduğu seçeneğe girmelisiniz. Bu adımdan sonra karşınıza “Kablosuz Ağ Bağlantısı Durumu” adında ufak bir pencere açılacaktır. Tam burada “Kablosuz Özellikleri” yazan butona tıklayarak internet özelliklerinizin bulunduğu pencereye geçiş yapmalısınız. Ardından karşınıza bağlantı ve güvenlik olmak üzere iki alt buton gelecektir. Güvenlik butonuna tıklamanız sonrasında şifreniz gizli karakterlerle size gösterilecektir. Burada “Karakterleri Göster” kutucuğunu işaretleyip sahip olduğunuz bilgisayardan wifi şifresi öğrenme merakınızı sonlandırmış olacaksınız.

Apple Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme Adımları

Apple marka bir bilgisayardan wifi şifresi öğrenme adımlarını izlemek için öncelikle yapmamız gereken işlem, arama kısmına “keychain” kelimesini yazarak “Keychain Access” bölümüne giriş yapmak olacaktır. Sonrasında pencerenin içerisindeki arama kısmına wifi şifresini öğrenmek istediğimiz kablosuz ağın ismini yazmamız gerekir. Arama sonuçları içerisinde yer alan kablosuz ağınızı bulduğunuzda sağ tıklayarak “Get Info” seçeneğini seçmelisiniz. Son olarak da karşınıza gelen “Show Password” bölümünü işaretleyerek merak ettiğiniz kablosuz ağ parolasını öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir