Bilgisayardan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

Bu yazımızda sizlere bilgisayardan silinen fotoğrafları geri getirme işleminin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bir yazı hazırladık. Hepimizin de bildiği gibi günümüzde silinen fotoğrafları kurtarmak birçok kişi için en büyük sorunlardan birisi. Fakat bu sorunun üstesinden gelmek sanıldığı kadar zor da değil. Öncelikle bilgisayardan silinen fotoğrafları geri getirme işleminin programsız bir şekilde nasıl yapılabileceğini inceleyelim.

İlk Olarak Geri Dönüşüm Kutusunu Kontrol Edin

Silinen fotoğrafları programsız bir şekilde geri getirmek için izleyebileceğimiz sadece bir yol mevcut. Bu da bilgisayar masaüstünde bulunan geri dönüşüm kutusunu kontrol etmek olacaktır. Eğer bilgisayarınızdan herhangi bir dosyayı veya fotoğrafı sildiyseniz, bu dosyalar bilgisayarınızdaki geri dönüşüm kutusuna gönderilecektir. Ancak dosyanız veya fotoğrafınız kalıcı olarak silinmişse (shift+delete kısayolu ile veya geri dönüşüm kutusunu temizleyerek) bu işlemi yapmanız maalesef olanaksızdır. Aynı şekilde flaş bellek üzerinden silinen fotoğraflar da geri dönüşüm kutusu ile çağrılamıyor. Yine de istemeyerek ya da yanlışlıkla silinen fotoğrafları geri getirmek için geri dönüşüm kutusuna bakmanız şiddetle tavsiye edilir.

Peki geri dönüşüm kutusu içerisindeki dosyaları nasıl tekrar çağıracağız? Bunu yapmak için öncelikle geri dönüşüm kutusuna girerek sildiğiniz ve geri getirmek istediğiniz dosyayı bulmanız gerekmektedir. Ardından bu dosyanın üzerine gelerek sağ tıkla “Geri Yükle” seçeneğini kullanmalısınız. Sonrasında silinen dosyanız veya fotoğrafınız silindiği yere otomatik olarak tekrar gönderilecektir. Şimdi kalıcı olarak silinmesine rağmen dosyaları geri getirebileceğimizi de detaylı olarak açıklayalım.

Bilgisayardan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer bir fotoğrafı bilgisayarınızdan sildiyseniz ve geri getirmek istiyorsanız endişelenmeyin. Bu tür durumlarda hard disklerin bir özelliği oldukça işimize yarıyor. Hard disklerin dosya veya fotoğrafları silme mantığı aslında fazlasıyla basittir. Örneğin bir fotoğrafı bilgisayarınızın hafızasından sildiniz. Bu durumda bilgisayara bağlı olan hard disk silinen dosyayı arka planda bir yere atıyor. Yani aslında hard disk dosyayı üzerine tekrar yazılabilir bir klasöre dönüştürüyor. Bundan dolayı da özel geliştirilmiş yazılımlar sayesinde bilgisayardan silinen fotoğrafları geri getirme işlemi sorunsuzca yapılabiliyor.

Bu yazılımlardan/programlardan en kapsamlı ve işe yarar olanıysa Piriform firması tarafından geliştirilmiş olan Recuva programıdır. Bu program sayesinde bilgisayardan silinen fotoğrafları geri getirmek oldukça kolay bir hal alıyor. Şimdi bu programın nasıl kullanıldığını detaylandırarak incelemeye başlayalım…

Recuva Programı ile Fotoğrafları Geri Getirmek

Bahsettiğimiz gibi Recuva programı ile silinen fotoğraflar kolaylıkla geri getirilebiliyor. Recuva programı ile silinen fotoğrafları geri getirmek için öncelikle programı bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor. Fakat program lisanslı olduğu için ücret dahilinde satın alarak kullanmanız tavsiye edilir. Ücretsiz sürümü de mevcut ama bunun çok işinizi göreceğini söylemek mümkün olmaz.

Programı indirdikten sonra gerekli adımları izleyerek kurulumu tamamlıyoruz. Sonrasında programı çalıştırıyoruz ve Recuva sihirbazına giriş yapıyoruz. Burada karşımıza öncelikle bir hoş geldiniz ekranı gelecektir. “Sonraki” butonuna basarak sihirbaza devam ediyoruz. Karşımıza gelen “Dosya Türü” bölümünde sildiğimiz dosyanın türünü soruyor. Biz yanlışlıkla silinen fotoğrafları geri getirmek istediğimiz için “Resimler” seçeneğini işaretliyoruz ve devam ediyoruz.

Ardından bize silinen dosyaların nerede olduğunu soracak. Eğer silmiş olduğunuz fotoğrafların silinmeden önceki konumunu hatırlıyorsanız bunu belirtin. Çünkü bu sizin işinizi epey bir kolaylaştıracaktır. Fakat yerini hatırlamıyorsanız “Emin Değilim” seçeneğini işaretleyebilirsiniz. Son olarak karşınıza “Derinlemesine Taramayı Aç” seçeneği çıkacaktır. Eğer fotoğraflarınızı uzun zaman önce silmemişseniz bunu işaretlemenize gerek yok. Fakat bir aydan uzun süre önce dosyaları silmişseniz bu kutucuğu işaretleyebilirsiniz. Sonrasında ise “Başlat” butonuna tıklayarak sihirbazı çalıştırabilirsiniz.

Kısa bir süre sonra sihirbaz aramasını tamamlayacak ve sizlere sonuçları gösterecektir. Yeşil renkle belirtilmiş olan tüm verileri, kurtarabilmeniz mümkündür. Bunlar arasından sildiğiniz fotoğrafı bularak “Kurtar” butonuna tıklayabilir ve devamında da fotoğrafların geri getirileceği konumu belirtebilirsiniz.

Tüm bu anlattığımız adımları eksiksiz bir şekilde uyguladığınızda, bilgisayardan silinen fotoğrafları geri getirme işlemi mümkün olmaktadır. Eğer silinen fotoğrafları geri getirme konusunda takıldığınız herhangi bir nokta varsa, yorum olarak bizlere bildirebilirsiniz. En kısa süre içerisinde yardımcı olunacaktır.

Bilgisayardan Silinen Fotoğrafları Geri Getirme” için 6 yorum

 • 14 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:21
  Permalink

  Verdiğiniz bilgiler için gerçekten teşekkür ederim. Fakat ben bilgisayarım da silinen dosyayı geri getirme işlemi hakkında neler yapabilirim. Aynı işlemleri uygulasam o dosyaya da ulaşmam mümkün olacaktır sanırım. Detaylı anlatmışsınız bravo.

  Yanıtla
  • 14 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:40
   Permalink

   Merhabalar,

   Recuva programı ile silinen herhangi bir fotoğrafı geri getirebileceğiniz gibi, herhangi bir dosyayı da geri getirebilmeniz mümkündür. Anlattığımız işlemleri aynı şekilde gerçekleştirerek rahatlıkla bilgisayarınızdan silinen bir dosyayı geri getirebilirsiniz.

   Yanıtla
 • 17 Ocak 2018 tarihinde, saat 11:26
  Permalink

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Gayet güzel olmuş işime çok yaradı.

  Yanıtla
  • 17 Ocak 2018 tarihinde, saat 23:47
   Permalink

   Teknoloji alanında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sitemizi güncel olarak takip edebilirsiniz. Biz teşekkür ederiz. 🙂

   Yanıtla
 • 18 Ocak 2018 tarihinde, saat 13:51
  Permalink

  Bir tasarımcı olarak çok faydalı bir konu yazmışsınız.Teşekkür ederim. Günde ortalama 50 60 tane fotoğraf düzenliyorum müşteri bazen beğenmediği oluyor fotoğrafı siliyosun sonra diğerini tekrar istiyor bu sefer sildiğin için ne yapacağını bilmiyosun vallahi bu konu benim gibi tasarımcılara çok yardımcı olacak .

  Yanıtla
  • 18 Ocak 2018 tarihinde, saat 16:20
   Permalink

   Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederim, yazdıklarınızda son derece haklısınız. Fotoğrafçılık ve grafik tasarım işi yapan birçok kişi bu durumdan muzdarip aslında. Umarım silinen fotoğrafları geri getirmeyi bilmeyen kişiler için konumuz daha da faydalı olur. İyi günler dileriz… 🙂

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir