Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri yazımız ile bilgisayarlarınızı çabucak hızlandırabilirsiniz. Birçok bilgisayar kullanıcısı bilgisayarlarının sürekli donmasından ve yavaş çalışmasından yakınmaktadır. Bu sıkıntı temelinde yatan sebeplere göz attığımızda donanımsal sıkıntılar ve yazılımsal sıkıntılar olmak üzere iki ana neden karşımıza çıkmaktadır. Yazımızın devamında bu sorunlar ve çözüm yolları ile ilgili geniş bir öneri listesi bulabileceksiniz. Böylece bilgisayar hızlandırma amacıyla çıktığınız yolda amacınıza ulaşabileceksiniz.

Bilgisayar dünyasında pek çok farklı marka ve modelde cihaz çeşitleri bulunmaktadır, bunların en başında ise windows gelmektedir. Bu cihazlar arasından en iyisini dahi alsanız bir süre sonra çeşitli nedenlerden ötürü bilgisayarın performansı düşmeye başlayacaktır. Gerekli adımların atılmaması durumunda ise bilgisayarın çökmesine kadar varan bir dizi soruna yol açabilmektedir. Bu sorunların ilk belirtileri ortaya çıkmaya başladığı andan itibaren alınabilecek birtakım önlemler ve uygulanabilecek birtakım adımlar sayesinde bilgisayar hızlandırma işlemi gerçekleştirilebilir.

Bilgisayar Hızlandırma Yöntemleri (Yazılımsal Sorun Çözümleri)

Bilgisayarın yavaş çalışması veya artık hiç açılamaması gibi sorunların temelinde donanımsal bir sorun yok ise problemin kaynağı işletim sistemi olacaktır. Çoğu zaman atılacak bir format ile bilgisayar yeniden hızlandırılarak daha performanslı bir hale getirilecektir. Ama bu demek değildir ki her sorunda hemen format atmak gerekir. Peki, bilgisayar hızlandırma amacıyla format atılmadan neler yapılabilir?

Sistem Temizleme ve Optimizasyonu Yapın

Windows 7,8,10 sürümleri bilgisayarda yüklü olan işletim sistemi sebebi ile diğer programlar (oyunlar vb.) zamanla bilgisayarda birtakım kalıntılar bırakırlar. Bu programlar bir süre sonra kaldırılsa bile sistemden tamamen silinmiş olmazlar. Zaman içerisinde bu kalıntılar birikerek sistemin hantallaşmasına yol açar. Bu tür gereksiz dosyaları, kalıntıları, kısayolları temizleyerek sistem hızlandırılabilir. Bu konuda sistem temizleme ve optimizasyon programları, bilgisayar hızlandırma amacıyla kullanabileceğiniz en büyük yardımcılarınız olacaktır.

Başlangıçta Çalışan Programları Kapatın

Bilgisayar açılırken bazı programlar siz farkında olmadan arka planda otomatik olarak açılırlar ve sistem belleğinde belli bir yer tutarlar. Bu programların başlangıçta otomatik olarak çalışmalarını kapatmak için Başlat menüsüne “msconfig” yazıp Enter tuşuna basın. Açılan menüde “Başlatma” sekmesine tıklayıp oradan da “ Görev Yöneticisi” ni açın. Açılan ekranda “Başlangıç” sekmesi altındaki programlardan sizin için arka planda çalışmasına gerek olmayanları üzerinde sağ tıklayarak “Devre Dışı Bırak” seçeneğini seçiniz.

Animasyonları ve Efektleri Kapatın

Masaüstü arka planında slayt veya animasyonlar var ise bunların yerine sadece tek bir resim veya fotoğraf koyun. Animasyonlar ve slaytlar bilgisayarınızın donanım kaynaklarını kullanacağı için gereksiz bir yavaşlık verecektir.

Güncellemeleri Kontrol Edin

Gerek işletim sistemi, gerekse bilgisayarınızın donanımsal parçalarının güncellemelerini kontrol ederek varsa yeni güncellemeler yüklenmesine izin verin.

Antivirüs Programı Kullanın

Gücünü ve etkisini ispatlamış lisanslı bir antivirüs programı kullanın. Böylece virüs, trojan, spam, malware, spyware gibi sisteminize girerek işlevselliğini bozan zararlılardan bilgisayarınızı korumuş olursunuz.

İnternet Tarayıcınızın Geçmişini Temizleyin

Sıkça internet kullanıyorsanız tarayıcınız bilgisayarınıza birçok dosya, resim, video, site kodu gibi şeyleri indirip biriktirecektir. Tarayıcınızın geçmişini sık sık temizleyerek bunlardan kurtulabilirsiniz.

Donanımsal Sorunlar ve Çözümleri

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri 2018
Bilgisayar hızlandırma yöntemleri: Maddeler halinde anlatıldı

Bilgisayarın yavaşlığı, yukarıda bahsedilen adımları yapmanıza ve hatta format atmanıza rağmen değişmediyse bu durumda sorunun kaynağı olarak donanımlara bakmak gerekecektir.

Ram Bellek Artırımı: Donanımsal olarak yavaş olan bir bilgisayarı hızlandırmak için yapılacak ilk iş, RAM takviyesidir. Anakartınıza uyumlu bir RAM ekleyerek veya daha yüksek kapasiteli bir RAM ile eskisini değiştirerek bilgisayarınızı hissedilebilir derecede hızlandırabilirsiniz.

Hızlı Disk Kullanmak: SSD olarak isimlendirilen yeni nesil diskler sisteminizde bir yandan depolama yaparken bir yandan da işlemlerin hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayacaktır. Bu da bilgisayar hızlandırma konusunda etkili bir yöntem olarak bilinir.

Toz Temizliği Yapmak: Bilgisayarlarda yer alan fanlar dış ortamın etkisiyle zamanla tozlanmaktadır. Bu da işlevselliğini azaltarak sistemin ısınmasına yol açar. Bir süre sonra iyice ısınan işlemci, kendini korumaya almak amacıyla kapatır. Sisteminiz sık sık kendiliğinden kapanıyorsa öncelikle fanlarının tozlarını temizleyip çalışırlığını kontrol etmelisiniz.

NOT: Bilgisayarlar donanımsal olarak elektronik akşamlardan oluştuğu için ortalama 5 yıllık ekonomik ömürleri bulunmaktadır. Değişen ihtiyaçlar da göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık 5 yılını dolduran bilgisayarlar artık ihtiyaçlara cevap veremez hale gelebilir. Bilgisayarın kullanımına göre bu süre artabilir veya azalabilir. Bu hususları da göz önünde bulundurmanızda ekstra fayda olacaktır. Bilgisayar hızlandırma yöntemleri hakkındaki sorunlarınız için aşağıdaki yorum bölümünden sorularınızı sorabilirsiniz.

Genel olarak bilgisayar hızlandırma yöntemleri konusunda yukarıda bahsedilen önerileri göz önünde bulundurduğunuzda ciddi anlamda başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Böylece kendi kendinize bilgisayarınızı eski haline getirerek hızlandırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir