Bilgisayar Telefonu Görmüyor Sorunu

Bu konumuzda sizlere USB ile bağlantı sağlarken bilgisayar telefonu görmüyor ise ne gibi çözümlere başvurabileceğinizi anlatacağız ve sorunun çözümünü detaylı bir şekilde açıklayacağız. Öncelikle bu sorunun iOS işletim sistemine sahip telefonlardan daha çok, Android işletim sistemli telefonlarda görüldüğünü belirtmek gerekir. Bu nedenle Android telefonlarda görülen bilgisayar telefonu tanımıyor sorununu açıklayarak başlayalım.

Bilgisayar Telefonu Görmüyor İse Yapılması Gerekenler

Android işletim sistemine sahip herhangi bir telefonu, bilgisayarınıza USB kablosu ile bağladığınızda telefonunuz sadece şarj oluyorsa maalesef bilgisayar telefonu görmüyor demektir. Bu durumlarda yapılması gereken öncelikli işlem, kablonuzun orijinal olup olmadığını kontrol etmek olacaktır. Çünkü telefon kutusunun içerisinden çıkan kablo haricindeki herhangi bir USB kablosu ile bağlantı kurmaya çalıştığınızda, büyük ihtimalle bilgisayarınız telefonunuz ile veri aktarımını gerçekleştiremeyecektir. Bundan dolayı da bilgisayarınız telefonunuzu göremez. Her ihtimale karşı farklı kablolarla da deneme yapabilirsiniz. USB kablonuz orijinal olmasına rağmen hala bilgisayar telefonu görmüyor ise, başka bir yöntem deniyoruz.

Eğer sorun kablodan kaynaklanmıyorsa ve telefonunuzun ekran kilidi varsa, bu kilidi kaldırıp tekrar bağlantı kurmayı deneyin. Bunu yapmanızın nedeni, bilgisayarınız ile telefonunuz arasındaki veri aktarımının kilit yüzünden doğru gerçekleştirilemiyor olması ihtimalidir. Bu yöntemi uygulamanıza rağmen hala “Bilgisayarım telefonumu görmüyor.” cümlesini kuruyorsanız, aşağıda alt başlıklarla açıklamış olduğumuz bölümleri dikkatlice okuyunuz. Tüm ihtimalleri değerlendirerek sizler için önemli açıklamalarda bulunduk.

1) Bilgisayar Kaynaklı Algılama Sorunu

Eğer bilgisayar telefonu görmüyor sorununun telefon ya da USB kablonuzdan kaynaklanmadığını düşünüyorsanız, büyük ihtimalle sorun bilgisayarınızdan kaynaklanmaktadır. Neyse ki bilgisayarlarda oluşan bu sorun, kolay bir şekilde giderilebiliyor.

İlk olarak “Bilgisayarım” simgesinin üstüne gelerek sağ tıklayın. Karşınıza gelen sistem bilgileri penceresinin sol kısmındaki “Aygıt Yöneticisi” seçeneğini seçin. Eğer bilgisayarınız Windows 10 işletim sistemine sahip ve masaüstünüzde bilgisayarım simgesi yoksa, arama yerine aygıt yöneticisi yazarak bu bölüme ulaşabilirsiniz. Daha sonra Evrensel Seri Veri Yolu Denetleyicileri kısmında herhangi bir sarı ünlem işareti beliriyorsa, bu sürücüyü kaldırıp yeniden yüklemesini beklemeniz gerekir. Zaten kaldırdıktan sonra sürücü kendini yenilemiş olacağından sorun kendi kendine çözülecektir. Fakat tüm bu işlemleri uygulamadan önce telefonunuzla bilgisayarınız arasındaki bağlantıyı kesin. Belirttiğimiz adımları uyguladıktan sonra USB ile tekrar bağlanmayı deneyebilirsiniz.

2) USB Girişlerini Değiştirmeyi Deneyin

Bazen özellikle masaüstü bilgisayarlarda USB girişleri düzgün çalışmayabilir. Bu gibi durumlarda kasanızın ön ve arka bölümünde yer alan tüm USB girişlerini tek tek denemelisiniz. Örneğin ön tarafta bulunan USB girişlerini kullanarak telefonunuzu bilgisayara bağlamayı denediniz. Buna rağmen bilgisayar telefonu görmüyor ise arka taraftaki USB girişlerini deneyerek de bağlantı sağlamayı deneyebilirsiniz. Bu yöntem çoğu zaman işe yaramaktadır.

3) Üretici Firmanın Yardım Uygulamalarına Göz Atın

Her cihaz üreticisi firmanın kullanıcıların sorunlarına yönelik oluşturmuş olduğu “Yardım Kılavuzları” vardır. Eğer telefonunuz Samsung marka ise Kies programını, Nokia marka ise Nokia PC Suite programını indirerek detaylı yardım alabilirsiniz.

4) Son Çare: Telefonunuzu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

Yukarıda anlatılan tüm işlemleri eksiksiz olarak yapmanıza rağmen, bilgisayar telefonu görmüyor ise muhtemelen sorun mobil cihazınızın donanımlarından kaynaklanıyordur. Bu nedenle telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeniz gerekecektir. Cihazınızı fabrika ayarlarına nasıl sıfırlayabileceğinizi bilmiyorsanız, Android Telefona Format Atma başlıklı yazımızı detaylıca inceleyebilirsiniz.

Bunun yanı sıra bir önceki konumuz olan Google Akıllı Telefonlardan Bizi Mi Dinliyor? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Ayrıca aklınıza takılan sorular varsa lütfen bize bu yazı altından yorum bırakınız. En kısa süre içerisinde dönüş sağlanacak ve sorunuz yanıtlandırılacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir