Bilgisayardan Ses Gelmiyor Sorunu (Kesin Çözüm)

Bu yazımızda sizlere bilgisayardan ses gelmiyor sorununun kesin çözüm yollarını ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağız. İlk olarak bu sorunun birkaç farklı sebepten kaynaklanabileceğini belirtmemiz gerekir. Bu nedenle anlatacağımız çözüm yollarını sizlere alt başlıklar halinde sunacağız…

1) Bilgisayardan Ses Gelmiyor İse Hoparlörü Kontrol Edin

Sahip olduğunuz bilgisayardan ses gelmiyor ise, bunun nedeni ilk olarak hoparlörünüzden kaynaklanıyor olabilir. Eğer araç çubuğundaki “Gizli Sekmeleri Göster” bölümüne (Yukarı doğru küçük ok işareti) baktığınızda, hoparlör ikonunun üzerinde kırmızı çarpı işareti bulunuyorsa bilgisayarınızdaki seslerin hoparlöre iletilmediği anlaşılacaktır. Bu sorunu en kolay yoldan çözmek için sorun gidericiyi kullanmanız gerekir. Peki sorun gidericiyi nasıl başlatacağız? Tabii ki az önce bahsettiğimiz hoparlör ikonunun üzerine gelerek sağ tıklayacağız. Ardından gösterilen kısımlardan “Sorun Giderici” seçeneğini seçiyoruz ve hoparlörümüzün neden bilgisayar ile bağlantı kuramadığını tespit ediyoruz. Genellikle bu durum teknik bir bağlantı hatasından veya ses aygıtlarının yanlış seçilmesinden kaynaklanmaktadır. Sorun giderici tespiti tamamladıktan sonra otomatik olarak bu hatayı düzeltiyor ve bilgisayarınızla hoparlör arasındaki bağlantıyı başarılı bir şekilde oluşturmuş oluyorsunuz.

2) Ses Kartınız Düzgün Çalışmıyor Olabilir

Ses kartı sürücünüzün düzgün çalışmaması, bilgisayardan ses gelmemesinin başlıca nedenlerindendir. Bunun çözümü için birkaç farklı yöntem kullanabilirsiniz. Bunları açıklayacak olursak, öncelikle yapmanız gereken işlem “Çalıştır” penceresini açmak olacaktır. Bu pencereyi “Windows + R” tuş kombinasyonu ile rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Açılan çalıştır penceresinde arama yerine “hdwwiz.cpl” yazıyoruz ve bizi otomatik olarak aygıt yöneticisine yönlendiriyor. Burada “ses girişleri ve çıkışları” bölümüyle “Ses, video ve oyun denetleyicileri” bölümünü buluyoruz. Ardından bu kısımlardaki her şeyi sağ tıklayıp kaldırıyoruz. Sonrasında bilgisayarımızı yeniden başlatıyoruz ve bilgisayardan sesin çıkıp çıkmadığını tekrar kontrol ediyoruz.

Bu problemin diğer bir çözüm yöntemi ise şu şekildedir: ilk olarak çalıştır penceresini yukarıda belirttiğimiz şekilde açıyoruz. Bu kez arama kısmına “services.msc” yazıyoruz. Bu işlem bizi doğrudan hizmetler bölümüne yönlendirecektir. Buradan Windows Ses dosyasını bularak sağ tıklıyoruz ve yeniden başlat seçeneğini seçiyoruz. Ardından sesin gelip gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

3) Bilgisayardan Ses Gelmemesinin Diğer Sebepleri

Kullandığınız bilgisayardan ses gelmiyor ise bazı şeylere dikkat etmemiş olabilirsiniz. Öncelikle bilgisayardan bağımsız hoparlör kullanıyorsanız mutlaka hoparlör aygıtının bilgisayarınızla olan bağlantısını kontrol edin. Bazı durumlarda USB veya ses kablosunun bilgisayarla olan temassızlığı sonucunda bilgisayardan ses çıkmama sorunu kendini gösterebilir.

Bunların haricinde kullandığınız hoparlör aygıtının sesinin kısık olup olmadığına dikkat edin. Ayrıca bilgisayarınızın sistem ses düzeyi en düşük seviyedeyse, bu da bilgisayarın sesi çıkmıyor sorununun en basit nedenlerinden olabilir.

Bu gibi durumların haricinde tüm işlemleri uygulamanıza rağmen herhangi bir sonuca ulaşamadıysanız, bu yazının altına yorum olarak şikayetinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. En kısa süre içerisinde tarafınıza geri dönüş sağlayacak ve probleminizi çözmeye çalışacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir