Android Telefonda Virüs Var Uyarısı!

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonların birçoğunda karşılaşılan android telefonda virüs var uyarısı, telefon kullanıcılarının endişelenmesini çok rahatlıkla sağlayabiliyor. Akıllı telefonların da oldukça yaygın olarak kullanıldığı günümüzde dolandırıcıların iştahı hayli kabarmış durumda. Tıpkı bilgisayarlarda olduğu gibi akıllı telefonlar aracılığıyla da kullanılabilen internet, maalesef ki art niyetli kişilerin gözünden kaçmıyor. Bu yazımızda son zamanlarda sıkça karşılaşılan dolandırma yöntemlerinden birisi olan android telefonda virüs var uyarısı ve çözümü ile ilgili paylaşımda bulunacağız. Yazımızı sonuna kadar dikkatle okuduğunuzda bu tuzağa kolay kolay düşmeyeceğinizi tahmin ediyoruz.

Android Telefonda Virüs Var Uyarısı Nasıl Giderilir?

Akıllı cihazların hızla yaygınlaşması ile birlikte, bu cihazların artık hayatımızın bir parçası haline gelmelerine şahitlik ediyoruz. Akıllı telefonlarla yolda, işte, otobüste ve hemen her yerde işlerimizi takip ediyoruz. İhtiyaçlarımızı temin ediyoruz, araştırmalarımızı yapıp bilgi ediniyoruz. Bu liste bu şekilde uzayıp gider. Devasa bir boyuta gelen bu alandaki tehditler de hızla artmaktadır. En bariz tehditlerden birisi android telefonda virüs var uyarısı şeklinde akıllı telefonlara gelmektedir.  Kötü amaçlı bu uyarı ile karşılaşıldığında ne yapmak gerekir? Bu sorunun cevabına gelin hep birlikte bir göz atalım.

Android telefonda virüs var uyarısı ile karşılaşıldığında yapılacak iki önemli adım vardır.

1) Bu uyarıyı aldığınızda öncelikle panik yaparak hemen “Tamam” yazan yere tıklamamalısınız. Bu tür durumlarda dolandırıcıların asıl hedefi telefonunuzdaki verileri ve TL’leri çalmaktır. Bir şekilde tamam yazan yere bastığınızda sizi başka bir web sayfasına yönlendirecek sizden bir onay isteyecektir. Vereceğiniz onay ile sizin hesabınızdan para çekeceklerdir. Hatta bazılarına farkında olmadan izin vererek bilgilerinizin çalınmasına yol açabilirsiniz. Bu nedenle android telefonda virüs var uyarısı ile karşılaştığınızda tarayıcınızın geçmişini ve tarama verilerini temizleyin. Bunu yapmak için tarayıcınızın ayarlar menüsünü kullanabilirsiniz. Tarama verilerini temizleme işlemini yapmamanız halinde virüs telefonunuzdan temizlenmemiş olur ve tekrar tekrar karşınıza çıkarak telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilir.

2) Kablosuz ağa cihazınızı bağladığınızda birinci adımdakileri yapmış olmanıza rağmen hala android telefonda virüs var uyarısı alıyorsanız, işin boyutu biraz daha farklı hale gelmiş demektir. Artık virüs sadece telefonunuza değil, modeminize de bulaşmış olabilir. Bu riske karşın yapılacak en etkili yöntem modeminize reset atmak olacaktır. Aynı şekilde telefonunuza da reset atmanız gerekecektir.

Modeme reset atmaktan kasıt kapatıp açmak değildir. Modem üzerinde bulunan reset düğmesine basılı tutarak fabrika ayarlarına sıfırlamak demektir. Bu da modemdeki tüm bilgilerinizin silinerek yeniden yapılandırılması gerektiği anlamına gelmektedir. Bu nedenle modemin arayüzüne girmek için gerekli olan kullanıcı adını ve şifresini ve modem ile ilgili ayarları bilmeniz gerekiyor. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz internet hizmeti aldığınız servis sağlayıcınızın teknik destek hattından yardım alabilirsiniz.

Telefona Bulaşan Virüs Nasıl Temizlenir?

Akıllı telefonların özellikle internet kullanılanlarında sıkça donmalar, yavaşlamalar ve artık işlevsel olarak sapıtmalar görülmektedir. Bunların büyük bir kısmı donanımsal olmadığı müddetçe virüs nedeniyle karşılaşılan yazılımsal sorunlar olmaktadır. Son zamanlarda sıkça karşılaşılan android telefonda virüs var uyarısı da bu soruna en büyük örneklerden birisidir. Yukarıda bahsedilen adımları yapmanıza rağmen halen bu uyarı gitmediyse bu sefer telefonunuza da format atmanız gerekecektir. Telefonunuza format atmanın birçok yolu vardır. Bunlardan birisi, telefonunuzu ayarlar menüsünden fabrika ayarlarına geri döndürmektir. Bir diğeri ise hard reset atmaktır. Bunların yanı sıra root atma seçeneği de mevcut olup, sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz. Android telefonunuza nasıl format atacağınızı tam olarak bilmiyorsanız, android telefona format atma başlıklı yazımızı detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz. Yine aynı şekilde bu durum android tabletinizde gözlemleniyorsa, tablete format atma içerikli yazımıza da göz atabilirsiniz.

Android telefonda virüs var uyarısı gibi kötü niyetli içerikler akıllı cihazınıza bulaştığında herhangi bir yere tıklamadan en kısa sürede bahsettiğimiz çözüm adımlarını uygulamanızı öneriyoruz. Çoğu zaman tarayıcınızı temizlediğinizde, bu virüs fazla yayılmadan kaldırılmış olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar erken müdahale edip virüsten kurtulmaya çalışmalısınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir