Bilgisayara Şifre Koyma Windows 7

Hepimizin de bildiği üzere bilgisayara şifre koyma Windows 7 işletim sistemine sahip bilgisayarlarda rahatlıkla yapılabiliyor. Birçok kimse bilgisayarını izinsiz açan kişileri engellemek adına bu yöntemi uygulamak ister. Bilgisayarınızda şahsi dosyalarınız veya özel belgeleriniz bulunuyorsa her ihtimale karşı bilgisayarınıza bir giriş parolası koymanız sizler için en sağlıklısı olacaktır.

Bu yazımızda sizlere Windows 7 işletim sistemine sahip bir bilgisayarda açılış şifresinin nasıl konulduğunu detaylı olarak işleyeceğiz. Laf kalabalığı yapmadan anlatıma başlayalım.

Bilgisayara Şifre Koyma – Windows 7 İşletim Sistemi

Windows 7’de bilgisayara şifre koymak için öncelikle başlat menüsü üzerinden “Denetim Masası” kısmına giriş yapıyoruz. Denetim masası, bilgisayarlarımızın temel ayarlarını yaptığımız paneldir. Buradan “Kullanıcı Hesapları ve Aile Koruması” seçeneğini seçmemiz gerekiyor. Ardından “Kullanıcı Hesapları” yazan bölüme tıklamalısınız. Açılan pencerede şu anda kullanmakta olduğunuz Windows oturumunun resmi, parolası ve adı gibi birçok unsuru değiştirebileceğiniz seçenekler bulunmaktadır.

Eğer hali hazırda bir parolanız var ve bunu değiştirmek istiyorsanız, çok rahatlıkla bu bölümden şifre değişimi yapabilirsiniz. Fakat eğer bilgisayarınızın henüz bir parolası bulunmuyorsa, “Hesabınız için bir parola oluşturun” seçeneğine tıklayarak parola oluşturma adımlarına geçebilirsiniz.

Parola oluşturma adımlarında sizden üç şeyi yapmanız istenir. Oluşturmak istediğiniz yeni parola, oluşturduğunuz parolayı teyit etmeniz ve parolayı unutma ihtimalinize karşı bir parola ipucu…

Yapmanız gereken ilk işlem, sağlam ve tahmin edilmesi güç bir parola bulmak olmalıdır. Eğer ki bilgisayarınıza tahmin edilmesi ya da kırılması zor olan bir parola koymak istiyorsanız, öncelikle parolanız en az yedi karakter içermelidir. Büyük – küçük harfleri, rakamları ve işaretleri olabildiğince birlikte içermesi parolanızı güçlü kılar. Ayrıca bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz, parola onaylama kutucuğunun altındaki “Sağlam Parola Oluşturma” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Parolanızı belirledikten sonra ilgili kutucuğa parolanızı yazın ve ikinci kısma da aynı parolayı girerek bunu teyit edin. Ayrıca oluşturduğunuz parola hakkında bir parola ipucu belirlemeniz sizler için en iyisi olacaktır. Çünkü parolanızı unutmanız durumunda, bilgisayara format atmaktan başka çareniz kalmamış oluyor. Bu nedenle her ihtimale karşı parola ipucunu belirlemeyi unutmayın. Bu adımlar uygulanarak bilgisayara şifre koyma Windows 7 işletim sistemine sahip cihazlarda kolaylıkla yapılabilir.

bilgisayara şifre koyma windows 7, bilgisayara şifre koyma
Bilgisayara Şifre Koyma Windows 7: Detaylı Anlatım

Anlattığımız tüm bu adımları uygulamanıza rağmen bilgisayara şifre koyma Windows 7 cihazlarda nasıl yapılır? sorusunu kendinize yöneltiyorsanız, bu yazı altına yorum yaparak sorununuzu dile getirebilirsiniz. En kısa süre içerisinde destek olmaya çalışacağız.

Ayrıca bu konuyla alakalı olarak İnternet Şifresi Değiştirme, Outlook Şifre Değiştirme ve Bilgisayardan Wifi Şifresi Öğrenme başlıklı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir